Maccabi ukázalo v Trnave veľkú kvalitu, Spartak ide do odvety s remízou

ŠPORT - Futbal - Spartak | 5.8.2021, 22.32, Ján Král

Spartak Trnava remizoval v úvodnom zápase tretieho predkola Európskej ligy s Maccabi Tel Aviv 0:0. Pred odvetou, ktorá bude o týždeň v Izraeli, sú tak šance pre oba tímy na postup otvorené.

Maccabi ukázalo v Trnave veľkú kvalitu, Spartak ide do odvety s remízou

Milan Ristovski sa v prvom polčase dostal do dobrej šance, gól však nedal. Foto: trnavskyhlas.sk

Spoza brán štadióna pozdravili pred úvodným výkopom chorálmi trnavských futbalistov Ultras Spartaka. Pre známy trest mohli byť na tribúnach iba deti do 14 rokov v sprievode dospelých osôb.

Okrem chlapcov a dievčat z trnavských klubov prišli aj mladíci zo Zvončína, Suchej, Košolnej, Veľkých Kostolian, Smoleníc, a iných okolitých obcí, nemalá výprava dokonca aj z Petržalky či Topoľčian.

V hľadisku viseli vlajky, ktoré priniesli juniori z Dolnej i Hornej Stredy či Tekova. Mladí futbalisti z Horných Orešian mali dokonca bubon a pomáhali k živej atmosfére, o ktorú sa deti na štadióne od úvodu starali veľmi solídne.

Výprava mládežníkov z Horných Orešian pred vstupom na štadión. Foto: Ján Král

Maccabi Tel Aviv na ihrisku od úvodu dokazoval kvalitu, po krížnej rane Ben Chaima zazvonila trnavská žrď.

Spartak podkúril v deviatej minúte, po Cabralovej prihrávke z pravej strany nedokázal Bamidele Yusuf na prvej tyči zakončiť.

Konštrukcia Takáčovej bránky druhýkrát zvonila po štvrťhodine hry. Po presnom a prudkom centri Hozeza z pravej strany hlavičkoval Baltaxa do brvna.

Trnava mohla udrieť v 18. minúte. Po nakopnutej lopte sa v pokutovom území pretlačil cez Baltaxu k lopte Ristovski, zakončil ľavačkou, no v dobrej pozícii trafil len do bočnej siete.

Potom ukázal rýchly odpich po kľučke Hozez, obišiel Mikoviča, no napálil nad.

Futbalisti izraelského tímu ukazovali obrovskú kombinačnú kvalitu, krídelníci mimoriadne rýchle prvé kroky.

Po polhodine hry Ben Chaim obišiel Procházku, odcentroval na zadnú žrď, kde hlavou zakončoval Hozez, loptu smerujúcu do bránky našťastie vyhlavičkoval Savvidis.

Deti na tribúne vytrvalo povzbudzovali. Foto: trnavskyhlas.sk

Po zmene strán sa hra vyrovnala, Trnava dokázala viac eliminovať kvality súpera, väčšina dejstva sa odohrávala medzi šestnástkami.

Maccabi pohrozilo dvakrát Hozezom. Jeho prihrávku do päťky najprv odvrátil v spolupráci s Twardzikom Takáč, o pár momentov neskôr už stálo pri Trnavčanoch šťastie, keď center z pravej strany len tesne nedočiahol v snahe o zakončenie zo vzduchu Yeini.

V 69. minúte dobre zakombinovali Trnavčania, na šestnástke si kľučkou vytvoril palebnú pozíciu Savvidis, brankár Daniel jeho strelu ľavačkou vyrazil na roh.

V 84. minúte sa v šestnástke uvoľnil striedajúci Almog, spoza Savvidisa vystrelil, Takáč ale vytiahol veľmi dobrý zákrok.

V závere Trnave zatrnulo, keď Shahar napálil bombu do brvna a zakrátko nedokázal usmerniť center na zadnú žrď.

Strelci sa v zápase nepresadili, do odvety tak idú družstvá po bezgólovej remíze. Spartakovci vďačnému detskému publiku po zápase hodili svoje dresy.

Ešte jedna vec, ktorá si zaslúži pozornosť - veľké uznanie si za takmer neviditeľný výkon zaslúži rozhodcovská trojica z Ruska. Slovenskí arbitri si od Kirilla Levnikova a jeho kolegov môžu brať inšpiráciu.

Európska konferenčná liga - 3. predkolo (prvý zápas):
Spartak Trnava - Maccabi Tel Aviv 0:0

ŽK: Vlasko
Rozhodovali: Levnikov - Bolkhovitin, Vereteshkin (všetci Rusko)
Diváci: 700
SPARTAK: Takáč - Procházka, Kóša, Twardzik, Mikovič - Savvidis - Cabral, Bukata, Vlasko (85. Boateng), Bamidele Yusuf (89. Yao) - Ristovski. Tréner: Gašparík.
MACCABI: Daniel - Geraldes, Hernandez, Baltaxa, Saborit - Yeini (65. Piven), Glazer, Rikan - Ben Chaim (78. Kandil), Khalaila (78. Almog), Hozez (90. Shahar). Tréner: van Leeuwen.

Patrick van Leeuwen, tréner Maccabi: "Nie som spokojný s výsledkom. Zo šancí, ktoré sme si vytvorili, sme mali streliť minimálne tri góly. Pozitívna vec je, že sme hrali na pôde súpera dominantne, vytvárali sme si gólové príležitosti a hrali sme v dobrom tempe. V prvom polčase sme práve vysokým tempom Spartak prekvapili, s blížiacim sa koncom stretnutia síce upadlo, no mali sme dosť šancí a musíme s nimi naložiť lepšie. Sezóna sa pre nás len začína, z tohto pohľadu to nebolo z našej strany zlé. V odvete chceme hrať našu hru ako aj dnes. Trnava tiež ukázala kvalitu, možno nie takú ako v predošlých dueloch, no my hlavne musíme veriť v našu silu, ktorú sme ukázali aj dnes. Deti na štadióne boli skvelé, vytvorili stretnutiu peknú atmosféru."

Michal Gašparík, tréner Spartaka: "Od prvej minúty sme pocítili veľkú kvalitu súpera, ktorú sme aj očakávali. Majú silné individuality, ktoré sa hlavne v začiatku zápasu dokázali presadzovať. Postupom času sme sa snažili hlavne takticky stretnutie zvládnuť, čo sa nám aj potom darilo, i keď určité šance súper mal, ale s tak kvalitným súperom sa tomu nevyvarujete. Pokiaľ chcete byť úspešní s takým protivníkom, musíte byť veľmi efektívni v ofenzíve. Mali sme jednu šancu v prvom polčase a jednu v druhom, bohužiaľ, nepadlo nám to tam. Na druhej strane, chalani to odmakali, takticky veľmi dobre zvládli a vďaka tomu výkonu je remíza 0:0."

Dominik Takáč, brankár Spartaka: "Teší nás fakt, že sme proti tak kvalitnému súperovi nedostali gól a ustáli to na 0:0. Vedeli sme, že to nebude nič jednoduché. Ako tréner spomínal, nerátali sme s tým, že by sme mali veľa šancí. Keď by nejaká prišla, museli by sme ju využiť. Žiaľ, dnes sme mali len jednu veľkú, gólom neskončila, ale tešiť nás musí, že sme ich dokázali eliminovať a stále je to pred odvetou otvorené."