Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

V Trnave otvorili prvé triedy pre deti s autizmom, dostávajú vzdelanie aj lásku

AKTUALITY - Trnava | 7.9.2021, 10.43, prispievatelia

Jej zriaďovateľom je Okresný úrad v Trnave, na vybavenie tried prispela župa z Fondu na rozvoj Trnavského kraja.

V Trnave otvorili prvé triedy pre deti s autizmom, dostávajú vzdelanie aj lásku

Špecializované triedy si v utorok predpoludním pozrel aj župan Jozef Viskupič a vedúca odboru školstva Okresného úradu v Trnave Marta Gubrická. Foto: Ján Král

reklama

 

Základnú školu pre žiakov s autizmom otvorili v Trnave. Umožňuje vzdelávanie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia.

 

Jej zriaďovateľom je Okresný úrad v Trnave, podľa vedúcej odboru školstva Marty Gubrickej ide o prvú školu tohto druhu v Trnavskom kraji.

 

Deti s autizmom a vývinovými poruchami podľa nej stále pribúda, rovnako rastie aj záujem o ich vzdelávanie, aby si aj tieto deti mohli nájsť svoje miesto v živote. Na vybavení školy sa finančne podieľal aj Trnavský samosprávny kraj.

reklama

 

Jozef Viskupič, Katarína Machovičová a Marta Gubrická.

 


Od bežných základných škôl sa škola pre autistov podľa jej riaditeľky Kataríny Machovičovej odlišuje hlavne malým počtom žiakov v triedach, čo umožňuje pedagógom intenzívne sa venovať každému jednému žiakovi.

 

Základná škola pre žiakov s autizmom v Trnave má otvorené dve triedy, v jednej je päť, v druhej šesť žiakov.

 

O deti v triede sa stará jedna učiteľka a dve asistentky.

 

Jozef Viskupič deťom priniesol terapeutickú hračku.

 

 

V budúcnosti by mala byť plnoformátovou školou so všetkými ročníkmi. Učebný plán má škola rozšírený o rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností a rozvíjanie grafomotorických zručností a písania.


„Táto škola nie je len o učení. Je aj o nesmiernej láske, empatii, cite a pocite bezpečnosti, to všetko dávajú učitelia deťom s autizmom. Je to aj začiatok budúcej spolupráce s Trnavským samosprávnym krajom,“ povedala Gubrická, ktorá vysoko ocenila prácu učiteľov v tých školách, kde sa venujú žiakom s mentálnym postihnutím alebo autizmom.

 

Deťom hračky pomôžu pri rozvoji aj výučbe.

 


Novú školu pre žiakov s autizmom hneď v začiatkoch podporil Trnavský samosprávny kraj, ktorý z Fondu na rozvoj kraja prispel na špeciálne vybavenie tried a nákup špeciálnych pomôcok. 

 

„Ak ide o deti, zvlášť o výnimočné, ako sú tie s autizmom, trnavská župa dlhodobo postupuje tak, že nepozerá na to, kto je zriaďovateľom, ale kto je adresátom pomoci alebo určitej služby,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Na vytvorenie bezpodnetovej miestnosti poskytol financie aj Trnavský samosprávny kraj.

 

 


„Vzdelávacie štandardy pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia sú rovnaké ako pre žiakov bez zdravotného znevýhodnenia. Učebný plán majú rozšírený o rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností a rozvíjanie grafomotorických zručností a písania,“ povedala riaditeľka školy Katarína Machovičová.

 

O deti sa starajú učiteľka a dve asistentky, dostávajú teda dostatok pozornosti.

 

 

Škola pre žiakov s autizmom je jednou z organizačných zložiek Spojenej školy na Lomonosovovej ulici v Trnave, ktorá má dlhoročnú tradíciu vo vzdelávaní zdravotne znevýhodnených detí.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda leto
reklama