Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Ako postupovať pri odstránení škodcov v záhrade?

SERVIS - Dom a záhrada | 22.4.2021, 14.06, reklamný článok

Veľa ľudí každoročne trápia problémy so škodcami v zeleninovej alebo ovocnej záhradke. Často je nemožné, aby sme sa ich zbavili, pretože nevieme, aké prostriedky alebo spôsoby platia na rôznych škodcov. Najčastejšie sa využívajú prírodné alternatívy alebo špeciálne prípravky proti škodcom, ktoré vás ich účinne a efektívne zbavia. Ak sa nevyznáte v ničení škodcov, tak by ste si mali zistiť, na čo sú rôzne prípravky vhodné, prípadne ako ich použiť.

Ako postupovať pri odstránení škodcov v záhrade?

Ilustračné foto: Virrage Images / Shutterstock.com

 

Čo by ste mali vedieť?

So škodcami sa môžeme stretnúť prakticky všade. Najčastejším miestom výskytu škodcov je skleník alebo fóliovník, prípadne zimná záhrada.

 

Avšak škodcovia môžu napadnúť aj niektoré izbové rastliny. Dôležité je, aby ste zistili prítomnosť prirodzených nepriateľov škodcov, čo vám uľahčí výber správnych prostriedkov na ich odstránenie.

 

Môžu to byť aj rastliny, ktoré budú svojou vôňou odpudzovať škodcov. Je potrebné, aby ste chránili aj rastliny, ktoré pestujete v kvetináčoch.

 

Keď zistíte, aký konkrétny škodca napadol vaše rastliny, môžete sa pustiť do boja.

 

 

Prečo sa neodporúčajú chemické spôsoby?

Niektoré chemické prípravky proti škodcom môžu obsahovať toxické látky, ktoré ovplyvňujú pestovanie a pôsobia škodlivo pre ovocie a zeleninu.

 

Pri výbere prípravkov na ničenie buriny rozlišujeme viaceré typy možností. Prípravky, ktoré sú určené na ničenie buriny v porastoch, kde patria napríklad selektívne herbicídy.

 

Ďalším typom sú totálne herbicídy, ktoré dokážu zničiť všetky zasiahnuté rastliny, nie len nežiadúce porasty. Tie môžu byť veľkou nevýhodou, najmä pokiaľ vám burina prerastie cez pestované rastliny. 

 

 

Ako je možné spozorovať zmeny u rastlín?

Keď si všimneme, že sa s rastlinami niečo deje, tak je zvyčajne už príliš neskoro. Rastlina pomaly odumiera a jej listy vädnú.

 

Keďže je väčšina zeleniny krátko vegetačná, tak nie je ideálne, aby sa používali nejaké chemické ochranné prostriedky, mohli by ovplyvniť celý proces pestovania.

 

Škodcov v zelenine môžete poraziť domácimi roztokmi. Ak ste sa tešili z krásnych a zasadených kvetov, ktoré zasiahla burina, tak môžete byť bez obáv.

 

Dnes už existujú aj rôzne prípravky proti burinám, ktoré ju dokážu jednoducho odstrániť.

 

Musíte si však dávať pozor na to, aby ste nezasiahli rastlinu, ale len nežiadúce okolie buriny. Niektoré prípravky môžu pôsobiť na celú rastlinu a tým ju zničiť.

 

 

Prírodné odstránenie škodcov?

Škodcov sa môžete účinne zbaviť aj špeciálnymi prípravkami, ktoré neohrozia rastliny ani nenarušia pôdu.

 

Ak ste viac naklonení domácim spôsobom, môžete vyskúšať napríklad výsadbu rastlín. Rastliny, ktoré sú vhodné pre symbiotické vzťahy, môžu účinne bojovať proti škodcom a chrániť tak záhradu.

 

Výrazné vône rastlín s insekticídnymi vlastnosťami môžu byť vysadené spolu.

 

Prípravky proti škodcom je možné použiť pri boji so záhradnými škodcami bez toho, aby narušili pôdu alebo poškodili rastliny.

 

Pomôcť vám dokážu aj domáce organické oleje a spreje, ktoré slúžia na kontrolu škodcov. 

 

Foto: Djem / Shutterstock.com

 

 

Na okrasných rastlinách, zelenine alebo ovocí škodí veľa druhov rôzneho hmyzu alebo iných porastov.

 

Pri ich odstránení si najprv zistite, čo je vhodné použiť na daný druh rastliny alebo ovocia, aby ste zamedzili vplyvu poškodenia zasiahnutej rastliny.

 

Veľmi účinné je voči škodcom nasadiť užitočné organizmy alebo prírodné alternatívy.

 

Vyberajte z prípravkov na odstránenie škodcov, ktoré nemajú žiadne škodlivé alebo toxické účinky pre človeka ani pre hmyz.

 

Taktiež je dôležité, aby nepôsobili zle pre napadnutú zeleninu alebo ovocie.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama