Spartak v pohárovej Európe končí, v dvojzápase s Maccabi rozhodol jediný gól

ŠPORT - Futbal - Spartak | 12.8.2021, 21.34, Ján Král

Púť trnavského Spartaka v Európskej konferenčnej ligy sa skončila. V odvetnom stretnutí prehral na pôde Maccabi Tel Aviv 0:1 a zo súťaže vypadol. Izraelčania si o postup do skupinovej fázy súťaže zahrajú v play-off s kazašským Šachťorom Karagandy.

Spartak v pohárovej Európe končí, v dvojzápase s Maccabi rozhodol jediný gól

Kapitán Spartak Martin Mikovič v úniku pred Hozezom. Foto: Lukáš Grinaj

Tréner Spartaka Michal Gašparík pozmenil rozostavenie, obrannú líniu rozšíril o tretieho stopéra Anthonyho, ktorý vystužoval priestor medzi Kóšom a Twardzikom.

Po krajoch hrali Procházka a Mikovič, stred poľa mala držať trojica Savvidis, Grič a Bukata. Ofenzívnejšie úlohy dostal Vlasko, na hrote sa sám pasoval Ristovski.

Po zahrievacom úvode, v ktorom Trnavčania dvakrát trafili bránku Ristovskim a Vlaskom, udreli domáci. Po rohovom kope neustrážil Bukata na zadnej žrdi dobre nabiehajúceho Yeiniho a domáci kapitán hlavou otvoril skóre stretnutia.

Bola to škoda, pretože Trnavčania inak dobre vykrývali priestory a nepúšťali súpera v prvom polčase do vyložených príležitostí.
Dopredu hrali opatrne, napriek tomu sa dostávali k zakončeniu. V 27. minúte trafil Bukata priestor bránky, našiel však pripraveného brankára Daniela.

Vonkajším falšom vystrelil spoza pokutového územia neskôr Grič, aj po jeho pokuse však Daniel loptu chytil.

V závere prvého dejstva sa uvoľnil cez stred domáci Rikan, obišiel aj Anthonyho, vypálil, no Takáč vyrazil na roh. Po ňom nebezpečne ale aj nepresne hlavičkoval Baltaxa.

Po návrate z kabín mal tutovku na hlave Ristovski, keď Vlasko rýchlo rozohral roh na Procházku, ten z pravej strany centrom vyzval hrotového útočníka andelov ku skórovaniu, jeho nie veľmi dôraznú hlavičku však dokázal Daniel zastaviť.

Domáci pohrozili po akcii Ben Chaima, ktorý potiahol loptu, prihrávkou do šestnástky vyzval ku skórovaniu Hozeza, krídelník Maccabi však netrafil cieľ.

Po podobnej situácii a rovnakej osi hráčov si domáci vytvorili príležitosť aj v 70. minúte, Hozez ale opäť nenamieril presne.

Obe akcie vyplynuli z hry, keď Maccabi sa v druhom polčase zatiahlo a čakalo na brejky, naopak, Trnavčania sa naopak čoraz viac tlačili dopredu a otvárali obranu.

Ben Chaim ešte pred svojím striedaním dokázal vyzvŕtať na krídle Bukatu a na trnavskú bránu poslať prudkú a technickú ranu, zastavilo ju až brvno. Konštrukcia trnavskej bránky sa triasla aj po strele Guerrera, ktorou zakončil brejk Maccabi.

Spartakovci sa neustále snažili o vyrovnanie, tréner Gašparík postupne poslal na ihrisko všetkých ofenzívnych hráčov, ktorých mal na lavičke, domáca obrana však odvracala centre zo strany a zastavovala finálne snahy andelov. Po jednom z rohových kopov vypálil do bočnej siete Twardzik.

Gólovú radosť andelom záver nepriniesol, zostalo pri 1:0 pre Maccabi, čo v súčte znamená, že najtesnejším možným víťazstvom z dvojzápasu si vybojovali postup Izraelčania.

Tréner Michal Gašparík o zápase:

Európska konferenčná liga - odveta tretieho predkola
Maccabi Tel Aviv - Spartak Trnava 1:0 (1:0)
- prvý zápas 0:0, postupuje Maccabi
Góly: 12. Yeini
ŽK: Saborit - Ristovski
Rozhodovali: Farrugia Cann - Portelli, Vella (všetci Malta)
MACCABI: Daniel - Geraldes, Hernandez, Baltaxa, Saborit - Glazer, Rikan (69. Guerrero), Yeini (90. Piven) - Ben Chaim (74. Davidzada), Khalaila (74. Almog), Hozez (90. Shahar). Tréner: van Leeuwen.
SPARTAK: Takáč - Procházka (63. Cabral), Kóša (86. Iván), Anthony, Twardzik, Mikovič (74. Yao) - Grič, Savvidis, Bukata (74. Bamidele) - Vlasko (63. Boateng) - Ristovski. Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík, tréner Spartaka (zdroj youtubeový kanál Spartaka): „Sme sklamaní, v dvojzápase s takým ťažkým súperom sme prehrali po štandardnej situácii. Bol to ľahký roh, ktorý nemusel byť a potom prehratý súboj. Chalani si zaslúžia pochvalu, lebo sme boli dobre pripravení na ten zápas, odmakali to a v prvom polčase sme absolútne súpera nepúšťali do zakončenia. V druhom polčase sme mali najväčšiu šancu toho dvojzápasu, keď Ristovski nedal zblízka hlavičku. Dovtedy súper prakticky nič nemal, až potom sa zápas začal otvárať a hrozili z brejkových situácii, keď my sme hrali vabank. Je to škoda, lebo gól by sme si zaslúžili. Verím, že keby sme ho dali, tak by sme boli na koni, lebo súper fyzicky upadal. Mali sme deviaty zápas za sebou, každý týždeň hráme dva. Súper kondične s nami nestíhal. Videl som veľa zápasov Maccabi ale nevidel som ich takto fyzicky odpadnutých, že by ich súper prevyšoval a báli sa o výsledok.“