Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Trnava má novú galériu vo verejnom priestore, vytvorili ju zahraniční i domáci umelci

AKTUALITY - Trnava | 4.9.2021, 10.07, prispievatelia

Na prelome augusta a septembra vzniklo v Trnave deväť nových veľkoplošných výtvarných diel.  Francúzsky umelec Jace v piatok dokončil poslednú stenu a už tento víkend môžu Trnavčania objavovať sídliská po novom. Najväčšie muraly majú rozmery 10 x 8 metrov, najdlhší má 24 metrov. Mesto v rozširovaní pouličnej galérie plánuje pokračovať.

Trnava má novú galériu vo verejnom priestore, vytvorili ju zahraniční i domáci umelci

Dielo na Jiráskovej ulici maľoval maďarský umelec Fat Heat. Foto: Zaži v Trnave

reklama


Diela sa nachádzajú na stenách základnej školy, na garážach a trafo staniciach, ktoré vďaka Street Art Gallery získali nový umelecký dizajn.

 

Hotové diela si môžete pozrieť na sídliskach Linčianska a Prednádražie. Niekoľko menších pouličných street art obrazov pribudlo aj na Špačinskej. Múry tu dotvorili domáci umelci v rámci sub podujatia Graffiti Jam.


Každá stena nesie vizuálny rukopis autorov, ktorý je pre street artovú scénu veľmi typický.

reklama


„Street art je určite jedna z plánovaných foriem podpory súčasného umenia vo verejnom priestore Trnavy,” hovorí primátor Peter Bročka, ktorý bol jedným z inicátorom tejto galérie:

 

„Diela prirodzene dotvárajú kolorit mesta, cez nápadité vizuály a humor otvárajú rôzne témy, zároveň esteticky riešia nevábne vyzerajúce plochy. Som rád, že sa nám na prvý ročník galérie podarilo dotiahnuť svetové mená, a že sa mohla prejaviť aj trnavská scéna, ktorá má tiež v rámci kvalitného street artu čo ponúknuť. V tejto budeme pokračovať.“

 

Celé dielo na Jiráskovej. Foto: Pavol Machovič

 

 

Umelci prichádzali do Trnavy postupne. Medzi prvými pricestoval maďarský street artista Fat Heat, ktorý vytvoril zaujímavé dielo na starých garážach na Jiráskovej.

 

Na „svojej“ stene, ktorá je najdlhšou v rámcii Street Art Gallery vôbec - má až 24 metrov, môžete nájsť koláž rôznych tvárí pripomínajúcich ľudskú rozmanitosť, a zároveň blízkosť, ktorá je dôležitá v každých časoch.

 

 

Tandemová spolupráca

Niektorí umelci sa zhostili plôch aj vo dvojici. Napríklad francúzski street artisti Cart 1 a Jace spoločne oživili trafo stanicu na Beethovenovej. Každý mal svoju vlastnú stenu, ale jednu dotvorili spoločne.

 

Jace pochádzajúci z La Reunion je vo svete známy tým, že tam, kde sa objaví, zanechá za sebou rozkošnú postavičku Gouzou, ktorá vždy nájde spôsob, ako sa šikovne prispôsobiť priestoru.

 

Oddnes je už aj Trnava na (ne)oficiálnej cestovateľskej Gouzou street artovej mape.

 

Art of Bust na Mozartovej. Foto: Zaži v Trnave

 

 

Najväčšie muraly v rámci tohto ročníka Street Art Gallery majú rozmery 10 x 8 metrov a vznikli na bočných múroch ZŠ na Mozartovej ulici.

 

Jednej steny sa zhostil belgický umelec Nils Westergard, ktorý pri tvorbe pracuje najmä so štetcami a pri originálnych maľbách skúma témy intimity, ega, sily a krehkosti.

 

Dielo Nilsa Vestrgaarda. Foto: Zaži v Trnave

 

 

Druhú stenu o kúsok vedľa pomaľoval cartoon postavičkami švajčiarsky neo-popový street artista Art of Bust, ktorý rád ukladá obľúbené charaktery zo seriálov do nových kompozícií.


Nils a Art of Bust pravidelne a radi prepájajú svoje rukopisy. V európskych metropolách nájdete niekoľko ich úspešných street artových spoluprác.

 

Nové dielo na Linčianskej.

 


Cagala: Muraly môžu zmeniť náš vzťah k prostrediu, kde žijeme 

Peter Cagala, riaditeľ mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave, priblížil tohtoročný výber plôch a dôležitý rozmer street artu pre život mesta:

 

„V prvom ročníku Street Art Gallery sme sa zamerali na múry a ulice, ktoré by ostali v Trnave bez povšimnutia. Veríme, že nástenné maľby začnú v Trnave stále viac priťahovať pozornosť a budú postupne meniť vzťah miestnych obyvateľov ku svojmu okoliu. Muraly dokážu nielenže spríjemniť deň a skrášliť štvrť, kde sa nachádzajú, ale pohľadom na dielo vstupujeme do dialógu s umelcovým aj vnútorným svetom a tento kontakt nás rozvíja a kultivuje.”

 


Trnavská street artová scéna spojila sily

Priestor v rámci galérie dostala aj kvalitná lokálna komunita. Na výmenníkovú stanicu na Čajkovského maľovala domáca komunita v zložení Špendlo, Da Linka, Dias a Dian. 

 

 

Oživená trafostanica na Prednádraží trnavskými umelcami. Foto: Pavol Machovič

 

 

Na pôvodných posprejovaných stenách sa za pár dní narodil farebný triceratops, sympatický levitujúci sloník, usmiate dievča s kvetinou a včelami a chlapec so psom.

 

„Aj keď sme každý riešili na výmenničke svoj vlastný rukopis, všetky štyri steny sú prepojené pozadím. Ak si všimnete, múry prechádzajú zo dňa do noci, a opäť do dňa. Naše diela do seba navzájom aj jemne presahujú, čo vytvára istú kompaktnosť,” prezrádza Da Linka, ktorej tvorbu ste mohli vidieť už aj na trnavskom hashtagu.

 


Na Špačinskej vzniklo v rámci mini podujatia Graffiti Jam tiež niekoľko zaujímavých diel.

 

Múry oživili Okay, Dias, Bisar, Monk, Ulmo,Cetys, Aero, Furt a Roek. Reakcie domácich obyvateľov na umelcov boli prevažne pozitívne. 

 

(jp, ts)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda leto
reklama