Trnavské rybníky
reklama

Gašparík vytiahol do áčka dorastencov, káder Spartaka ešte limitujú zranenia

ŠPORT - Futbal - Spartak | 17.11.2021, 08.23, Ján Král

Futbalisti Spartaka nastúpia po reprezentačnej prestávke v sobotu 20. novembra o 15:00 na zápas v Zlatých Moravciach. Zisťovali sme, čo sa v tíme udialo cez reprezentačnú prestávku.

Gašparík vytiahol do áčka dorastencov, káder Spartaka ešte limitujú zranenia

Tréner Spartaka Michal Gašparík. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Na rozhovor prikývol tréner bílích andelov Michal Gašparík.

 

Ako vyzerala reprezentačná prestávka v Spartaku?
- Podobne ako cez ostatné reprezentačné pauzy sme využili prvý týždeň skôr ako regeneračný. Chalani dostali voľný víkend. Keďže máme v tíme vrátane vedúceho mužstva štyroch meninových oslávencov Martinov, vo štvrtok sme si urobili spoločný obed a posedenie v Slovenskom Grobe na husacine. O prekvapenie sa postaral Martin Škrtel, ktorý objednal kapelu Gipsy Čáve. V rámci teambuildingu teda nechýbala ani dobrá zábava.

 

 

Gipsy Čáve sú známi svojimi chytľavými rómskymi skladbami. Kto z mužstva sa ukázal ako najlepší spevák? 
- Najviac pesničiek asi pozná práve Maťo Škrtel, chytali sa však aj ostatní. 

ŠUPA technika
reklama

 

 

Cez voľný víkend ste sa povenovali aj partnerke. Ako vznikol nápad vyraziť do Rakúska?
- Spravili sme si výlet do Rakúska na dva dni, keďže sme sa dlho spolu nikam nedostali. Už som to bol asi aj dlžný, cha-cha. Hallstatt aj Salzburg sú krásne lokality. Obaja sme zaočkovaní, využili sme, že v Rakúsku sa funguje vďaka Covid pasom, čo u nás nie je pravidlom.

 

 

V tréningovom procese A-mužstva sa objavila pätica dorastencov Kotlár, Kudlička, Karhan, Ujlaky a Boledovič. Pôjde o dlhodobejší jav, alebo jednorázový ťah?
- Hneď ako im skončila jesenná časť súťaže, vytiahli sme týchto päť talentovaných hráčov k nám do tréningového procesu, chceme ich vidieť medzi ligovými hráčmi. Budú s nami zatiaľ do konca kalendárneho roka, potom sa rozhodneme, koho z nich zoberieme na zimnú prípravu.

 

 

Z Ferencvárosu Budapešť sú v Trnave na hosťovaní Zyen Jones a Ammar Ramadan. Kým krídelník z Ameriky šance dostáva, sýrsky futbalista zatiaľ odohral len pohárový duel v Pate. Chýba mu niečo na ligovú úroveň?
- Dohoda o ich hosťovaní znie do konca sezóny. Problémom, prečo Ramadan nehráva, je, že ho dopodrobna nepoznáme. Nemali sme priestor vyskúšať ho v prípravných ani pohárových dueloch. Hoci sme dostali na neho dobré referencie z Ferencvárosu a vieme, že prešiel aj akadémiou Juventusu, zatiaľ nebol priestor výraznejšie ho preveriť. Navyše, keď prišiel pohárový zápas s Podbrezovou, kde sme s ním rátali, dostal pozvánku zo sýrskej reprezentácie na kvalifikáciu. Uvidíme, ako sa bude sezóna vyvíjať ďalej, šancu ukázať sa dostane.

 

 

Ľavému bekovi Dejanovi Trajkovskemu sa skončí na prelome rokov zmluva. Dostane v Trnave nový kontrakt?
- Ako tréner by som bol najradšej, keby sa do tímu nezasahovalo, nemusel by nik odísť a len by sme okysličili kabínu jedným - dvoma novými hráčmi. Musíme však brať ohľad aj na ekonomické možnosti klubu, preto je otázka jeho zotrvania ešte otvorená.

 

 

Zranenia vyradili na dlhší čas z hry Martina Mikoviča, Romana Procházku, Filipa Twardzika i Dobrivoja Rusova. Ako vyzerá ich možný návrat?
- Mikovič bol na testoch u kondičného špecialistu Švantnera, má ešte disbalanciu a preto musí doposilovať zranenú nohu. Inak je už zdravý, zapájame ho aj do kolektívneho tréningu. Procházka sa koncom týždňa alebo začiatkom budúceho pripojí k tímu. U Twardzika to ešte tento týždeň nie je aktuálne, uvidíme, čo prinesie nasledujúci. Rusov trénuje individuálne, zapája sa však už aj do brankárskeho tréningu. Do duelu so Zlatými Moravcami však určite ani jeden zo spomínaných nenaskočí.

 

 

V akej kondícii je Kristián Koštrna, ktorý nastúpil po dlhom zranení do zápasu v stretnutí s Liptovským Mikulášom? Zvládol by už celý duel?
- V tréningu vyzerá veľmi dobre, len je pre trénerov ťažké odhadnúť, ako bude pôsobiť v zápase, ak by po tak dlhej dobe naskočil od začiatku. Uvidíme, rozhodneme sa.

 

 

Milan Ristovski strelil za Spartak v lige sedem gólov, najnovšie skóroval aj za severomacedónsku reprezentáciu v dueli na pôde Arménska. V akom rozpoložení prišiel zo zrazu?
- V zápase s Liptákmi si pripísal asistenciu aj strelený gól, v našom tíme sa dobre naladil na zraz svojho národného tímu a následne potvrdil stúpajúcu formu gólom za repre. Vrátil sa vo veľmi dobrej nálade, veríme, že aj v Zlatých Moravciach ukáže, že je vo forme.

 

 

V štatistikách, ktoré zverejnila Únia ligových klubov, je na treťom mieste medzi hráčmi, ktorí vyslali na bránku súpera najviac streleckých pokusov. Nabádate ho k zakončovaniu aj zo stredných vzdialeností, ako u neho vidíme neraz aj počas ligových zápolení?
- Dobré štatistiky vyplývajú to aj z toho, že hrá v kvalitnom mužstve, ktoré sa snaží hrať ofezívne. Má okolo seba spoluhráčov, ktorí mu vedia prihrať do koncovky, zároveň je schopný vždy niečo vymyslieť aj individuálne.

 

 

Kelvin Boateng sa po letnom príchode ukazuje tiež vo veľmi dobrom svetle. V inom mužstve by zrejme hrával v základnej zostave. Nie je to ťažké udržať ho po mentálnej stránke v nastavení, že zatiaľ skôr zaskakuje za Ristovskeho ako striedajúci hráč?
- S minutážou určite spokojný nie je. Pre mňa ako trénera je to ťažká situácia, keďže obaja sú veľmi kvalitní útočníci. Na našom hernom systéme s jedným hrotom sme však pracovali niekoľko mesiacov a je to ťažké len tak meniť. V zopár zápasoch sme skúsili rozostavenie 3-5-2, pristúpili sme k tomu práve kvôli Milanovi a Kelvinovi. Nevyhovuje nám to však tak ako 4-3-3 a pokiaľ by sme chceli prejsť na 4-4-2, zmenili by sme celý obraz mužstva. Aktuálne máme troch kvalitných stredových hráčov, plus hru založenú na rýchlych krídlach. Nemôžeme si teraz dovoliť prejsť na dvoch útočníkov. Musíme teda s nimi pracovať po mentálnej stránke, aby sme ich udržali v rámci normy. Nastupovať na hrote môže iba jeden. Zároveň sa ukázalo, že ak začne Ristovski a Boateng do zápasu vstúpi, býva veľkým prínosom. Pre trénera je skvelé, ak sa vedia útočníci takto doplniť a keď je to potrebné, zmeniť vývoj zápasu. 

 

 

V sobotu nastúpite na pôde Zlatých Moravciach. Aký recept šijete na súpera?
- Myslím si, že veľmi dôležité bude, kto dá prvý gól, ten môže zápas dostať do inej roviny. Pokiaľ by sme skórovali ako prví, uľahčí nám to cestu za troma bodmi. Naopak, keby sa ViOn ujal vedenia, bude to extrémne ťažké. Prvoradé bude teda neinkasovať. Donedávna mali Zlaté Moravce problém so zostavou, chýbali im hráči, teraz sú už všetci zdraví. Čaká nás ťažký zápas.

 

 

Ak si odrátame skontumované derby, mohli ste teoreticky už dorovnať rekord trénerov Juraja Jarábka a Nestora El Maestra, ktorý so Spartakom vyhrali osem zápasov za sebou. Neškrípali ste pri čítaní článku, ktorý sme k týmto štatistikám nedávno priniesli zubami?
- Popravde, ani som nevedel, koľko zápasov po sebe sme vyhrali, nezamýšľal som sa nad tým. Je to však pekná séria aj čo sa týka iba víťazstiev na pôde súpera. Mužstvo je schopné ju ešte natiahnuť, ak vyhráme aj šiesty zápas po sebe vonku, bude to absolútny rekord. Pozeral som si históriu, nepodarilo sa to ani El Maestrovi, ani za Peczeho éry. To je tiež motivačný faktor, s ktorým budem pred hráčmi pracovať pred duelom s ViOn-om.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama