Šok na Malte: Spartak výsledkovo vybuchol, podľahol outsiderovi zápasu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 6.7.2021, 19.47, Ján Král

Spartak je v prvom predkole Európskej ligy v dvojzápase s maltskou Mostou favoritom, v prvom polčase však zažili šokovú terapiu. Vlažný výkon andelov potrestali domáci troma gólmi, andeli už nedokázali v ďalšom priebehu zápas zvrátiť.

Bamidele sa strelecky nepresadil. Na fotografii v súboji s Ememem Evom. Foto: Lukáš Grinaj

Historicky prvá strela na bránku v novovzniknutej Európskej konferenčnej lige patrila Jakubovi Gričovi. Po jeho priamom kope v druhej minúte úspešne zakročil domáci brankár Mafoumbi.

Na ďalší trnavský strelecký pokus sa však čakalo až do 20. minúty, po prihrávke z ľavej strany zakončil z halfvoleja Cabral, gólman Mosty bol však opäť pozorný.

V 23. minúte síce po kombinačnej akcii skóroval Vlasko, pre ofsajd však gól neplatil.

Z ničoho nič udrela dovtedy neškodná Mosta. Ememe Evo z posledných síl zo šestnástky zakončil, Takáč na loptu smerujúcu k žrdi nedosiahol a tá sa od tyče odrazila do siete.

V 26. minúte stratil loptu neďaleko šestnástky Bukata, pred Nsumohom hasil v poslednej chvíli Twardzik iba za cenu faulu v šestnástke a z nariadenej penalty Failla zvýšil už na 2:0.

Nečakaný vývoj prvého dejstva pokračoval v 35. minúte, po akcii z ľavej strany prešla lopta až na zadnú žrď, kde si ju prebral Nsumoh Johnson a tento bývalý hráč Spartaka zvýšil už na 3:0.

Trnavu mohol vrátiť do hry Bamidele, po Cabralovej prihrávke trafil z päťky vedľa.

Červeno-čierni sa dočkali gólu až tesne pred odchodom do kabín. V 45. minúte fauloval Farrugia Vlaska, penaltu si postavil Twardzik a znížil na 3:1.

Cez polčas tréner Gašparík stiahol z ihriska Bukatu s Gričom a na plochu poslal Procházku s Ivánom. Vlasko sa stiahol do stredu zálohy, na hrot sa posunul z krídla Bamidele, ktorého pozíciu prebral pozíciu Iván.

Trnavčania výrazne zvýšili obrátky a kombináciami dostávali domácich pod tlak. Veľkú šancu mal Cabral, obrana mu však strelu zblokovala, rovnako ako aj Koštrnovi.

Domáci tréner reagoval striedaniami a čiastočne otupil trnavské snahy, domáci dostali Spartak z tempa častým ošetrovaním a zdržiavaním hry.

V 79. minúte andeli zakombinovali, Vlasko priťukol v šestnástke Mikovičovi a ten nekompromisnou jedovkou znížil na 3:2.

Na opačnej strane podkúril Donkin, z otočky mieril našťastie vedľa.

Andeli v závere neboli schopní niečo vymyslieť, nepomohlo ani osem nadstavených minút, v samom závere mal šancu po Kolesárovej štandardke Anthony, ale loptu zle trafil a bolo po šanci.

Európska konferenčná liga - úvodný zápas 1. predkola:

Mosta FC - FC Spartak Trnava 3:2 (3:1)
Góly: 23. Eme Evo, 27. Failla (pen), 35. Nsumoh Johnson - 45. Twardzik (pen), 79. Mikovič
ŽK: Ekani, Romeu, Mafoumbi - Twardzik, Bamidele
Rozhodovali:  Hagenes - Dale, Jorgensen
Diváci: 150
MOSTA: Mafoumbi - Ekani, Farrugia, Da Silva, Failla - Dorič (56. Romeu), Sciberras (59. Mifsud), Riascos - Ememe Evo (84. Donkin), Brincat (56. Debono), Nsumoh Johnson (84. Bonnici). Tréner: J. Gref.
SPARTAK: Takáč - Koštrna (82. Čurma), Anthony, Twardzik, Mikovič - Savvidis - Cabral (89. Kolesár), Bukata (46. Procházka), Grič (46. Iván), Bamidele - Vlasko. Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík (tréner Spartaka): "Inkasovali sme prvý gól a družstvo sa neuveriteľne splašilo, to sa nemôže stať. Päťnásť minút to bola úplna dezorganizácia. Dostali sme gól a vyzeralo to na ihrisku, ako by bol koniec dvojzápasu. Apelovali sme na hráčov, aby boli v pokoji, ale tá päťnásťminútovka je neakceptovateľná. To boli hrubé individuálne chyby v defenzíve, chvalabohu sme sa aspoň z časti vrátili potom do zápasu. Napriek prehre som si istý, že do druhého predkola postúpime. Nemôže sa ale stať, že tak skúsené mužstvo dostane za štvrťhodinu tri góly."

Nsumoh Johnson (stredopoliar Mosty): "V Moste ma privítali ako vo veľkej rodine, dali mi dôveru a aj vďaka tomu sa cítim v klube šťastný. Je úžasné, že som strelil gól vo svojom debute, mám z toho obrovskú radosť. Celý tím sme veľmi tvrdo pracovali, verili sme si ako tím a veril som aj sebe. Výborne sme bránili a darilo sa nám v ofenzíve. Dali sme do hry srdce. Nemal som potrebu ukazovať svoje kvality práve proti Spartaku. Viem však čo dokážem a som rád, že sa mi to dnes podarilo ukázať na ihrisku."