Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

V Bohdanovciach nad Trnavou vysadili stovky stromov a tisícky kríkov

AKTUALITY - Región | 19.4.2021, 09.21, prispievatelia

Jeden zelený vetrolam vznikol popri poľnej ceste smerom na krupskú cestu, druhý oddeľuje rodiné domy od priemyselnej časti obce

V Bohdanovciach nad Trnavou vysadili stovky stromov a tisícky kríkov

Krupskú cestu s Bohdanovcami spája spevnená komunikácia, pri ktorej vznikla stromová alej. Foto: Pavol Machovič
 

reklama

V Bohdanovciach nad Trnavou sa počas tejto jari prvýkrát zazeleňajú stovky nových stromov, ktoré obec vysadila na jeseň.

 

Viac ako štyristo dubov, líp, javorov, planých jabloní a hrušiek a ďalších druhov pribudlo na dvoch miestach.

 

Jedným je pôvodne poľná cesta, ktorá vedie z dediny na krupskú cestu. Stromy sú tu vysadené v podobe aleje po oboch stranách cesty.

reklama

 

Presne podľa plánu tu vznikol z novovysadených stromov vetrolam, ktorý je husto podsadený tisíckami rôznorodých kríčkov, ako je lieska, drieň, ruža šípová alebo baza čierna.

 

Podľa projektovej dokumentácie bude mať vetrolam aj funkciu malého ekosystému, bude útočiskom pre drobnú zver, vtáctvo, poslúži im tiež ako zdroj potravy.

 

„V neposlednom rade bude vetrolam slúžiť na zníženie prašnosti komunikácie a zlepšovať bude mikroklímu okolitých poľnohospodárskych pozemkov,“ uvádza technická správa tohto zeleného projektu.

 

Pôvodne poľná cesta má najnovšie spevnený povrch, takže sa dá po nej s trochou opatrnosti prejsť aj na bicykli.

 

Menší z dvoch vetrolamov vysadili na severnom okraji obce. FOTO: Pavol Machovič

 

 

Druhé, menšie stromoradie v severnej časti obce tvorí „zelenú stenu“ medzi rodinnými domami a spoločnosťou Elastik. Aj tu je približne sedemdesiat stromov podsadených kríčkami.

 

Bohdanovce nad Trnavou získali na svoj projekt zelenej infraštruktúry za približne 170-tisíc eur podstatnú časť peňazí z eurofondov prostredníctvom ministerstva pôdohospodárstva.

 

Nejde o malé peniaze, v tomto prípade boli určite investované dobre, aj keď výsledný efekt sa prejaví až po niekoľkých rokoch.

 

(pm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama