Spartak pokračuje v pohárovej Európe, v odvete vyhral nad Mostou a postúpil

ŠPORT - Futbal - Spartak | 15.7.2021, 22.51, Ján Král

Andeli v prvom polčase jasne dominovali, po zmene strán sa herne vytrápili, postupový výsledok však udržali.

Spartak pokračuje v pohárovej Európe, v odvete vyhral nad Mostou a postúpil

Radosť spartakovcov po strelenom góle. Foto: Spartak Trnava

Na Štadión Antona Malatinského sa diváci vrátili takmer po desiatich mesiacoch. Naposledy boli v hľadisku ešte 19. septembra 2020 pri ligovej výhre 1:0 nad Zlatými Moravcami.

Pravda, pre pandemické obmedzenia mohlo byť na odvetný duel Európskej konferenčnej ligy s Mostou na tribúnach maximálne tisíc divákov.

Tréner Spartaka Michal Gašparík urobil oproti prvému zápasu na Malte tri zmeny v zostave. Zraneného pravého obrancu Koštrnu, ktorý v deň zápasu podstúpil operáciu kolena na klinike v Malackách, nahradil Čurma.

Namiesto Anthonyho hral v strede obrany tínejdžer Kóša, pred Gričom dostal prednosť v zálohe skúsený Procházka.

Prvú veľkú šancu mal v 12. minúte práve Procházka. Po prihrávke do šestnástky mu palebnú pozíciu nachystal Bukata, stredopoliar andelov však prestrelil bránku.

Krátko na to vynikol po Cabralovom zakončení brankár hostí Mafoumbi.

V 16. minúte napriahol zhruba z 25 metrov Twardzik, jeho rana pred bránkou skočila, na čo brankár hostí nezareagoval správne a lopta skončila v sieti - 1:0.

Andeli pokračovali v tlaku, veľkú šancu nepremenil Vlasko, po rohu mieril tesne vedľa z voleja Kóša, o čosi neskôr z uhla netrafil cieľ Bamidele.

V 21. minúte sa pripomenuli aj hráči Mosty. Na šestnástke sa dostal k strele Ememe Evo a vypálil len tesne nad.

Na opačnej strane po polhodine hry opečiatkoval z priameho kopu Procházka tyč.

V 34. minúte už andeli viedli dvojgólovým rozdielom. Na pravej strane sa presadil Cabral, poslal prudkú prihrávku na zadnú žrď, kde sa od strážcu odpútal Bamidele Yusuf a zvýšil na 2:0.

Úvodnú šancu druhého dejstva mal Bamidele Yusuf, z vnútra šestnástky ale trafil iba do priestoru, kde bol pripravený Mafoumbi.

Mosta mohla korigovať po centri Ekaniho na zadnú žrď, striedajúci Brincat našťastie hlavou nezvládol koncovku a zblízka trafil mimo.

Hra sa potom vyrovnala, hostia zacítili šancu niečo so zápasom urobiť. Až v 70. minúte opäť preveril Mafoumbiho pokusom z diaľky Twardzik.

Veľkú príležitosť mala Mosta v 78. minúte. Po odrazenej lopte sa do šance dostal Brincat, v koncovke lenže maltský hráč neuspel.

Postupovú istotu mohol Trnave zabezpečiť Bamidele Yusuf, po individuálnom úniku nenamieril presne.

V závere andeli ustáli tlak Mosty aj vďaka dobrému zákroku Takáča, ktorý nepustil do siete Sciberrasovu strelu spoza pokutového územia a vybojovali si postup do druhého predkola, kde budú čeliť rumunskému Sepsi OSK.

Európska konferenčná liga - odveta 1. predkola:
FC Spartak Trnava - Mosta FC 2:0 (2:0)

prvý zápas 2:3, postupuje Trnava
Góly: 16. Twardzik, 34. Bamidele Yusuf
ŽK: Bukata, Twardzik, Yao - Nsumoh, Ememe Evo, Ekani
Rozhodovali: Kajtazovič - Žunič, Gabrovec (všetci Slovinsko)
Diváci: 1000
SPARTAK: Takáč - Čurma, Kóša, Twardzik, Mikovič (46. Trajkovski) - Savvidis - Cabral (74. Iván), Procházka, Bukata (60. Grič), Bamidele Yusuf - Vlasko (88. Yao). Tréner: M. Gašparík.
MOSTA: Mafoumbi - Ekani, Farrugia (84. Sciberras), Da Silva, Debono (46. Brincat), Failla - Dorič, Riascos (84. Romeu), Ememe Evo - Mifsud (65. Donkin), Nsumoh. Tréner: J. Grech.

Joseph Grech, tréner Mosty: "Vedeli sme, že Spartak potrebuje doťahovať výsledok. Prvých desať minút boli z našej strany dobré, mali sme dva - tri rohy, tvorili sme hru. Potom sme inkasovali prvý gól, ktorý nás trochu rozhodil, nasledoval druhý. Urobili sme cez polčas viacero taktických zmien, ktoré nám pomohli. Vytvorili sme si viacero šancí, neskórovali sme však a preto sme prehrali a vypadli z pohára."

Michal Gašparík, tréner Spartaka: "Mali sme dobrý vstup do zápasu, prvý polčas bol úplne v poriadku, chceli sme dať gól, čo najskôr, to sa podarilo. Prišiel druhý gól, ktorý nám zabezpečoval postup. Prvé dejstvo sa hralo na polovici súpera, mali sme gólové šance, dokázali sme súpera zatlačiť. S prvým polčasom teda vládne spokojnosť. A ten druhý polčas... Pokiaľ v takomto dôležitom zápase nepridáte ďalšie góly, tretí, štvrtý, možno piaty, pretože šance na to boli, začnú pracovať hlavy. Súper ožil, dostal sa do hry. Chalanom veľmi záležalo na postupe a bolo to cítiť. Záver bol hektický, hostia mali šance, síce nie vyložené, ale stále to pri našej bránke horelo. Hráči sa strachovali o výsledok, neboli uvoľnení a to bolo vidieť na našom druhopolčasovom výkone. Mikoviča sme striedali cez polčas, pretože Trajkovskeho sme potrebovali dostať viac do hry. Mikovič má v úvode ligy stop na tri zápasy, nebude môcť hrať, preto sme chceli, aby sa Trajkovski rozohral aj v takto ťažkom zápase. Cabral išiel dole pre problémy s lýtkom, bol inak naším najlepším hráčom."

Michael Mifsud, útočník Mosty: "Vedeli sme o sile súpera, že to bude ťažký zápas, v ktorom budeme pod tlakom. Mali sme dobrých desať minút. Súper potom začal hrať inak, strelil dva góly, ktoré nás zastavili. Tím, ktorý skóruje viac gólov, vyhráva. Chcem len povedať, že v druhom polčase sme mali dve veľmi dobré šance, môj názor je v tomto iný ako trénera Spartaka."

Martin Mikovič, kapitán Spartaka: "Hostia vstúpili dobre do zápasu, po desiatich minútach sme sa prebrali a hrali sme hru ako na jar, prihrávky, otáčanie hry. Polčas mohol byť 4:0, pokoj by bol väčší. Druhý polčas som z tribúny videl tak, že sme viac cúvli dozadu, nevychádzali nám ale brejky, ktoré inak zvládame. V závere pracovali hlavy, neviete, ako sa to tam pri rohoch poodráža. Som rád, že sme to v obrane ustáli, postúpili sme a už sa tešíme na Sepsi."