Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Sedem výhier, dve prehry: Spartak aj proti Zlatým Moravciam ukázal progres

ŠPORT - Futbal - Spartak | 11.4.2021, 13.01, Ján Král

Andeli síce v týždni vypadli z národného pohára, v lige sa im však tento rok darí nad očakávanie.

Sedem výhier, dve prehry: Spartak aj proti Zlatým Moravciam ukázal progres

Saymon Cabral sa vypracoval na dôležitého ofenzívneho hráča Spartaka. Foto: Spartak Trnava

reklama

 

Spartak Trnava odohral od nástupu trénera Michala Gašparíka deväť ligových zápasov. Sedem z nich vyhral, ešte neremizoval a dvakrát prehral. Aj to smolne. 


V Žiline v emotívnom závere 1:2, v Trenčíne 0:2, napriek tomu, že bol v zápase lepším tímom. A v Žiline predviedol takisto výkon, ktorý ocenili odborníci aj súper.


Kouč andelov získal s tímom v priemere dva body na zápas (presne 2,33 bodu).

reklama

 

Možno si spomeniete na slová Nestora El Maestra, ktorý výrazne pracoval so štatistikami a v jednom rozhovorov povedal, že ak tím získa v priemere viac ako dva body na duel, bude bojovať o titul.

 

Škoda, že sezóna sa nezačala vo februári...

 

 

Cabral vynikne aj vďaka taktike

Na hru andelov sa pod Gašparíkom dobre pozerá, nedá sa však očakávať, že v každom zápase to bude ideálna ofenzívna fiesta. Tak futbal skrátka nefunguje a do úvahy treba brať aj charakteristiky súpera.


ViOn prišiel v sobotu do Trnavy s pomerne defenzívnou taktikou. Andeli vo veľkej časti hry, s výnimkou pasáže po 70. minúte, na ihrisku dominovali, zápas v podstate kontrolovali, dobre kombinovali a napokon si s defenzívou protivníka poradili a vyhrali suverénne 3:0.

 


Veľkú zásluhu na úspechu má Saymon Cabral. Pravý krídelník andelov ťaží zo svojej rýchlosti a solídnej techniky. Pri góle na 2:0 poslal do šestnástky po svojom úniku výborný center, ktorý si Moško zrazil do siete.


Tretí gól už zariadil sám, keď mu výbornú prihrávku do voľného priestoru adresoval Ristovski, ktorého zase Cabral hľadal pri druhom góle.


„Ešte keď som bol v doraste, celý čas sme hovorili, že musí dostať šancu v áčku. Už tam bolo jasné, že sa presadí. Momentálne je pre nás kľúčový hráč ofenzívy a dnes to potvrdil,“ pochválil Cabrala Gašparík.

 


Cabral v porovnaní s jeseňou urobil výrazný pokrok a dá sa povedať, že celú jar napreduje.


Zjavne mu sadol aj herný systém. Či už označíme spartakovskú schému ako 4-1-4-1 alebo 4-3-3, Cabral má oproti rozostaveniu 3-5-2, v ktorom Trnavčania nastupovali na viacero duelov na jeseň, veľkú výhodu v tom, že má za sebou na čiare spoľahlivo hrajúceho pravého beka Koštrnu.

 

Spolu tandemovo útočia a pri bránení nebijú tak do očí Brazílčanove defenzívne nedostatky, ako keď obhospodaroval celú pravú lajnu vo veľkej miere sám.

 

 

„Jednojazyčná“ defenzíva

Veľmi dobrá forma krajných bekov (Koštrna a Mikovič) sú pre súčasnú hru andelov veľmi dôležité.


Celkovo, Trnave spoľahlivo funguje defenzíva.

 

Veľmi dôležité je aj to, že obranná línia hovorí v podstate jedným jazykom. V minulom ročníku sa v nej miešali národnosti a jednoliatemu prejavu jazykový Babylon nepomáhal...

 

Savvidis na pozícii šestky je síce Grék, už dlhšie však pôsobí na Slovensku a navyše, svojou kvalitou prináša do tímu skutočnú nadstavbu.

 


Túžba po góle

V stretnutí so Zlatými Moravcami bolo zaujímavé sledovať aj dvojicu stredových hráčov. Ako na Jakubovi Gričovi, tak aj na Jánovi Vlaskovi bolo vidieť obrovské chcenie.


Grič túžil osláviť narodenie dcéry gólom. „Možno mi chýbalo trochu šťastia, mal som asi tri šance, z ktorých som mohol skórovať, ale, bohužiaľ, nevyšlo mi to. Najdôležitejšie sú však tri body a chlapci mi dali pekný darček,“ vravel Grič na stretnutí s novinármi.

 


Vlasko sa potýkal v zimnej príprave so zápalom šľachy, po rozbehnutí ligy ho pribrzdil ťažší priebeh Covidu.

 

Návrat na trávniky mu nevychádzal úplne podľa predstáv, proti Zlatým Moravciam však podal síce nie bezchybný, ale určite dobrý a bojovný výkon, čo ocenil aj tréner Gašparík.


Dokonca skóroval, hoci mu Chovan najprv penaltu vyrazil, stredopoliar andelov ale pohotovo dorazil.


„Dobrý brankár. Čakal som na jeho pohyb, ale ostal stáť, navyše, netrafil som to ideálne, ale chvalabohu, odrazilo sa to opäť ku mne a doklepol som to bránky. Padol mi kameň zo srdca a som rád, že sme ten zápas vyhrali,“ uviedol Vlasko.


Na jeseň sa musel na exekúcii penalty dohadovať s Pačindom, teraz majú chuť postaviť si loptu na biely bod aj Twardzik či Ristovski.


„Nemáme určeného hráča na penalty, ja som najstarší z nich, tak si to zoberiem. Naposledy v Trenčíne chcel Risto veľmi kopať, tak som mu to prenechal. Tentoraz už nie,“ usmial sa Vlasko.

 

 

 

Návrat mena Ujlaky

Z trávnika napokon schádzal v 87. minúte, keď prepustil miesto na trávniku Marekovi Ujlakymu mladšiemu.

 

Syn slávneho ofenzívneho stredopoliara andelov absolvoval svoj ligový debut a keďže pre zranenie nebol na trávniku Rusov a Mikovič už bol vystriedaný, kapitánska páska putovala od Vlaska na mladíkovu ruku.


„Meno Ujlaky je v Trnave veľké. Typologicky ide o úplne iného hráča, ako bol jeho otec. Perspektívu však má, je pred ním ešte veľa času. Som rád, že nastúpil na prvý zápas, zostala mu aj kapitánska páska, to si zapamätá na celý život. Po mojom nástupe som povedal, že vždy bude kapitánom Trnavčan, Jano Vlasko prepúšťal miesto Ulinovi, nevidel som dôvod, prečo by mu ju neodovzdal,“ vysvetlil Gašparík.

 

Vlasko odovzdáva kapitánsku pásku debutantovi Ujlakymu. Foto: Spartak Trnava

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama