Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

V Trnave začína jarmok, v promenáde vznikne mestečko Tyrna s vlastným platidlom

AKTUALITY - Trnava | 9.9.2021, 14.16, prispievatelia

Trnava už začína dýchať jarmočnou náladou. Tradičný trnavský jarmok sa v klasickom rozsahu síce tento rok pre pandémiu neuskutoční, v meste však budú koncerty, podujatie Stredovek pod hradbami, ako aj interkatívne hry pre deti. V uliciach sú aj remeselné stánky, nechýbajú ani kolotoče a možnosť zapojiť sa do cyklistickej časovky.

V Trnave začína jarmok, v promenáde vznikne mestečko Tyrna s vlastným platidlom

Stredovek pod hradbami má na jarmoku pevné miesto, minulý rok predviedli v rámci akcie aj scénky z dobových bojov. Foto: Marek Martínek

reklama

 

Kultúrny jarmočný program sa začne piatok večer 10. septembra o 20:00 podujatím Rozlúčka s letom.

 

V mestskom amfiteátri to na záver sezóny rozbalia trnavská skupina Hudba z Marsu a spevák Richard Müller.

 

Lístky sú v predaji v sieti Ticketportal aj priamo na mieste.

reklama

 

V sobotu a v nedeľu, 11. - 12. septembra nebude chýbať podujatie Stredovek pod hradbami v Sade Antona Bernoláka.

 

Začiatok bude v oba dni o 10:00. V sobotu sa návštevníci zabavia večernou tancovačkou do 22:00 a v nedeľu budú brány podujatia otvorené do 19:00. 

 

Podujatie Stredovek pod hradbami, ktoré má v Trnave už dlhoročnú tradíciu, prinesie okrem tradičných šermiarskych vystúpení aj novinku. 

 

"Najväčšou zaujímavosťou pre rodiny bude stredoveké mestečko Tyrna, ktoré vytvoríme priamo v Sade Antona Bernoláka. Deti si za drobnú pomoc strážnikom, rytierom, pekárom, hrnčiarom, včelárovi atď.  "zarobia" na rôzne zábavné stredoveké atrakcie. Vytlačili sme aj papierové peniaze - tyrňáky, ktoré pustíme do obehu," pozýva Jana Pekárková zo Zaži v Trnave - Mestského kultúrneho strediska.

 

Vstup na akciu je zdarma.

 

Stredovek pod hradbami. Foto: Zaži v Trnave

 


Stredoveký život počas jedného víkendu môže byť príjemným vybočením z rušného novodobého sveta.

 

Drevený kolotoč, stredoveká kuchyňa, tradičné remeslá, ako aj možnosť si vyskúšať rytierske brnenia či streľbu z kuše umožní všetkým zažiť stredovek na vlastnej koži.

 

"Chystáme aj bretónsku veselku v sobotu večer s kapelou Roc'hann, kde pozývame všetkých na dobový parket pod stromami na tancovačku," doplnila Pekárková.

 

 

Mesto Trnava zároveň pripravilo aj GPS hru Mocný opasok so špeciálnymi interaktívnymi živými výstupmi hercov pri jednotlivých stanovištiach.

 

Podujatie je vhodné pre celú rodinu a ponúka vyriešiť záhadu Mocného opasku a nájsť kľúč od Dolnej brány. Hra bude prebiehať v sobotu aj v nedeľu od 15:00 do 18:00. Začiatok je pri Mestskej veži. 

 

Počas jarmočného víkendu v Trnave nebudú chýbať stánky remeselníkov ľudových výrobkov na pešej zóne aj v Parku Antona Bernoláka, v časti od Radlinského po Kollárovu ulicu. Vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu sú od seba viac vzdialené.

 

Kolotoče sú na parkovisku na Dolnopotočnej ulici.

 

Na kolotoče sa tešia hlavne deti. Foto: Ján Král

 

 

„V piatok a v sobotu si budú môcť všetci jarmočníci užiť pohľad na Trnavu z Mestskej veže v predĺžených otváracích hodinách od 10:00 do 19:00," informoval Alexander Prostinák zastupujúci výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

 

Posledná prehliadka sa začne o 18:30.

 

„Sme radi, že sa nám tento rok podarilo pripraviť vhodnú alternatívu Tradičného trnavského jarmoku, ktorá je v súlade s aktuálnymi nariadeniami a zároveň poskytne Trnavčanom aj návštevníkom možnosť zabaviť sa. Stánky s remeslami budú fungovať v režime ambulantného predaja, pri podujatiach budeme rátať účastníkov, no vďaka tomu, že sme ako okres v zelenej farbe, môžeme umožniť vstup každému. Stále však návštevníkov prosíme o obozretnosť a rešpektovanie preventívnych hygienických opatrení," uviedol viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík. 

 

 

Živo bude i v osvetovom stredisku

Bohatý program prichystalo aj Trnavské osvetové stredisko, ktoré patrí pod Trnavský samosprávny kraj v rámci akcie Jarmočné čriepky.

 

V areáli Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského na ulici pomenovanej po tomto velikánovi hudobného sveta budú aj koncerty kapiel ako sú Fidlicanti, Funny Fellows, Bystrík Banda či vystúpenia Trnafskej cimbalofky, džezové tóny ponúknu Vanessa Šarközi & Miloš Biháry Gypsy Jazz Project. O hudobný zážitok sa postarajú aj ďalšie formácie.

 

Viac sme o akcii písali TU.

 

 

Cyklisti pozývajú na časovku aj verejnosť

Už tradičnou súčasťou týchto dní býva aj športové podujatie Tradičných jarmočných 6666 metrov. Už 28. ročník cyklistickej časovky bude opäť na Malženickej ceste v sobotu 11. septembra so štartom o 10:00.

 

Preteky sú určené nielen pre aktívnych pretekárov, ale aj širokú verejnosť - rodičov, deti aj staršie ročníky.

 

Nenáročnú trať zvládne každý, zaregistrovať sa treba online do 9. septembra do 20:00. Viac informácií na: trnavskacyklistickaliga.sk

(TS, nk, krj)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda leto
reklama