Trnavské rybníky
reklama

Fakty o praní: Viete, ako sa pralo v minulosti?

AKTUALITY - Firmy | 1.6.2021, 08.31, reklamný článok

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, kam až siaha história prania a ako sa pralo v dávnej dobe minulej? Vedzte či nie, nebolo to vždy také jednoduché, ako je tomu teraz. Prinášame vám zopár užitočných informácií, vďaka ktorým si možno naše automatické práčky či kvalitné pracie prostriedky, budeme vážiť ešte o čosi viac.

Fakty o praní: Viete, ako sa pralo v minulosti?

 

Kedy vznikla potreba prania?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako také pranie, resp. potreba prania vôbec vzniklo? Kedy vôbec človek začínal pociťovať potrebu čistoty?

 

Táto potreba sa pritom vyvinula celkom prirodzene v čase, keď ľudia vymenili kožušiny za textilné oblečenie.

 

Za prvotné zmienky o praní ako takom, pochádzajú práve tie od Sumerov a viažu sa do obdobia 2800 rokov pre našim letopočtom. Textilné odevy sa v tej dobe len jednoducho namáčali do riek či potokov a tĺkli o kamene.

 

Zaujímavosťou je, že už v tej dobe sa používal aj prvý prací prostriedok, pri ktorom by ste ale márne hľadali spoločné črty s tým súčasným.

 

Na výrobu mydla sa využívala napríklad kôra, rôzne obilniny a drevo či dokonca popol.

 

 

Na pranie nedali dopustiť ani v starovekom Ríme, Grécku či Egypte

Už starovekí Gréci, Rimania či Egypťania mali v otázke čistoty jasno. Azda nebude žiadnym prekvapením, že prianie mali na starosti najmä otroci.

 

Veď napokon, už hieroglyfy hovoria o tom, ako šliapali bosými nohami po odevoch a do „prania“ pridávali aj pšeničné otruby.

 

Prvé verejné práčovne majú na svedomí Rimania, pýtate sa, ako fungovali? V kadiach s bieliacim vápnom, lúhom ale aj močom šliapali po odevoch, kým ich nevyčistili. Zmienka o prvom mydle siaha napríklad už do 2. storočia, nejde však o také mydlo, aké poznáme z dnešných obchodov. Išlo o zmes popola, vápna a tuku.

 

 

Stredovek na hygienu príliš nedbal

Hoci ml starovek na pranie, alebo hygienu ako takú, celkom dobre našliapnuté, horšie to bolo v stredoveku. Tam sa veľmi o napredovaní v tejto oblasti hovoriť nedá, ba práve naopak.

 

Na svedomí ho má práve mor, ktorý sa šíril priam bleskovou rýchlosťou. Ľudia si vtedy mylne mysleli, že jeho zdrojom je práve voda, a tak sa jej snažili čo najviac vyhýbať.

 

Kúpanie obmedzili na raz za mesiac a prali ešte menej. Všetko oblečenie najskôr vyvarili v horúcej vode a následne tĺkli drevenými palicami.

 

 

Veľká zmena nastala až v 17. storočí, kedy pranie opäť začalo byť v móde. Textílie sa opäť vo veľkom namáčali do vody, kde sa následne poriadne vydrhli.

 

Čo myslíte, kto mal vtedy na svedomí výrobu mydla? Za jeho vznik môžeme vďačiť Španielom a Talianom, a jeho výroba pozostávala z olivového oleja, popola a morských rastlín.

 

Práve v tomto období sa o slovo prihlásila aj úplne prvá vrúbkovaná pracia doska – valcha.

 

 

A čo prvá práčka?

Úplne prvá práčka uzrela svetlo sveta v roku 1767 a má ju na svedomí Jacob Christian Schäffen. Napriek jeho veľkému úsiliu však jeho práčky nezožali príliš veľký úspech.

 

Ten sa dostavil až o niekoľko rokov neskôr, konkrétne v roku 1851, kedy uzrela svetlo sveta úplne prvá práčka s bubnom na ručný pohon. Za zlatý vek práčok sa však považuje až koniec 19. storočia. A ako také prvé práčky vlastne vyzerali?

 

Najskôr išlo len o akési nádoby, na ktorých dne bol drevený rošt a vrúbkovaná pracia doska, čo sa nakoniec ukázalo ako nie príliš šťastné riešenie.

 

Oblečenie sa v takejto práčke totiž veľmi ľahko potrhalo. Neskôr však prišli na rad ručne poháňané práčky bez valchy, ktoré zožali veľký úspech. Všetky práčky sa však poháňali manuálne.

 

Skutočnú „revolúciu“ však spôsobil až Nikola Tesla v roku 1894, kedy vyvinul využitie elektrickej energie v malom motore. Tento malý motor totiž neskôr poháňal aj práčku.

 

Prvá, plne elektrická práčka uzrela svetlo sveta v roku 1907 a na svedomí ju má Alva Fischer, no a v tom istom roku vznikol aj úplne prvý prací prášok.

 

Pre zaujímavosť, v roku 1957 v závode Romo, bola vyrobená vôbec prvá československá automatická práčka.

 

Približne v rovnakom čase sa začal vyrábať aj prací gél a o desať rokov neskôr aj biologicky aktívne enzýmy.

 

Ak sa pýtate, kedy prišli na radu pracie prášky pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou, tak vám povieme, že to boli 90-te roky a o pár rokov neskôr prišli konečne na rad aj pracie kapsule.

 

Pracie prostriedky sa neustále zdokonaľujú a výrobcovia nezaháľajú ani vo výrobe ďalších pomocníkov pri praní, akými je nepochybne aj aviváž.

 

Mnohé slovenské gazdinky už roky nedajú dopustiť práve na Lenor aviváž, ktorá právom patrí medzi najobľúbenejšie. Medzi favoritov patria tiež Lenor kapsule a mnohé ďalšie produkty od tejto značky.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama