Trnavské rybníky
reklama

Údržba rodinného domu – strechy, oplotenia a záhrady

SERVIS - Dom a záhrada | 26.11.2021, 12.12, reklamný článok

Chystáte sa skontrolovať technický stav svojho rodinného domu, aby zima nenapáchala na vašom majetku zbytočné škody? Pokiaľ sa pripravujete na údržbu domu a jeho okolia, či na zazimovanie záhrady, tu sú naše tipy. 

Údržba rodinného domu – strechy, oplotenia a záhrady

Ilustračné foto: dreamstime.com


Väčšina majiteľov rodinných domov vie, čo všetko v sebe skrýva starostlivosť o dom a jeho okolie, preto prípravy na zimu podcení len málokto.

 

Základom údržby strechy na rodinnom dome je výmena opotrebovaných škridiel a vyčistenie strešných žľabov od prachu, špiny a lístia.

 

Dobrým riešením je montáž ochranného sita alebo siete, ktoré nežiaducemu upchávaniu žľabov a zvodov nečistotami zabránia.

 

No v zimnom období nepodceňte pri žiadnych prácach v exteriéri teplé oblečenie a vhodnú obuv.

 

Skvelým tipom sú prešívané bundy, zateplené nohavice a ortopedické topánky, ktoré sú mimoriadne kvalitné a odolné - nohy vhodne fixujú a telu poskytujú dobrú stabilitu aj pri namáhavej práci v náročnom teréne.       

 

 

Renovácia oplotenia 

Ako sa postarať o oplotenie? Pri drevenom oplotení rodinných domov sa hojne využíva masív, guľatina a laty. Drevo v exteriéri má v prípade vhodnej starostlivosti dlhú životnosť, no potrebuje pravidelnú povrchovú úpravu, ktorá zabráni vlhnutiu a zahnívaniu dreva v zimnom období.

 

Ošetrenie dreva impregnačnými prostriedkami zvýši jeho nepriepustnosť a odolnosť. Moderné náterové látky na vonkajšie použitie dosahujú ideálnu pigmentáciu.

 

Betónové ploty a betónové plotové stĺpiky sú prakticky bez údržbové, no kovové oplotenie potrebuje pravidelný náter tiež. Na kov možno použiť farby syntetické, epoxidové či polyuretánové.

 

Pokiaľ máte pozemok ohraničený veľmi vysokým oplotením, pri jeho údržbe môžete využiť pojazdné lešenie. Prenájom plošiny údržbu rodinného domu maximálne zjednoduší – pomôže nielen pri vysokom plote, ale aj pri opravách strechy a fasády.        

 

 

Záhrada a okolie 

Koniec kalendárneho roka je pre záhradu dôležité obdobie, v ktorom je potrebné pripraviť ju na zimný spánok, aby zima na rastlinách a porastoch nenapáchala škodu.

 

Trávnik je dobré kosiť až do novembra, ideálne do výšky šesť centimetrov. Tiež je potrebné z neho pravidelne odhrabávať suché lístie a trávu polievať. Ak pôdu aj prevzdušníte, voda sa bude do zeme ľahšie vstrebávať.

 

A neopomeňte hnojenie. Hnojivo trávnik v zime ochráni pred premrznutím a pred plesňami. Koncom roka je dobré v záhrade omladiť tiež kríky a stromy, ktoré vďaka orezaniu konárov budú v novej sezóne vitálnejšie.

 

Na obohatenie pôdy v zeleninových záhonoch je vhodný vyzretý kompost či hnoj s vyšším obsahom draslíka. V jesennom období je možné vysádzať aj viaceré druhy drevín, najmä ihličnatých.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama
Cisárky Sereď
reklama