Archeológovia priblížili obyvateľom Bieleho Kostola život ich dávnych susedov
AKTUALITY - Región | 26.5.2021, 07.07, prispievatelia
V pondelok si výsledky archeologického výskumu prišlo pozrieť aj asi 80 archeológov z celého Slovenska.

Erik Hrnčiarik sa o poznatky zo záchranného archeologického výskumu podelil nielen s odbornou, ale aj laickou verejnosťou. FOTO: Pavol Machovič
Približne 130 obyvateľov Bieleho Kostola využilo v sobotu príležitosť spoznať minulosť svojej obce priamo na archeologickom nálezisku v časti Podolky.
Odborníci z katedry klasickej archeológie z Trnavskej univerzity Erik Hrnčiarik a Tomáš Kolon im priblížili život ich dávnych susedov spred niekoľkých tisícročí.
Začiatkom tohto týždňa si výsledky záchranného archeologického výskumu prišlo pozrieť aj asi 80 archeológov z celého Slovenska.
Aj vzhľadom na rozsah územia hovorili o unikátnych nálezoch.
„Objavili sme sídliská zo štyroch rôznych období, z doby medenej, železnej, bronzovej a okrajovo aj zo stredoveku. Objavili sme tu rôzne objekty, napríklad domy, rôzne zásobnicové jamy, ale aj pohrebisko z doby bronzovej,“ priblížil niekoľkomesačnú prácu archeológov v bezprostrednom susedstve Trnavy Erik Hrnčiarik z Trnavskej univerzity.
Predmety nájdené počas archeologického výskumu by mali skončiť v Západoslovenskom múzeu. FOTO: Pavol Machovič
Archeologický výskum pod budúcimi cestami je skončený. Archeológovia sa ešte presunú na pozemky, kde sa budú stavať rodinné domy.
Čo sa však stane s nájdenými predmetmi starými tisícky rokov?
„Nálezy budú po rekonštrukcii vystavené v priestoroch Trnavskej univerzity, možno ešte v tomto roku. Potom pôjdu do Západoslovenského múzea v Trnave, kde bude zrejme pripravená väčšia expozícia. Záujem aspoň o časť nálezov prejavila aj obec Biely Kostol, vystaviť ich chce v budúcej základnej škole,“ dodal Hrnčiarik.
(pm)