V Trnave otvorili prvé re-use centrum, dobré veci tak nemusia končiť na skládke
AKTUALITY - Trnava | 28.6.2021, 15.32, prispievatelia
Ľudia môžu v prvom trnavskom re-use centre odovzdať predmety, ktoré už nepotrebujú, ale niekomu inému by mohli ešte poslúžiť. Zároveň si tu môžu za symbolický príspevok kúpiť veci, ktoré potrebujú.

Re-use centrum na Ulici Jána Bottu bude otvorené od utorka do soboty. Foto: Pavol Machovič
Zberný sklad nepotrebných vecí z domácností, ktoré nemusia nevyhnutne skončiť na skládke odpadu, otvorila dnes v Trnave spoločnosť FCC v spolupráci s mestom.
Veci, ktoré už niekde prekážajú, si tu môže za symbolický príspevok kúpiť ten, kto ich ešte využije.
Prvé trnavské tzv. re-use centrum s názvom Back2Life vzniklo na mieste bývalého zberného dvora na Ulici Jána Bottu.
Postavené je z piatich lodných kontajnerov, ktoré už prestali slúžiť pôvodnému účelu. Jeho prevádzku zabezpečuje sociálny podnik a komunitné centrum Baterkáreň.
„Ľudia môžu priniesť predmety, ktoré už nevyužívajú, ale sú ešte dobré, funkčné, nepoškodené a čisté, a darovať ich centru. Predpokladáme, že najčastejšie pôjde o rôzne predmety do domácností, dekorácie, hračky, knihy alebo športové potreby. Zároveň si môžu za symbolický príspevok zobrať veci, ktoré tu máme,“ povedala Jana Reháková z Baterkárne.
Veci budú zaradené do piatich cenových hladín od 50 centov do osem eur.
Nevhodné darčeky, sloníky z porcelánu a ďalšie veci tiež prichýlia v re-use centre. Foto: Pavol Machovič
Zmyslom prvého trnavského re-use centra je podľa Tomáša Fajkusa zo skupiny FCC na Slovensku ukázať, ako možno jednoducho predĺžiť život veciam, predchádzať vzniku odpadu a šetriť životné prostredie.
„Cirkulárna ekonomika je dôležitou témou v našej skupine, a od roku 2015 aj kľúčovou témou v EÚ. Na Slovensku zatiaľ nie je veľa takýchto projektov, preto sme radi, že môžeme byť jedni z prvých,“ dodal Fajkus.
Všetky prinesené veci nájdu záujemcovia o ne nielen priamo v zbernom sklade, ale aj v e-shope. Výťažok bude využitý na komunitné projekty a na projekty výsadby zelene v meste Trnava.
Re-use centrum prevádzkované sociálnym podnikom má zároveň sociálny rozmer, pretože zamestnáva ľudí, ktorí si ťažšie hľadajú uplatnenie na trhu práce.
SITA