Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

O špecifickej trnavskej štvrti Kopánka vychádza kniha

AKTUALITY - Trnava | 14.9.2021, 10.32, prispievatelia

Kopánka bola vždy súčasťou mesta Trnava, ale vyvíjala sa inak ako ďalšie mestské časti.

O špecifickej trnavskej štvrti Kopánka vychádza kniha

Kniha ponúkne mnohé zaujímavosti z histórie. Foto: ZsM

reklama

 

Západoslovenské múzeum v Trnave v sobotu18. septembra o 17:30 slávnostne uvedie knihu Trnavský Execír – KOPÁNKA  s podtitulom Historická monografia špecifickej mestskej štvrte.

 

Ide o publikáciu, ktorá sa venuje histórii vybranej mestskej lokality - Kopánky, ktorá sa počas dvadsiateho storočia pretvárala formovala inak, ako zvyšok mesta.

 

Autorský kolektív tvoria Martina Bocánová, Klaudia Mišovičová, Martin Priečko a Peter Sokolovič.

reklama

 

„Na začiatku 20. storočia bola Kopánka na okraji záujmu, žilo tam sociálne slabé obyvateľstvo v núdzových obydliach a bolo to aj miesto s kumuláciou ekonomicky znevýhodneného obyvateľstva. Publikácia sa zaoberá nielen konkrétnymi príkladmi zo života ľudí v štvrti, ale i východiskami, príčinami tohto stavu, pokusmi o riešenie situácie i konkrétnymi impulzami, ktoré viedli postupne k zlepšeniu života obyvateľov tejto mestskej štvrte,“ povedala o knihe Simonne Jurčová, ktorá je jednou z jej recenzentiek.

 

V Trnave sa v tom čase rozvíjali skôr časti okolo Coburgu alebo Vozovky. V polovici storočia sa život v štvrti zlepšoval a postupne mizla i segregačná nálepka jej obyvateľov.

 

„Napokon na konci 20. storočia sa Kopánka stala vyhľadávanou lokalitou, kam sa ľudia začali sťahovať – ponúka bývanie v uliciach so zástavbou rodinných domov so záhradami, ale aj v bytových domoch na sídliskách v tesnom styku s centrom Trnavy s vlastnou rozvinutou infraštruktúrou,“ dodáva Jurčová. Dnes je Kopánka naozaj atraktívnou lokalitou Trnavy.

 

Monografia je plná autentických výpovedí obyvateľov i obrazového materiálu zo súkromných zdrojov, je nielen pútavým čítaním, ktoré čitateľa prevedie z minulosti do súčasnosti, ale do určitej miery aj návodom, ako je možné riešiť podobné situácie aj dnes.

 

Na jej uvedení v múzeu bude v predaji za zvýhodnenú cenu 8 eur. Hudobným hosťom podujatia bude Jana Andevská.

 

(ts/pm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda leto
reklama