Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Ultras Spartaka chystajú protest, žiadajú zrušenie obmedzení pre šport

ŠPORT - Futbal - Spartak | 20.7.2021, 08.22, Ján Král

Svoj názor chcú vyjadriť protestným pochodom z Trojičného námestia pred štadión. Upozorňujú, že akákoľvek politická propagácia na akcii nie je vítaná.

Ultras Spartaka chystajú protest, žiadajú zrušenie obmedzení pre šport

Ilustračné foto: Lukáš Grinaj

reklama

 

Ultras trnavského Spartaka pôjdu do ulíc. Na štvrtok 22. júla chystajú protest s názvom Pochod za slobodu, ktorým sa chcú postaviť za "vstup bez podmienok na športové podujatia" a "zrušenie kapacitných obmedzení na športových podujatiach".


Protestný pochod sa začne o 17:00 na Trojičnom námestí, teda dve hodiny pred výkopom zápasu druhého predkola Európskej konferenčnej ligy medzi Spartakom a rumunským Sepsi.


Ultra fanúšikovia, ktorí sa na štadióne starajú v "kotle" o atmosféru, vydali na sociálnej sieti vyjadrenie, v ktorom poukazujú na to, že iné oblasti spoločenského života, kde prišlo k uvoľneniu, sú oproti športovým podujatiam zvýhodňované.

reklama


"Ale ak by ste náhodou chceli ísť na futbalový štadión, tak ak nemáte testy, či očkovanie, máte smolu. A ak aj máte, môžete byť radi, ak sa vám ujde vstup. A ak sa vám aj ujde vstup, tak sa pripravte na dve hodiny bez piva, kofoly, jedla... Kde je logika, prečo je šport takto trestaný?" pýtajú sa ultras.


Svoj nesúhlas s kapacitnými obmedzeniami na štadiónoch, ktoré považujú za nezmyselné a delením ľudí, ako píšu, na "lepších a horších", vyjadria protestným pochodom z námestia k štadiónu.


"Tento pochod je apolitický, akákoľvek politická propagácia nebude vítaná. Tento pochod je pre všetkých fanúšikov a ľudí vážiacich si slobodu. Bez rozdielu. Pozývame všetkých, úplne všetkých. Aj z iných športov, iných klubov, zväzov, mládežnicke tímy, realizačné tímy, skrátka každého, kto neschvaľuje toto delenie ľudí a nezmyselné obmedzenia," uvádzajú ďalej ultras.


"Toto nie je boj proti vláde, ani proti korone, či očkovaniu. Toto je náš nesúhlas s cieľenou segregáciou a systematickým ničením futbalu a športu celkovo. Veríme, že každý obetuje trochu času a príde podporiť tento pochod. Iba spoločne môžeme veci zmeniť. Tak poďme do teho!!!!" dodávajú.


Napriek tomu, že všetky okresy sú v zelenej farbe a epidemická situácia v krajine vyzerá momentálne relatívne pokojne, platí, že štadióny sa bez rozdielu kapacity nemôžu zaplniť viac ako tisíckou divákov.


Platí to rovnako pre trnavský štadión, kde je 18111 miest pre fanúšikov, aj pre štadión v Pohroní, kde sa vojde 2500 divákov.


Zástupcovia futbalového hnutia sa snažia dlhodobo apelovať na kompetentných, aby sa pristupovalo k štadiónom percentuálnou obsadenosťou.

 

Nič na tom však zatiaľ nezmenilo ani nedávne EURO, počas ktorého boli štadióny v európskych krajinách zaplnené aj desaťtisícmi divákov, v Budapešti dokonca bez kapacitných obmedzení.

 

Nevôľu už cítiť aj z prejavov klubových činovníkov - hlavne z tímov, kde je potenciál vyšších diváckych návštev - Trnavy, Dunajskej Stredy a bratislavského Slovana.


V pondelok večer sa objavilo na webovej stránke Spartaka kritické vyjadrenie k situácii, pod ktorým je podpísaný riaditeľ klubu Milan Cuninka. Prinášame ho v plnom znení.

 

Článok z webovej stránky Spartaka:

 

Na kultúru bez obáv, na šport s obmedzeniami!

Bez obáv na kultúru! Pod týmto heslom sa práve rozbehli festivaly, koncerty a iné hromadné kultúrne akcie. Návštevníci sa nemusia preukazovať očkovacím preukazom ani negatívnym testom.

 

Môžu sa občerstviť a kultúra sa pridala k ďalším oblastiam spoločenského života, ktorá sa vracia do normálu. Takmer bez obmedzení teda môže dnes ísť človek na kúpalisko, na bohoslužbu, do reštaurácie...


Ako je na tom šport? Nuž, rovnako ako po celý čas pandémie (a nielen počas nej) – na samom chvoste záujmu. Pozor, kultúre to prajeme a nežiadame sprísnenie, len závidíme.


Nikto to nepovedal nahlas, no podľa správania sa kompetentných je zrejmé, akoby za všetko mohli športové podujatia, hoci to tak nie je a keby na to existovali dôkazy, tak by už boli s veľkou pompou zverejnené.

 

Športoviská sú prvé, ktoré sa pri zhoršení stavu zatvárajú a pri zlepšení situácie sú posledné, ktoré sa otvárajú.


S obmedzeniami na šport! V sobotu sa úvodným kolom začne nový ročník futbalovej Fortuna ligy. Možno sa to nezdá, no bude to už tretia sezóna, ktorú výrazne ovplyvnia protipandemické opatrenia.

 

Podľa aktuálne platných usmernení môže byť na štadiónoch maximálne 1000 divákov (bez ohľadu na veľkosť štadióna), ktorí musia byť buď zaočkovaní, čerstvo negatívne otestovaní alebo po prekonaní covidu.


Situáciu s koronavírusom nebagatelizujeme. Sme si vedomí hrozby a vidíme, čo po sebe ochorenie zanechalo.

 

Kompetentní, ktorí sa skrývajú za konzílium odborníkov však nielenže nedokážu koncepčne pomôcť, ale nie sú schopní ani vytvoriť podmienky na to, aby si šport v rámci obmedzených možností pomohol sám.


Ak by tá istá skupina ľudí, ktorá sa môže s pohárom piva ísť zabaviť na koncert, tancovať a spievať pod pódium natlačená hlava na hlave, chcela ísť na futbalový zápas, tak musí byť zaočkovaná alebo otestovaná, sedieť oddelene a nemôže si dať ani pohár vody.

 

Ak by sa všetci stretli v krčme pred štadiónom, tak je to v poriadku. Na štadióne treba vydržať aj v tridsaťstupňových horúčavách s vodou z kohútika v toaletách.


Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Áno, také to presne je. Logika je práve to, čo chýba všetkým rozhodnutiam od začiatku pandémie. Čo sa niekde môže, to je inde zakázané.

 

Skutočne máme pred zápasom usporiadať bohoslužbu alebo cez polčas koncert, aby sme ukázali, že šport je v našej spoločnosti diskriminovaný?!

 

Alebo máme začať trieskať po stoloch, keď vidíme, že s dialógom a argumentami je to ako s tým povestným hrachom a stenou?


V mene prvoligového klubu, ktorý okrem profesionálneho tímu zastrešuje viac ako štyristo detí, to už takto ďalej nechceme!

 

Požadujeme rovnaké podmienky ako ostatné oblasti spoločenskej sféry. Šport je nezanedbateľným prispievateľom do štátnej kasy.

 

Profesionálne sa mu venujú stovky ľudí, amatérsky možno milióny a tí zvyšní by mali. Nechceme, aby sa zničili niekoľkoročné väzby a pretrhli návyky len kvôli tomu, že medzi tými, ktorí o tom rozhodujú, sú zlenivení populisti.


Nedávno skončené futbalové EURO sa hralo napríklad aj v Maďarsku, kde štadión v Budapešti praskal vo švíkoch. Cez víkend sa začína aj česká liga.

 

Päťtisícové štadióny môžu byť aj vypredané, arény s viac ako desať tisíc divákmi smú byť naplnené na polovicu. V septembri sa na návštevu Slovenska chystá pápež František a tiež asi nebude slúžiť omšu pred tisíckou otestovaných veriacich...


U nás sme v otázke športu nevedno prečo prísnejší ako inde a zároveň macošský. Až na jednu výnimku.

 

O chvíľu sa v Tokiu začínajú olympijské hry. Snáď sa tam niektorému zo slovenských športovcov podarí vybojovať medailu. To bude potom prijatí, gratulácií, fotografií a trasení s rukou...

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda Štedrá jeseň
reklama
Johns Manville
reklama