Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: Netrestajte slušnú väčšinu fanúšikov Spartaka

ŠPORT - Futbal - Spartak | 21.10.2021, 11.45, Ján Král

Kontumácia derby v prospech bratislavského Slovana je tvrdá a v kontexte rozhodnutí z minulosti vyvoláva v tábore prívržencov Spartaka pocit krivdy z uplatňovania dvojakého metra. Na druhej strane, zo scenára možných ďalších sankcií, to napokon môže byť ten najmenší problém, ktorý bude Trnavu trápiť.

NÁZORY: Netrestajte slušnú väčšinu fanúšikov Spartaka

Drvivá väčšina fanúšikov Spartaka prišla na derby kvôli futbalu, s vyčínaním chuligánov nemala nič spoločné. Foto: Peter Kollár

JM 2
reklama


O treste rozhodlo Prezídium Únie ligových klubov. Tvoria ho zástupcovia účastníkov najvyššej súťaže a prezident ÚLK.


Vo štvrtok začne prípad riešiť Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu. A práve jej verdikty môžu bolieť spartakovcov oveľa viac.


Vyčíňanie chuligánov oboch táborov na hracej ploche je neospravedlniteľné. Brutálnou bitkou priamo na trávniku vrátili pohľad na fanúšikovskú scénu o tridsať až štyridsať rokov nazad. 

reklama


Pošliapali meno fanúšikov Spartaka a poškodili trnavské mužstvo, ktoré malo všetky predpoklady atakovať v tejto sezóne ligový titul.

 

Vlastne stále má, ale už so zbytočným trojbodovým mankom. A to ešte nevieme, či nepríde k ďalšiemu trestu v podobe odpočítania bodov...


Ako trefne poznamenal jeden z diskutérov na fanúšikovskej diskusii: Toto bol atentát na vlastný klub!

 

Výtržníci konali, akoby neboli schopní uvažovať, čo bude nasledovať, aké dlhosiahle konzekvencie môžu vyplynúť z ich  „ostrej zábavky“ trvajúcej pár minút.


Ak sa však pozrieme na veci komplexne, do konfliktu sa zapojila drvivá menšina z prítomných na štadióne, maximálne sto ľudí z každého tábora, aj to ich gro tvorili osoby zo zahraničia.


Áno, aj to je veľa. V percentuálnom vyjadrení pri 9500 ľuďoch na štadióne sa však do bitky zapojilo zhruba jedno až dve percentá divákov.


Ostatná slušná drvivá väčšina zostala stáť na svojich miestach na tribúne a po zápase odsúdila konflikt. Paradoxne, práve títo budú zrejme najviac trpieť.


Ozývajú sa totiž volania po exemplárnych trestoch. Údajne je v hre uzavretie trnavského štadióna do konca základnej časti súťaže, dokonca vraj až do záveru celej sezóny.


Ak k tomuto príde, nebude to trest pre chuligánov, ale v prvom rade pre "normálov", ako zvykne titulovať radových fanúšikov práve tvrdé jadro.

 

Disciplinárka by takto vlastne potrestala dôchodcov a otcov, ktorí brávajú svojich potomkov na futbal v snahe odovzdať im pozitívny genofond fanúšika.

 

Alebo tých, ktorí prídu, aby si užili zápas, dali si pivo, kofolu, jadierka a v debate s kamarátmi rozobrali futbalové dianie na ihrisku.


A tiež to bude trest pre deti, v ktorých sa buduje od malička klubizmus. 

 

Už v mladom veku sa môžu na štadióne stotožňovať s futbalovými vzormi na ihrisku ako sú Škrtel, Twardzik, Savvidis, Cabral (sú tak kvalitní, že tu už ďalšiu sezónu hrať nemusia), tak ako sa predošlé generácie identifikovali s Karhanom, Bališom a Ujlakym, tie pred nimi s Brezinom, Fašiangom či Klinovským a tie najstaršie s Adamcom, Kunom, Dobiašom, Švecom a ďalšími.

 

Nezabime to rozhodnutím od stola opierajúcim sa o krívajúce normy, ktoré boli aj tak v minulosti ohýbané, ako to aktuálne niekomu pasovalo...


Trestu sa Trnava nevyhne, to je každému jasné a určitú jeho formu treba prijať. Nie je však trest ako trest. Nech to hlavne nie je hromadná poprava všetkých fanúšikov hodených do jedného vreca.

 

Stačilo, že ľudí takmer dva roky poriadne nepustila na futbal pandémia. Mnohí sa už nevrátili, prípadne sa vracajú do hľadiska len veľmi ťažko.

 

Neberme tým slušným ďalšie mesiace. S výtržníkmi sa dá vysporiadať aj inak. V zahraničí vidíme príkladov dosť.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama