Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

V Smoleniciach jazdilo na bicykli naraz 127 detí

AKTUALITY - Región | 16.10.2021, 08.00, prispievatelia

V škole z obce pod Malými Karpatami hľadajú spôsoby, ako u detí vybudovať vzťah k pohybovým aktivitám.

V Smoleniciach jazdilo na bicykli naraz 127 detí

Mladí cyklisti zo smolenickej školy. Foto: MM

reklama

 

Rozbicyklovali deti zo Smoleníc. Obecná základná škola sa na prelome septembra a októbra zapojila do národnej kampane Do školy na bicykli. Aktivita vyvrcholila hromadnou cyklojazdou po areáli školy, do ktorej sa zapojilo viac ako sto detí.

 

Tento rok sa do kampane zapojilo 365 škôl z celého Slovenska. Princípom bolo, aby deti do školy chodievali na bicykli, kolobežke alebo inom bezmotorovom dopravnom prostriedku.


"Aj my sa snažíme podporiť mobilitu detí, aby sa nestali otrokmi áut, na ktorých ich rodičia vyvážajú do školy. Teší ma, že táto myšlienka deti oslovila. Evidujeme 315 žiakov, v priemere 60 z nich denne počas dvoch týždňov chodievalo do školy na bicykli," povedal Martin Machovič, ktorý na škole učí slovenský jazyk a už tretí rok bol koordinátorom kampane za školu.

Trnava - Planuj mesto
reklama


Akcia v Smoleniciach vyvrcholila minulý piatok cyklojazdou, do ktorej sa zapojilo 127 detí. Dozor im robilo päť pedagógov, ktorí absolvovali "trať" na zdieľaných obecných bicykloch, ktoré nedávno Smolenice dali do užívania pre domácich aj turistov.

 

"Uvažoval som, že by sme vyšli na bicykloch niekam do prírody, bolo by to však pomerne náročné na logistiku dopravy. Preto sme tento rok zvolili jazdu po školskom areáli, kde sme spravili niekoľko kolečiek. Deti, ktoré sa aktívne zapojili, nemuseli absolvovať piatu školskú hodinu," povedal.


Ako ďalej uviedol, v škole chcú k cyklomobilite deti motivovať a vytvárať im podmienky. "Uvažujeme nad vytvorením prístreška pre bicykle, aby si ich deti mali kam bezpečne odložiť."

 

Deti zo Smoleníc myšlienka cestovania do školy na bicykli chytila. Foto: MM

 


Machovič pochádza z Dechtíc, napriek vzdialenosti od Smoleníc sa tiež občas vyberie do práce na bicykli.

 

"Vzhľadom na vzdialenosť cestujem najčastejšie autom, niekedy sa však vyberiem cez malokarpatské lesy. Človek niečo pre seba urobí a zároveň si aktívne oddýchne."


Popri slovenčine vedie v škole aj florbalový krúžok, kde má na starosti asi 40 detí.

 

"Chcú športovať, treba im vymyslieť činnosť a dať možnosť realizovať sa. Som triedny šiestakom a zo sedem chlapcov hrá šesť futbal za mládežnícke družstvo Smoleníc. Deti majú pohyb v krvi, treba ich len naštartovať."


Sám vyznáva aktívny štýl života. Aktívne sa venuje futbalu, dlhé roky bol kapitánom Jaslovských Bohuníc, aktuálne strieľa góly za treťoligové Malženice. 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2023 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda Tanex
reklama