Sochu Ľudovíta Wintera vrátili na pôvodné miesto na Kolonádovom moste
AKTUALITY - Piešťany | 11.5.2021, 13.59, prispievatelia
Stavebná firma, ktorá sochu v novembri minulého roku poškodila, sa ospravedlnila a uhradila náklady na jej opravu.
Socha sa vráti po oprave na svoje miesto. Archívne foto: Pavol Machovič
Bronzovú sochu budovateľa piešťanských kúpeľov Ľudovíta Wintera dnes po oprave vrátili na Kolonádový most v Piešťanoch.
Socha bola počas rekonštrukcie mosta dočasne preložená na Kúpeľný ostrov. Pri pokuse o jej vrátenie na pôvodné miesto v novembri minulého roku ju stavebná spoločnosť Swietelsky – Slovakia neodbornou manipuláciou poškodila.
Spoločnosť sa za to ospravedlnila a zaviazala sa uhradiť náklady na opravu diela vo výške viac ako 10-tisíc eur.
Sochu Ľudovíta Wintera odhalili na Kolonádovom moste v máji 2019. Jej autor Roman Hrčka posadil podnikateľa v kúpeľníctve na známom moste na lavičku.
Ľudovít Winter sa významnou mierou zaslúžil o vybudovanie piešťanských kúpeľov a o to, že sa dokázali presadiť na medzinárodnej úrovni.
O jeho sochu sa postaralo občianske združenie Pro Winter, ktoré niekoľko rokov organizovalo na tento účel finančnú zbierku. Poškodené dielo dal do pôvodného stavu jeho autor Roman Hrčka.
Ľudovít Winter sa narodil 1. novembra 1870 v Ipeľských Šahách, ako dvadsaťročného ho otec Alexander Winter povolal do Piešťan, aby mu pomáhal s vedením prenajatých kúpeľov.
Zomrel v Piešťanoch 15. septembra 1968, pochovaný je na miestnom cintoríne.
SITA







V Hlohovci pre zosuv svahu vyhlásili mimoriadnu situáciu, žiaci ZŠ Podzámska majú voľno
Trnava na konci roku 2025 evidovala takmer rovnaký počet obyvateľov ako pred rokom
Policajti hľadajú muža na skejtborde, na chodníku narazil do 79-ročnej chodkyne








