Ukradnutý pes odhalil nedostatky
AKTUALITY - Kurz sebaobrany | 11.1.2011, 00.00, Darina Kvetanová
TRNAVA – Dôchodca Ondrej Straka nechal svoju sučku uviazanú o stojan na bicykle pred hypermarketom. Keď sa asi po štvrťhodine vrátil, nenašiel ju. Kamery ukázali, že zviera neušlo samé. Odviazala a zobrala ho riaditeľka trnavského útulku.
Manželia Strakovci sú z konania riaditeľky útulku zaskočení. Ich psovi vraj spôsobila šok. Foto: Darina Kvetanová
Jasicu, ktorú si manželia Strakovci adoptovali pred štyrmi rokmi z útulku, išiel Ondrej hľadať práve tam. Zamestnanci potvrdili, že zviera majú a povedali mu, aby počkal. Zatiaľ však privolali mestských policajtov a tvrdili, že pes sa pohyboval voľne na verejnom priestranstve. I keď to Ondrej Straka popieral, musel zaplatiť pokutu 10 eur. Tibor Jarábek z priestupkového oddelenia MsP Trnava zdôvodnil, že pokutu policajti uložili, pretože pes nemal náhubok. Jeho majiteľ ale tvrdí, že policajt mu pokutu udelil pre nepravdivé tvrdenia o voľnom pohybe zvieraťa.
Prečo klamala?
K problému sa mestskí policajti neskôr vrátili. Na základe sťažnosti Ondreja Straku si vyžiadali od bezpečnostnej služby obchodného domu kamerový záznam. Ten jasne preukázal, že psíka odviazala a odniesla riaditeľka útulku Ingrid Nováková. Aj ona konala protizákonne, za čo by mohla vyfasovať pokutu do 331 eur. Manželia Strakovci problém takýmto spôsobom riešiť nechceli, z konania riaditeľky sú však zaskočení. „O fenku sa staráme dobre, nechápeme, prečo pani Nováková klamala polícii aj nám o tom, že behal voľne pred obchodom. Mohla nám zavolať, ak jej priviazaná Jasica prekážala,“ tvrdia s tým, že väčší šok psovi spôsobili práve v útulku. „Keď som išiel po Jasicu, bola celkom vystrašená, triasla sa. Pani Nováková sa určite nezachovala správne,“ dodáva Ondrej Straka.
Urobila by to znova
Ingrid Nováková má ale iný názor. Psa si manželia pred štyrmi rokmi adoptovali z útulku a podpísali dohodu o adopcii. Práve v nej stojí, že zviera nesmie jeho majiteľ nechať priviazané bez dozoru pred obchodom, kde môže byť ohrozené človekom alebo iným zvieraťom. Podľa zmluvy, ak náhradný majiteľ poruší pravidlá, môže mu útulok zviera odobrať. „Konala som oprávnene a urobila by som to znova. Stalo sa, že iný majiteľ nechal pred obchodným domom priviazaného psíka, a keď sa vrátil, bol mŕtvy. Napadol ho väčší pes. Ľudia si neuvedomujú, aký šok zvieraťu takýmto konaním spôsobujú,“ povedala Nováková. „Pána Straku som viackrát upozorňovala, aby to nerobil, lebo mu psíka zoberiem. On však neposlúchol,“ dodala.
Ingrid Nováková tvrdí, že svojím konaním bránila záujmy zvierat. Urobila by tak znova. Foto: Darina Kvetanová
Mätúce VZN a neznalosť polície
Všeobecne záväzné nariadenie Mesta č. 191, ktoré vychádza zo zákona o veterinárnej starostlivosti, zakazuje opustenie nebezpečného psa alebo jeho zanechanie bez dozoru na verejnom priestranstve. I keď je uviazaný a má náhubok. Nebezpečným sa pes podľa nariadenia stáva v momente, ak bezdôvodne napadne človeka alebo iného psa. Takýto pes potom nosí červenú známku. Jasica nebola podľa nariadenia nebezpečná a Strakovci sa tak priestupku nedopustili. Podľa novelizácie nariadenia náhubok nemusia mať pri vyvádzaní trpasličie plemená a ich krížence, ktorým Jasica bola. Policajt teda Strakovcom udelil pokutu neoprávnene. Trpasličích plemien však nariadenie aj po novelizácii pozná iba 17. Tatiana Almášiová z MsÚ v Trnave vychádzala pri jeho tvorbe z encyklopédie. Vo VZN pritom chýbajú mnohé známe trpasličie plemená, napríklad jazvečík, maltézsky psík či ratlík. Preto by majitelia týchto rás mali byť na pozore. Aj ostatným odporúčame, aby si skontrolovali, či ich psík trpasličieho vzrastu na zozname je. Jednoduchšie, ako vymenovať všetky plemená, by pritom bolo napríklad stanoviť výšku dospelého psa, ktorý sa ešte považuje trpasličieho vzrastu.
Nezodpovední majitelia
Odchyt psov v Trnave má na starosti obvodné oddelenie mestskej polície na Linčianskej ulici. Za posledné tri mesiace minulého roka umiestnili do útulku 86 psov, ktoré sa voľne pohybovali po meste. Z nich pritom asi 20 odchytili na Coburgovej ulici. „Pri náhodných kontrolách zisťujeme, že mnohí majitelia z tejto lokality nemajú psov evidovaných ani zaočkovaných. Nezodpovedným prístupom majiteľov dochádza k premnoženiu psov,“ hovorí veliteľ okrsku Vladimír Baričič. Ich šteňatá tak končia v útulku, v prípade, že nie je voľné miesto, sú utratené. Trnavský útulok ponúkal ako ústretové riešenie majiteľom kastráciu ich psov zadarmo. Toto snaženie však nemalo žiaden ohlas. Nariadiť kastráciu psa pritom nikto nemôže.
Vladimír Baričič zo skúseností hovorí, že pes najčastejšie utečie zo zle zabezpečeného pozemku. V takomto prípade mu môžu policajti udeliť pokutu 30 eur. Upozornenie a pokuta podľa neho vo väčšine prípadov pomáha. Sú však aj majitelia, ktorým pravidelné úniky ich zvierat neprekážajú a do útulku si pre ne chodia pravidelne. Aj podľa veliteľa Baričiča by sa preto majitelia mali o svoje psy starať zodpovednejšie.