Pri písaní diplomovej práce je dobré si dávať krátkodobé ciele
AKTUALITY - Firmy | 13.12.2021, 09.39, reklamný článok
Ste akurát v druhom ročníku druhého stupňa vysokoškolského štúdia? A koľko strán z vašej diplomovej práce už máte? Že nič moc? Tak podľa dátumu v kalendári je najvyšší čas s tým niečo urobiť.

Ilustračné foto: Roman Samborskyi / Shutterstock.com
Už viac neotáľajte
Je samozrejmé, že odovzdávanie diplomovej práce pre vás ešte nie je „témou dňa“, najskôr predsa musíte zvládnuť skúškové obdobie zimného semestra. Avšak venovať sa svojej diplomovke musíte aj popri iných študijných povinnostiach.
Aj keď by sa mohlo zdať, že počas lockdownu je priestoru na rozptyľovanie menej, môže to mať práveže opačný efekt. To, že trávime oveľa viac času doma, dokáže „liezť na mozog“ a k sústredeniu to rozhodne nepridáva.
Preto je potrebné si vedieť spraviť ideálne podmienky na písanie diplomovej práce, aby bolo čo najefektívnejšie.
Rozdeľte si prácu na malé časti, ktoré zvládnete za deň
Každého študenta totiž často dokážu najviac demotivovať a stresovať dni, ktoré celé strávi za počítačom s otvoreným súborom obsahujúcim jeho diplomovku a aj napriek tomu do nej pridá len minimum textu.
Naopak ak aj za pár hodín spraví študent na diplomovke kus dobrej roboty, hneď mu to zdvihne náladu a sebavedomie pre ďalšie písanie.
Z toho vyplýva, že to, koľko času si denne vyčleniť na písanie, je relatívne. Sú dni, keď vám ide písanie od ruky a sú dni, keď môžete pri diplomovke sedieť dlho do noci a jediné, nad čím budete rozmýšľať, budú aj tak len pohodlné matrace 90 x 200.
Väčší zmysel je dávať si ciele založené na množstve textu, ktoré napíšete. Avšak je potrebné začať písať dostatočne skoro.
Ak totižto zistíte, že denne potrebujete napísať taký počet znakov, že to budete ledva stíhať aj keby nad diplomovkou sedíte od skorého rána do neskorého večera, na pohode vám to rozhodne nepridá.