Ako si poradiť s renováciou kože v aute či doma?
AKTUALITY - Firmy | 26.10.2021, 14.30, reklamný článok
Renovácia kože v aute svojpomocne a doma? Je také niečo vôbec možné? O tomto, aj mnohom inom si povieme v dnešnom článku.

Ilustračné foto: pexels.com
Kedy treba pristúpiť k renovácii?
Samozrejme to vidieť už aj od pohľadu. Koža sa javí ako ošúchaná, zodratá, prípadne sú na nej aj viditeľné škrabance a trhliny.
Pokiaľ interiér svojho auta dôkladne vyčistíte, no koža je stále v zlom stave, už viete, že je pravdepodobne čas na renováciu.
Renovácia doma. Kedy na ňu pristúpiť?
Oprava kože v aute je neľahká procedúra, to vám potvrdí každý odborník. Preto ak si na to skutočne netrúfate, zverte svoje auto radšej profesionálom. Ak sa však predsa len pustíte do domácej opravy, striktne sa držte týchto bodov:
• Stavte na overený postup – to znamená, že sa netreba spoliehať len na vlastné vedomosti, ktoré môžu byť nedostatočné. Postup radšej vopred konzultujte s odborníkom, alebo si ho naštudujte v odbornej literatúre.
• Zaobstarajte si všetky potrebné prípravky a náradie – bez tohto vaša renovácia kože v aute alebo doma jednoducho nebude úspešná. Pripravte sa, že kvalitné prípravky aj niečo stoja a síce vás domáca oprava môže vyjsť menej ako v opravovni, no aj tak je to dosť nákladná procedúra.
• Vyhraďte si na proces dostatok času – len samotné čistenie kože v aute vám zaberie okolo dvoch hodín, čiže dokopy s renováciou budete potrebovať aj pol dňa.
• Neponáhľajte sa a postupujte dôkladne – ak sa už pustíte do domácej opravy kože budete potrebovať veľa trpezlivosti, hlavne ak to robíte prvýkrát.
Čo všetko budete potrebovať na domácu opravu kožených sedačiek?
V prvom rade budete musieť interiér auta dôkladne vyčistiť. Ak by ste chceli kožu opravovať znečistenú, prípravky by nemuseli pôsobiť tak ako majú, a sedačky by bolo potrebné opraviť po krátkom čase znovu.
Preto si opravu sedačiek rozdelíme do dvoch krokov:
1. čistenie: V prvom rade musíte interiér povysávať od hrubej špiny, či už ručným alebo klasickým vysávačom. Potom prichádza na rad mokré čistenie. Na to potrebujete špeciálny čistiaci prípravok a mäkkú kefku. Prípravok jemne votriete do kože, necháte chvíľku pôsobiť a krúživými pohybmi čistíte kožu. Nadbytočný prípravok zotrite handričkou a nechajte celý interiér aspoň pol hodinu preschnúť.
2. oprava: Teraz sa presuňme k samotnej renovácii. Tento krok je o niečo zložitejší. V špeciálnej predajni si musíte zaobstarať tmeliace lepidlá, farby na kožu (niekedy sa nemusíte hneď trafiť do odtieňa kože, preto si ju môžete dať namiešať priamo na mieru), štetce rôznych veľkostí, suché handričky, lak na podporu schnutia lepidla a farby, leštičku a prípravok na záverečnú starostlivosť.
Aký je postup?
Po vyčistení a uschnutí interiéru si vyznačte, ktoré trhliny a škrabance bude treba opraviť. Čím ich bude viac, tým dlhšie vám to bude trvať. Pripravte si všetky pomôcky a začnite s nanášaním tmeliaceho lepidla pomocou malého štetca.
Lepidlo nechajte zaschnúť, pričom tento proces podporíte špeciálnym lakom na schnutie. Keď uschne, nezabudnite zvyšný tmel zbrúsiť jemnou brúskou alebo leštičkou.
Potom prichádza na rad estetická stránka. Malé množstvá farby opatrne pomocou jemného štetca nanášajte na zatmelené trhliny. Snažte sa farbu zapracovať čo najprirodzenejšie.
Samozrejme, po tomto kroku musíte farbu nechať dôkladne preschnúť. Môžete si pomôcť aj sprejom na zafixovanie farby.
Za týmto prichádza na rad už len konečná starostlivosť v podobe ochranných prostriedkov. Tými sú špeciálne vosky a mlieka na impregnáciu.
Prípravok zapracujte na sucho jelenicovou handričkou a nechajte preschnúť. Impregnácia ochráni kožu, aj opravené časti, a váš interiér sa bude krásne lesknúť.