Trnavské rybníky
reklama

Rory Sabbatini zožal v Trnave aplauz, fanúšikovia mu darovali aj tortu

ŠPORT - Golf | 4.8.2021, 11.38, Ján Král

Strieborný golfista z olympiády v Tokiu v Trnave viedol na ihrisku pri Kamennom mlyne tréning mladých talentov. Ocenil napredovanie mnohých z nich.

Rory Sabbatini zožal v Trnave aplauz, fanúšikovia mu darovali aj tortu

Rory Sabbatini ukázal v Trnave aj svoje odpaly. Foto: Ján Král
 

Púpavy pri aleji
reklama

Trnava zažila športový sviatok. Na golfové ihrisko pri Kamennom mlyne zavítal v utorok olympijský medailista z Tokia Rory Sabbatini, aby sa stretol s mladými trnavskými nádejami a fanúšikmi.

 

Naturalizovaný slovenský reprezentant si vybojoval na štvordňovom golfovom turnaji na olympijských hrách pred pár dňami senzačne striebornú medailu.

 

Ihrisko v Kasumigaseki odohral na 61 úderov, čím prekonal dovtedajší rekord areálu o dva údery. 

ŠUPA technika
reklama

 

 

Na Slovensko sa vrátil rodák z juhoafrického Durbanu, ktorý pred dvoma rokmi prijal slovenské občianstvo po svadbe so Slovenkou Martinou (za slobodna Štofaníkovou), s veľkou slávou.

 

Tak ho vítali aj v trnavskom golfovom klube, kam prišiel hneď v prvý deň po prílete z Tokia spoločne s manželkou, ktorá mu na turnaji plnila úlohu caddie (pomocníčka na hracej ploche, ktorá pomáha s výstrojom) a prezidentom Slovenskou golfovej asociácie Rastislavom Antalom.


"Je to úžasné byť medzi vami, ďakujem za naozaj krásne prijatie," zobral si slovo Rory Sabbatini potom ako utíchol potlesk.

 

Pri príchode Sabbatiniho vítal dlhotrvajúci potlesk.

 

 

Manželka podporou na ihrisku

Mikrofón potom moderátor Milan Zimnýkoval, ktorého pozná verejnosť pod prezývkou Junior, posunul Martine Sabbatini.


"Rory mi pred turnajom povedal, že keď uvidím, že je psychicky dole, mám s nim rozprávať a nebyť ticho. Golf dokáže byť aj frustrujúci, občas máte chuť nadávať a rozbiť všetko navôkol. Ako caddie niekedy musíte zniesť aj nepeknú odpoveď. Nemali sme našťastie veľa takýchto momentov, nejako sme to prešli, dokázali sme sa cez to preniesť. Povzbudila som ho, keď zahral podľa neho otrasný shot, s ktorým by ale asi 99 zo 100 bežných golfistov bolo nadmieru spokojných. Povzbudzovala som ho a vravela som mu, že nemusí byť na každej jamke s loptičkou na meter od cieľa. Vyšla z toho strieborná medaila, čo je sen," vravela partnerka 45-ročného golfistu.

 

Zľava Rastislav Antala, Martina Sabbatini a Rory Sabbatini.

 


Nadšenie zo Sabbatiniho výkonu neskrýval ešte aj v utorok plný emócií Rastislav Antala.

 

"Tretí turnajový deň nám nevyšiel, na večeri sme si potom hovorili, že by sme mohli skúsiť aspoň poradie v prvej desiatke. Hovorím, Rorry, ale keď zahráš mínus desať, tá medaila by aj bola. Odpovedal: OK! A potom keď som videl, ako začal poslednú rundu... Bolo to skvelé! Pritom, na trávniku pred hrou netrafil jednu loptičku... Normálne, že hrôza! Ale povedal som: Neboj sa, na ihrisku bude dobre. A potom to prišlo – prvá jamka birdie (výraz pre zahranie jamky na menej úderov ako je predpísané od odpalu, pozn. red.), druhá tiež, pri tretej chýbal možno milimeter. Štvrtá ťažká jamka bol par, potom si to na piatej znova prihral na birdie a keď to na šiestej šupol rovno do jamky, hovorím si, že šesť jamiek, skóre mínus 5 a dvanásť jamiek pred nami, on fakt tých mínus 10 môže zahrať! Na osemnástke, ktorá je najťažšia jamka na ihrisku - 500 metrov mal zahrať na štyri údery, pričom druhá rana cez vodu - no niečo nepredstaviteľné pre nás, aby to človek zahral na tri rany, a on to tam skrátka dal!" zdieľal turnajový film ešte raz Antala.

 

Priniesol so sebou aj medailu z Tokia.

 

 

Torta pre olympionika

Rory Sabbatini v Trnave ukázal, že je nielen skvelý športovec ale aj veľký človek. S pokorou a ochotne prijímal žiadosti o autogram, spoločné fotenie s fanúšikmi. A ľudia boli vďační.


Barbora Martinusová, ktorá v Trnave má vlastnú cukráreň, dokonca darovala Rorymu čokoládovú tortu s vyobrazením striebornej medaily. 


"Išlo o spontánny nápad. Môj manžel Marián a syn Marek sú golfisti, práve smerovali na turnaj a v aute počúvali priebeh Roryho hry. Boli sme všetci vo veľkom napätí a napokon sme mali veľkú radosť, keď sa podarila medaila. Nápad s tortou následne vznikol spontánne," povedala Martinusová.

 

Okrem kvetov od zástupcov trnavského golfového klubu dostali Sabbatiniovci aj čokoládovú tortu.

 

Torta s motívom medaily.

 


Až z Levíc prišiel na stretnutie s golfovým idolom Tomáš Krištof, zobral syna aj jeho dvoch kamarátov. Rorymu odozvdali na pamiatku tričká so vzorom jeho score karty z Tokia. Na výmenu požiadali o podpis loptičiek a spoločnú fotografiu.


Podobných príbehov bolo v Trnave viacero. Nadšenie sa dalo krájať.

 

"Ide o úspech, aký sa našej krajine nemusí najbližšie desaťročia podariť. Teraz to možno ani ešte poriadne nevieme doceniť," prehodil športový manažér trnavského golfového klubu Martin Richter.

 

Tričká, aké majú na sebe chlapci, daroval Tomáš Krištof aj Sabbatinimu.

 


Rory Sabbatini trpezlivo splnil aj základnú úlohu, pre ktorú do slovenského Ríma prišiel. Povenoval sa osobne mladým talentom, počas tréningu ich učil, ako zlepšiť techniku odpalov.

 

"Sleduj loptičku, až keď odpáliš dvihni oči a sleduj let lopty," hovoril mladému dievčaťu. Nasledoval vydarený odpal. "Výborne, presne takto!" pochválil Rory. 

 

Začínajúcim golfistom adresoval Sabbatini povzbudzujúce slová.

 

 

Uznanie pre trnavský talent

Pochvalami nešetril, niektorým napravoval držanie tela, obvykle upozorňoval, aby boli sústredení, aby trénovali odpaly najprv pomaly a postupne zvyšovali intenzitu, nechali priestor, aby sa dianie v hlave koordinovalo s pohybmi tela, vyčistili si pri hre myseľ. 


Až sa zastavil pri vysokom chlapcovi a bez slova sledoval jeho odpaly. Po chvíli sa uznanlivo spýtal. "Koľko máš rokov?" "Štrnásť," znela odpoveď. Sabbatini neveriacky pokrútil hlavou. "Gratulujem, si dobrý!" adresoval veľavravnú pochvalu.


Spomínaným mladíkom bol Tomáš Šmiček, momentálne najúspešnejší trnavský talent, ktorý už si meria sily aj s dospelými.

 

Tomáš Šmiček si vyslúžil od Sabbatiniho veľkú poklonu.

 

 

Pri hodnotení od majstra svojho remesla, akým Sabbatini bez debát je, sa hrdo zaleskli oči aj Tomášovej mame Klaudii.


"Golfu sa venuje od detstva, často sledoval otca, ktorý tiež hráva golf, ako odpaľuje. Jeho prvou palicou bola doma naberačka na polievku. Ako päťročného ho manžel zobral na turnaj do Maďarska a už pri svojej premiére neskončil posledný," hovorila o synových začiatkoch šťastná mama. "Tešíme sa, že mu golf ide a hlavne, že vyrastá zmysluplne a zdravo – pri športe."

 

Mladíkom ukazoval, ako správne držať telo pri odpaloch.

 

 

Golfový areál opäť o čosi lepší

Rory medzitým pokračoval medzi ďalšie deti a napokon sám ukázal niekoľko odpalov. "Máte tu veľa mladých talentov," poznamenal Rory. 


Potom už usadol k stolu s podpiskartami a rozdával autogramy dlhému zástupu záujemcov. Ako prvý dostal možnosť získať podpis František Štefanička, 82-ročný najstarší hráč trnavského klubu, ktorý začal s golfom len pred štyrmi rokmi.

 

František Štefanička dokazuje, že nikdy nie je neskoro začať s golfom. On mal pri svojej premiére 78 rokov.

 


Nasledoval šesťročný Christián Boris, ktorý je najmladším členom takmer stočlennej mládežníckej základne trnavského klubu.


V slovenskom Ríme sa výchove novej golfovej generácie poctivo venujú a to, že Sabbatini prišiel spomedzi všetkých slovenských klubov na návštevu práve do trnavského, nebola náhoda. 

 

Sabbatini spoločne s Michalom Novotným a Evou Nemčovskou oficiálne otvorili nový chipping green.

 


Napokon, podmienky pre tréning budú v areáli pri Kamennom mlyne odteraz ešte lepšie. Rory Sabbatini na záver svojho trnavského pobytu oficiálne otvoril v areáli novovybudovaný chipping green.

 

Pásku slávnostne prestrihol s manažérom trnavského klubu Michalom Novotným a viceprimátorkou Evou Nemčovskou.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama