Zima zvádza k turistike. Ako sa správne obliecť?
AKTUALITY - Firmy | 19.11.2021, 10.40, reklamný článok
Príroda je v zime krásna. Biela. Láka nás svojimi snehovými a ľadovými výtvormi. Každý je iný a všetky sú rovnako krásne. Turistiky sa napriek chladu a mínusovým teplotám vzdať nechcete. Je vám jasné, že sa musíte dobre obliecť. Prezradíme vám ako na to, aby ste na zážitky, ktoré si zo zimnej turistiky odnesiete, radi spomínali.

Ilustračné foto (3x): Unsplash.com
Frajerina ide bokom. Vrstvite
Turistika si v zime vyžaduje teplejšie oblečenie a nesie sa v znamení vrstvenia. Minimálne tri tenšie vrstvy vás v zime zahrejú oveľa lepšie, ako jedna hrubá.
S viacerými vrstvami oblečenia viete aj lepšie pracovať. Keď vám je príliš teplo, jednu vrstvu vyzlečiete. Keď sa ochladí, vytiahnete ju z ruksaku a dodá vám potrebné teplo.
Prvá vrstva je základná
Tvorí ju termoprádlo vyrobené z funkčných materiálov. Odvádza vlhkosť od tela, ale nechá ho slobodne dýchať. Je priliehavé, pružné a neobmedzuje pri pohybe.
Na bavlnu zabudnite. Je príjemná a cítite sa v nej dobre, ale vlhko neodvádza. Keď sa spotíte, bavlna ostane mokrá a začne vás chladiť.
Do batohu si pribaľte aj náhradné tričko a v cieli sa, keď bude treba, prezlečte. To, či ho využijete záleží na tom, akú trasu a tempo zvolíte. Jedno tričko naviac v batohu unesiete. Vždy je lepšie sa prezliecť, ako sa cestou naspäť trápiť zimou.
Termoregulačná druhá vrstva
Hlavnou úlohou druhej vrstvy je udržať vás v teple. Prebytočnú vlhkosť odvádza od tela tak, aby sa k nemu nedostal chlad. Je hrubšia ako prvá vrstva a najčastejšie sa vyrába z fleecu.
Jej hrúbku prispôsobte počasiu a náročnosti túry. V teplejšom počasí môže slúžiť aj ako vrchná vrstva. Pri kúpe oblečenia prvej a druhej vrstvy sa zamerajte na prírodné materiály, ktoré rýchlo schnú a nezanechávajú nepríjemný zápach.
Merino vlna je ideálnym riešením. Spĺňa aj požiadavky náročných turistov.
Tretia vrstva nielen ako bojovník s vetrom
Vonkajšia (outdoorová) vrstva vás má ochrániť pred nepredvídateľnými zmenami počasia. Musí zvládnuť vietor, sneh a dážď. A ešte aj odviesť vlhkosť zo spodných vrstiev.
Náročná úloha, ktorú bez problémov plnia softshellové a multifunkčné bundy s odvetrávaním pod pazuchami. Pri extrémne nízkych teplotách vás najlepšie zahreje páperová bunda, ale len keď máte istotu, že bude celý deň sucho.
Zimné bundy vyrobené z kvalitných syntetických materiálov vás zahrejú a vode z vonkejšieho prostredia nedajú šancu.
Vrchnú polovicu tela ste už obliekli, dolné končatiny tiež nesmú ostať v zime. Pod zimné nohavice, ktoré odolávajú zmenám počasia si oblečte termo nohavice. Teplo musí byť.
Keď patríte k pánom, ktorým viac vrstiev oblečenia na nohách prekáža, vyberte si kvalitné zateplené nohavice. Dôležité je, že vám nebude zima.
Nohy vás nosia. Rozmaznávajte ich
S kvalitnými turistickými topánkami s goratexovou membránou a výraznou protišmykovou podrážkou sa zimnej turistickej sezóny nemusíte báť.
Pri kúpe ich skúšajte na hrubšie termo ponožky, ktoré sa stanú súčasťou vašej zimnej turistickej výbavy. Topánky vám musia dobre sedieť.
V dobrých turistických topánkach je riziko úrazu nižšie. Termo ponožky sa vyrábajú z kvalitných funkčných materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť a pomáhajú nohy udržať v teple.
Keď bude vonku veľa snehu, na topánky a spodnú časť nohavíc natiahnite návleky. Zabránia mu dostať sa do topánok.
Oblečenie, ktoré často podceňujeme
Najviac tepla odchádza cez hlavu a krk. Čiapka, nákrčník a rukavice nie sú len doplnky. Sú to plnohodnotné časti oblečenia, ktoré prispievajú k celkovému turistickému komfortu.
Rukavice si pribaľte aj náhradné. Šmyknúť sa a spadnúť môže aj ten najväčší profesionál.
Turistika je šport. Hýbete sa. Pohyb vás zahreje. S hrúbkou oblečenia to nepreháňajte. Napriek všetkým vrstvám, ktoré na seba oblečiete, musíte cítiť voľnosť a nesmú vás obmedzovať v pohybe.