Trnavské rybníky
reklama

Chuligáni, ktorí počas derby robili výtržnosti, môžu skončiť vo väzení

ŠPORT - Futbal - Spartak | 18.10.2021, 18.16, Ján Král

Podľa odborníka umožňuje Zákon o organizovaní športových podujatí z roku 2014 potrestanie výtržníkov.

Chuligáni, ktorí počas derby robili výtržnosti, môžu skončiť vo väzení

Fanúšikov Slovana napokon vytlačila polícia zo sektoru hostí mimo štadión. Foto: Peter Kollár

Púpavy pri aleji
reklama

 

Vyčíňanie chuligánov počas nedeľného derby Spartak Trnava – Slovan Bratislava nezostane bez reakcie. Únia ligových klubov (ÚLK) aj trnavský klub avizujú, že sa budú v súčinnosti s políciou snažiť o vyvodenie dôsledkov voči previnilcom, ktorí prerušili zápas.


V stredu zasadne mimoriadne Prezídium ÚLK, ktoré bude riešiť osud predčasne ukončeného derby. 


„ÚLK si dnes vyžiadala všetky podklady od delegovaných osôb, od rozhodcov, od oboch klubov, od Krajského riaditeľstva Policajného zboru, skrátka od všetkých, ktorí sa podieľali na bezpečnostnej otázke derby. Podklady pôjdu na analýzu a v stredu zasadne mimoriadne Prezídium ÚLK, ktoré rozhodne o športovom osude derby. Vyvodenie trestov v nadväznosti na organizačné zlyhania, či smerom k správaniu fanúšikov, je na Disciplinárnej komisii Slovenského futbalového zväzu,“ vraví predseda ÚLK Ivan Kozák.

ŠUPA technika
reklama


ÚLK bude hovoriť aj o koncepčných riešeniach vzniknutej situácie smerom do budúcnosti. 


„O projekte spoteringu, ktorý funguje vo väčšine krajín na úrovni policajného zboru, už dlhodobo hovoríme na zasadnutiach expertnej skupiny Ministerstva vnútra. Apelujeme na štát, aby sa situáciou začal zaoberať, aby prijal represívne opatrenia, aby sa dohľadali vinníci a prijali tvrdé tresty. Apelujeme ale aj na to, aby sme prijali koncepčné riešenia smerom do budúcnosti, prevencia je v tomto najdôležitejšia. Musíme vedieť o tom, že sa k nám chystá skupina zahraničných fanúšikov z rôznych krajín a musíme vedieť voči nim zasiahnuť, a keď porušia pravidlá, prijať voči nim trestnoprávnu zodpovednosť. Veď v derby sme na ihrisku videli zástupcov viacerých zahraničných fanúšikovských skupín, čo je nepochopiteľné. Bez toho nebude existovať poriadok,“ pokračoval šéf ÚLK.

 

 

Spartak: Pretiekol pohár akejkoľvek našej tolerancie

Trnavský Spartak ostro odsúdil incident počas derby. „V súčasnosti prebieha vyšetrovanie, my sme a budeme maximálne súčinní, aby sme polícii pomohli vypátrať hlavných vinníkov, bez ohľadu na to, z ktorého sú tábora. Takýto primitivizmus nepatrí na štadión, ani do slušnej spoločnosti,“ píšu červeno-čierni na svojom webe.


Andeli vidia problém aj v súčasnej legislatíve, ktorú považujú v takýchto prípadoch za príliš mäkkú.

 

„Apelujeme preto aj na to, aby sa vytvorili pre organizátorov také legislatívne podmienky, ktoré by dovolili účinne sa proti podobným živlom brániť. Bloková pokuta im v tom rozhodne nezabráni.“


Spartak si uvedomuje, že na tribúny sa nemala dostať pyrotechnika a na plochu nemalo byť umožnené vniknúť divákom. 


„V rámci možností sme sa však snažili urobiť maximum. Bohužiaľ, nestačilo to. Zabrániť tomu, aby sa dostala pyrotechnika na štadión je náročná úloha a očakávať, že usporiadatelia bez pomoci ťažkoodencov zastavia stohlavový dav rozvášnených vandalov na tribúne, je nemysliteľné.“


Trnavský klub navrhuje exemplárne tresty pre vinníkov, ktorí pyrotechnikou ohrozovali zdravie všetkých naokolo, prípadne vnikli na hraciu plochu.


„Včerajškom definitívne pretiekol pohár akejkoľvek našej tolerancie. Snažíme sa, aby sa na štadión vrátili rodiny s deťmi, ale musia sa tam cítiť nielen komfortne, ale najmä bezpečne. Nastal čas raz a navždy, aby sme my kluby spolu s kompetentnými orgánmi vyriešili tento niekoľkoročný problém nášho futbalu, nech sa už nič podobné neopakuje,“ dodáva Spartak vo vyhlásení.

 

Chuligáni môžu dostať aj niekoľkoročné tresty

Podľa advokáta Mariána Galbavého je Zákon o organizovaní športových podujatí z roku 2014 pomerne flexibilný a aj v súčasnom znení umožňuje rázne potrestanie vinníkov.


„V prípade osôb, ktoré vstúpili na hraciu plochu a narušili tým dej zápasu, ide o výtržníctvo. Do úvahy sa môže brať, že bolo uskutočnené v organizovanej skupine a prišlo aj k ublíženiu na zdraví. V tomto prípade hrozia tresty až do troch rokov odňatia slobody. Samozrejme, u osôb doposiaľ netrestaných a mladistvých skôr očakávam udelenie podmienky,“ hovorí Galbavý.


„Horšie môžu skončiť osoby, ktoré hádzali svetlice medzi ľudí, pretože to môže byť klasifikované ako pokus o ťažké ublíženie na zdraví, prípadne ťažkú ujmu na zdraví a v tomto prípade je trestná sadzba ešte vyššia,“ pokračuje.


„V zásade platí, že každý kto vkročil na hraciu plochu počas daného zápasu, môže skončiť s podmienečným trestom.“ 


Zákon však podľa Galbavého veľmi nerieši osoby cudzej štátnej príslušnosti.

 

Práve u chuligánov z Českej republiky, Poľska a Rakúska, ktorí boli na jednej či druhej strane fanúšikovských táborov v bitke medzi najaktívnejšími, možno očakávať ako trest vyhostenie zo Slovenskej republiky.


Naopak, Slovákom zapleteným do konfliktu je podľa Galbavého obvyklé udeliť aj trest zákazu návštevy športových podujatí, prípadne s povinnosťou sa preventívne hlásiť na policajnej stanici v čase zápasov.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama