Cenu slobody získal dlhoročný redaktor Slobodnej Európy Michal Lošonský
AKTUALITY - Trnava | 19.11.2021, 09.04, prispievatelia
Trnavský župan Jozef Viskupič ocenil pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu aj aj vysokoškolského pedagóga a politológa László Öllösa, vedúceho Múzea holokaustu v Seredi Martina Korčoka a in memoriam Hedvigu Rozborovú.
Michal Lošonský počas jednej z návštev na trnavskej radnici. Foto: archív pt
Cenu slobody Antona Srholca za prínos v boji za slobodu a demokraciu udelil trnavský župan Jozef Viskupič ďalším štyrom osobnostiam. Bol medzi nimi aj dlhoročný redaktor Rádia Slobodná Európa Michal Lošonský.
Rodák z Malých Brestovian (dnes Brestovany) v okrese Trnava v roku 1949 emigroval do zahraničia, od roku 1953 takmer štyri desaťročia pôsobil v Rádiu Slobodná Európa.
Poslucháčom sa prihováral pod pseudonymom Michal Želiar. Popritom pomáhal ďalším Slovákom v zahraničí, prenasledovaným pomáhal dostať sa za hranice, udržiaval konatakty s umelcami a osobnosťami z rôznych sfér života.
Po odchode zo Slobodnej Európy napísal niekoľko kníh. V jednej z nich, Každý svojou pošiel stranou, dáva možnosť nahliadnuť aj do svojho rodiska v časoch svojej mladosti.
Dnes už 96-ročný Michal Lošonský žije s manželkou Vierou v Tirolsku. Cenu slobody Antona Srholca si v stredu 17. novembra nemohol z rúk župana Jozefa Viskupiča prevziať osobne.
Chystá sa mu ju priniesť jeho priateľ, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave Pavol Tomašovič.
„Michal Lošonský správne využil médiá na spájanie ľudí, na poukazovanie na nedostatky a kritiku pomerov. On naozaj ľudí nerozdeľoval, ale spájal, a to by mala byť úloha médií aj v dnešnej dobe,“ povedal o ocenenom Tomašovič.
Lošonského pozná aj ako zberateľa všetkého, čo mu pripomínalo rodný kraj. Zbieral obrazy, vyšívané obrusy, keramiku alebo betlehemy. Časť z tejto zbierky v minulosti vystavoval v Trnave.
„Cenu slobody Antona Srholca sme tento rok udelili štyrom osobnostiam. Aj týmto spôsobom sme si vyzdvihli a spopularizovali ich mimoriadny prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu, respektíve ich prejavy občianskej statočnosti,“ uviedol k oceňovaniu župan Viskupič.
Laureáti ceny so županom Jozefom Viskupičom. Foto: TTSK
Popri Michalovi Lošonskom ocenil aj vysokoškolského pedagóga a politológa László Öllösa, vedúceho Múzea holokaustu v Seredi Martina Korčoka a in memoriam Hedvigu Rozborovú.
Cena slobody nesie meno Antona Srholca, ktorý bol celoživotne spojený s Trnavským krajom. Bol rodákom zo Skalice, štúdium absolvoval na gymnáziu v Šaštíne.
Za jeho pokus o prekročenie rieky Morava strávil niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove, neskôr nútene pracoval v uránových baniach.
Po Nežnej revolúcii pomáhal ľuďom bez domova. Svojim postojom k životu sa stal symbolom viery v človeka a boja za náboženské a politické práva a slobody.
(pm)