Trnavské rybníky
reklama

Panghart, ja ťa dorazím! Za nadávky pi.. a ko.. na jarmoku hrozí pokuta!

RELAX - Fáma | 6.9.2011, 13.21, Benjamín Škreko

Je neuveriteľné, ako disciplinovane prijala verejnosť povinné používanie reflexných viest a cyklistických prilieb na jarmočnisku pre osoby, ktoré si privodia hladinu alkoholu v krvi nad 0,3 promile. To povzbudilo organizátorov na uplatnenie ďalších noviniek, ktoré pôvodne plánovali zaviesť až o rok.

Panghart, ja ťa dorazím! Za nadávky pi.. a ko.. na jarmoku hrozí pokuta!

Ľudoví umelci sú ozdobou každého jarmoku. Teraz do tejto kategórie pribudnú aj rozprávači vtipov pri výčapoch a vo viechach, prípadne iba medzi kamarátmi pri burčiaku. Každý vyslovený vtip si musia sami evidovať, pretože zrejme zaň dostanú vypiť alebo zapáliť, a to už je zárobková činnosť formou bartra. FOTO: Laco Šebák

Nový Hlohovec
reklama


V prvom rade ide o zákaz používať vulgarizmy, ktorých zoznam bude visieť na jarmočnisku na veľkých tabuliach každých 50 metrov. Nad dodržiavaním zákazu budú bdieť okrem uniformovaných policajtov aj desiatky dobrovoľníkov v civile s digitálnymi detektormi hluku v ušiach. Za každý neslušný výraz, vyslovený hlasitosťou nad 20 decibelov (dB), čo je úroveň šepotu, môže nasledovať pokuta od 1 až do 100 eur podľa pozície nadávky v zozname, hlasitosti, akou bola vyslovená a priemerným mesačným príjmom priestupcu. Najvyššia sankcia je za výrazy k... a p..., najmenšia, prípadne iba napomenutie s výstrahou, za povzdychnutia typu ajajaj, do kelu, resp. ja to kašlem. Kto si bude chcieť na jarmoku uľaviť aj za cenu peňazí, môže si výšku pokuty vopred vypočítať podľa nasledujúceho vzorca: Hodnota nadávky podľa sadzobníka plus množstvo decibelov nad úroveň šepkania, to celé lomené 0,9, mínus zľavy. Napríklad dôchodcovia, lekári a ďalší návštevníci, spadajúci pod hranicu chudoby, majú za nadávky pri pohľade na ceny tovarov a občerstvenia 50-percentnú zľavu. Mladým mamičkám s vreštiacimi deťmi pri stánkoch s hračkami a cukrovou vatou sa úplne toleruje nadávka Prestaň, ty pankhart, lebo ťa dorazím. Pochopiteľne, túto výnimku dostanú iba v prípade, že pri výkriku neprekročia hranicu 50 dB, čo je úroveň bežného hluku pri rozhovore. Nadávky s náboženským podtextom sú absolútne vylúčené, napríklad za výraz Ty Ježiš makový a pod. bude vinník okamžite vykázaný z mesta a neskôr prísne popoťahovaný.

Nikto sa nebude môcť spoliehať, že si beztrestne uľaví vďaka okolitému huriavku, ako keď niekto zneužíva v kine výbuchy bômb. Na jarmoku totiž bude práve z týchto dôvodov neobvyklé ticho. Nielenže nebude vyhrávať ani živá, ani reprodukovaná hudba, ale na základe odporúčania úradu verejného zdravotníctva sa zakazuje v občerstvovacích centrách aj nahlas spievať a rehotať sa na vtipoch. Explozívny, ľudovo zvaný srdečný smiech má totiž hlukovú hladinu 90 až 120 dB, ktorá predstavuje rozpätie medzi idúcim motocyklom, rockovým koncertom a štartom prúdového lietadla. To by sa potom hocikto mohol priplichtiť k bujarej skupinke a zanadávať si do ich vrieskania nahlas a beztrestne. Aj s takými vtáčikmi sa však počíta. Spievať sa bude iba na úrovni tichého hovoru, a ešte lepšie šeptom, prípadne i v duchu, pričom sa partia môže držať za plecia a knísať do rytmu, ako je to zvykom v kultúrne vyspelom Nemecku, našom vzore a nikdy inak.
Samotné rozprávanie vtipov je považované za výkon ľudovoumeleckej činnosti a môže sa za poplatok 0,1 eura/vtip vykonávať iba na základe okolkovaného povolenia. S čiernymi rozprávačmi nebudú robiť orgány žiadne okolky. Pri súčasnom smiechu viacerých osôb može prísť k synergickému efektu, organizátori preto odporúčajú, aby sa členovia zabávajúcej sa spoločnosti smiali na vtipe postupne, najskôr ženy a deti, potom starci atď. Návštevníci jarmoku si musia uvedomiť, že pri spoločnom smiechu nejde o jednoduchý aritmetický súčet zvukov, ale krivka dB je logaritmická.
Poslednou novinkou je zákaz pohybu rodín v skupinkách väčších ako tri osoby. V minulosti sa stávalo, že rodinka, rozšírená o príbuzenstvo z vidieka, zastala pri stánku so šperkami alebo kožuchmi a počas horúčkovitého nákupu blokovala pohyb davu.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama