Trnavské rybníky
reklama

V Trnave rastie veľký golfový talent, Tomáš Šmiček žne úspechy aj v zahraničí

ŠPORT - Golf | 13.12.2021, 18.02, Ján Král

Svoj talent podporuje mladý Trnavčan dlhými hodinami poctivého tréningu.

V Trnave rastie veľký golfový talent, Tomáš Šmiček žne úspechy aj v zahraničí

Tomáš Šmiček. Foto: archív TŠ

Púpavy pri aleji
reklama

 

Má za sebou skvelý rok, chce však byť ešte lepší. Trnavský golfista Tomáš Šmiček mladší má síce len 14 rokov, ale už teraz patrí medzi slovenskú špičku.

 

V rebríčku Slovenskej golfovej asociácie mu patrí medzi mužmi aktuálne jedenásta priečka, svoju vekovú kategóriu U14 suverénne vedie.


Tomáš Šmiček patrí medzi najvýraznejšie talenty slovenskej golfovej scény. Dokumentoval to aj na nedávnom poprednom francúzskom turnaji The Amundi Evian Championship 2021, kde obsadil v konkurencii golfistov do 14 rokov z pätnástich krajín skvelé tretie miesto. Siahal pritom ešte na viac.

ŠUPA technika
reklama


"Prvé kolo sa mi podarilo zahrať výborne, dostal som sa na prvú pozíciu, mal som náskok jednej rany. Na druhý deň som nastupoval ako prvý, nevydarili sa mi ale údery tak, ako som očakával, zahral som plus 5 a spadol na delenú štvrtú pozíciu. Posledný deň som zahral presne ako prvé kolo, čiže mínus 2 a to ma dostalo na tretiu pozíciu," vraví Tomáš.


Celkové prvenstvo mu pritom ušlo len veľmi tesne. O jednu ranu skončil za druhým v poradí a o dve za víťazom. 

 


Okrem Šmičeka bojovali pod slovenskou vlajkou aj ďalší Trnavčan Marek Choma, slovenská dvojka v kategórii U14, a medzi nežnejším pohlavím Rebeka Náhliková (Báč) s Laurou Póšovou.

 

Práve posledne menovaná je tiež zástupkyňou trnavského golfového klubu, v rebríčku SKGA jej patrí medzi ženami 17. pozícia a dominuje medzi staršími žiačkami (U14).


"Chcem sa stále zlepšovať, v nasledujúcej sezóne by som rád poskočil do prvej desiatky a o dve sezóny bol v prvej päťke, ideálne už v trojke," hovorí Tomáš Šmiček.


Jeho ambiciózny plán sa opiera o pravidelný tréning, denne trávi pri golfe dve až tri hodiny. Počas letných prázdnin aj celé dopoludnie.

 

Tomáš Šmiček (vpravo) na stupni víťazov na francúzskom turnaji. Foto: archív TŠ

 


Pritom ide ešte stále o žiaka Základnej školy na Vančurovej ulici v Trnave. V štúdiu chce pokračovať na strednej škole so športovým zameraním.

 

Veľmi rád by skúsil tiež štúdium v zahraničí, jeho snom je získať štipendium a popritom rozvíjať svoje golfové schopnosti. Sníva, že tento šport bude raz robiť na európskej úrovni. Kvalifikovať sa chce postupne až na PGA tour.


V januári bude mať ešte len 15 rokov, golfu sa ale venuje už od detstva. Ako desaťročný už dosiahol single handicap. To bol zároveň vek, keď zdolal v hre svoj prvý veľký golfový vzor - svojho otca. 


"Otec trénoval doma na dvore pred oknom, z obývačky som pozeral, čo robí a začal som ho napodobňovať rôznym kuchynským náradím, napr. vareškou. Ako 5-ročný som hral prvý turnaj a mal prvú zelenú kartu. Začal som sa golfu venovať tomu viac a viac, prvý úspech som dosiahol ako 10-ročný na medzinárodných majstrovstvách Rakúska."

 

Jeho golfovým domovom je trnavského odpalisko v Kamennom mlyne. Foto: Ján Král

 


Zo svetoznámych hráčov obdivuje Američana Jordana Spietha a aktuálne najviac Tigera Woodsa.

 

"Hovorí sa, že je to golfista, ktorý na sebe najviac pracoval," vraví Tomáš, ktorý sa venoval svojho času aj plávaniu a krátko atletike. Vyhrala však u neho láska ku greenom.


"Golf je individuálny šport, spolieham sa pri ňom sám na seba. Pre mňa je tento šport zároveň veľmi upokojujúci, aj po zlom dni prídem z tréningu dobre naladený. Na golfe vládne vždy výborná atmosféra, človek sa pohybuje v prírode, nesedí doma."

 

Tomáš je zároveň aj slovenským mládežníckym reprezentantom. Foto: archív TŠ

 


V nasledujúcom roku sa chce Tomáš okrem slovenských podujatí zúčastniť na turnajoch v Taliansku, Anglicku a Francúzsku. Za česť si bude považovať prípadnú nomináciu na European young masters.

 

Tento rok mu Covidová situácia znemožnila štart na tomto poprednom podujatí vo Fínsku, keďže podľa tamojšej pandemickej legislatívy mali na akciu prístup iba športovci nad 15 rokov.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama