V podzemných kobkách umierali dlho a kruto
RELAX - Tipy na výlet | 1.9.2011, 00.00, Katarína Rosinová
Jeden skvelý český film sa volá Nuda v Brne. Netuším, ako presne vznikol jeho názov, no po niekoľkých návštevách metropoly Moravy viem, že nuda tam určite nehrozí.

Pri hrade je len zopár parkovacích miest, istejšie je prísť po vlastných. FOTO: bet
V lete to v Brne žije turistami, po zvyšok roka študentmi. Mám medzi nimi zopár kamarátov. Keď som sa ich spýtala na hrad Špilberk, netvárili sa príliš nadšene. Nie je im vzácny, lebo ho majú na dosah. Do parku alebo na nádvorie hradu sa chodievajú učiť na skúšky. Keď vykukne slnko, hneď sa to tam zaplní ľuďmi. Prázdninové návaly turistov môžu niekoho znechutiť. Ja som však bola z majestátnej pevnosti nadšená.
Žalár národov
Na Špilberk sa dostanete dvomi spôsobmi. Keď pôjdete autom, riskujete, že nezaparkujete. Parkovanie pri hrade je naozaj problémom. Oveľa jednoduchšie, no trochu náročné na kondičku, je vyjsť hore cez park sústavou schodov. Hrad sa nachádza priamo nad centrom mesta. Odmenou vám bude krásny výhľad na Brno a jeho pamiatky. Ale späť k Špilberku. Jeho úloha a význam sa postupne menili. Z kráľovského hradu sa stala mohutná baroková pevnosť a neskôr najťažšie väzenie rakúskej monarchie, známej ako žalár národov. Trest si v nej odpykávali politickí väzni zo všetkých častí Rakúsko-Uhorska, ktorí sa previnili tým, že sa snažili vybojovať slobodu pre svoje národy. Vrchol dosiahla v časoch napoleonských vojen, keď skončila jej funkcia pevnosti. Napoleon totiž prikázal časti budovy zbúrať a zasypať studňu. Funkciu väzenia plnil Špilberk naďalej, až do roku 1855. Sedel tu aj známy lúpežník Babinský. V polovici 19. storočia tu zriadili vojenské kasárne. Po druhej svetovej vojne z hradu urobili Múzeum mesta Brno, ktoré tu sídli dodnes.
Pobyt v tme
Pri návšteve Špilberku máte na výber z niekoľkých expozícii. Najobľúbenejšie sú kazematy – miestnosti, ktoré boli súčasťou opevnenia. V ich podzemnej časti nechal cisár Jozef II. vybudovať drevené kobky pre najhorších väzňov. Tí v neľudských podmienkach umierali po niekoľkých mesiacoch. Pre lepšiu ilustráciu sú v kazematách nainštalované figuríny väzňov. Do jednej z kobiek môžete aj vojsť a vyskúšať si krátky pobyt v tej najčernejšej tme. Kazematy sú otvorené celoročne, do konca septembra dokonca aj počas pondelkov. Odporúčam navštíviť tiež rozhľadňu, ak ste pripravení vyšliapať 103 schodov. A čo tu ešte nájdete? Lapidárium, dobovú lekáreň, zvonkohru zloženú z pätnástich zvončekov, vážiacich od šestnásť do dvestodvadsať kilogramov. Galériu, reštauráciu, divadlo pod holým nebom... Na výber máte až šesť stálych expozícií a krátkodobé výstavy. Pozrieť si ich môžete jednotlivo, no najviac sa oplatí vstupenka na celý hrad. Plné vstupné je 220 a zľavnené 130 korún českých.
Časť Špilberku v súčasnosti podstupuje rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá má byť ukončená na konci roku 2012. Dobrá správa je, že turista nič nepocíti.
reklama