Trnavské rybníky
reklama

Ako bojovať s nežiaducimi organizmami vo vašom jazierku?

SERVIS - Dom a záhrada | 28.5.2021, 09.33, reklamný článok

Vláknité riasy sú prirodzenou súčasťou vodných ekosystémov. Je to totižto jeden z najstarších vodných organizmov. Tí, ktorí majú jazierko a patrične sa oň starajú, však výskytom vláknitých rias nadšení rozhodne nie sú.

Ako bojovať s nežiaducimi organizmami vo vašom jazierku?

Ilustračné foto: APM STOCK / Shutterstock.com


Prirodzene to nepôjde

Nie je to však len o estetike. Áno, premnožené vláknité riasy naozaj nevyzerajú vábne, ale sú aj nebezpečné pre ryby vo vašom jazierku.

 

Pri premnožení vláknitých rias totižto dochádza k veľkým výkyvom v acidite vody a jej obsahu kyslíka. V podstate je to jednoduchý organizmus, ktorého však existuje niekoľko druhov.

 

Ako však s takýmto neželaným obyvateľom vášho jazierka bojovať? Stretnúť sa môžete s rôznymi "zaručenými" radami ako sa vláknitých rias zbaviť.

 

Jednu vec by ste mali vedieť hneď na začiatku, prirodzenou cestou to nepôjde. Ak by vám niekto tvrdil niečo iné, zrejme poriadne neovláda túto problematiku.

 

Vhodná skladba rastlín dokáže síce zamedziť rastu vláknitých rias, ale to platí len v uzavretých systémoch, akými sú akvária a aj to dokážu len naozaj skúsení akvaristi.

 

Jazierko je otvorený systém a žiadnym spôsobom nedokážete ovplyvniť intenzitu slnečného svetla, teplotu vody alebo aké živiny sa dostanú do vody. Účinne sa tak s vláknitou riasou dá bojovať iba použitím špeciálnych prípravkov.

 

 

Základ pre jazierko je dobre ho po zime naštartovať

Základom pre vytvorenie dobrého ekosystému jazierka je ho na začiatku (a potom vždy po zime) naštartovať. Nie kľúčom od auta, ale dobrým filtrom do jazierka v podobe filtračných (štartovacích) baktérii.

 

Ak sa vám s ich pomocou podarí po zime dobre rozbehnúť biologickú filtráciu vo vašom jazierku, budete mať naozaj dobrý základ pre čisté, zdravé a stabilné prostredie pre vaše ryby.

 

Nemusíte sa báť, žeby ste to s takýmito baktériami prehnali, nedá sa nimi „predávkovať“ jazierko. Dbajte však, aby ste ich nasadili, keď bude teplota vody vyššia ako 10°C.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama