Trnavské rybníky
reklama

Ako vybrať žalúzie krok za krokom

SERVIS - Dom a záhrada | 18.12.2021, 12.58, reklamný článok

Vybrať kvalitné vonkajšie žalúzie môže byť pre niekoho orieškom, ktorý sa mu nedarí rozlúsknuť. Pritom sa stačí držať niekoľkých pravidiel, aby ste si správne zvolili. Ktoré to sú a na čo si dať pri nákupe žalúzií pozor?

Ako vybrať žalúzie krok za krokom

Ilustračné foto: Lomax-brany.sk


V hlavnej úlohe žalúzie

Okná obvykle vyžadujú tienenie. A to nielen kvôli ostrým slnečným lúčom, ale taktiež nežiadúcim pohľadom zvonka. Situáciu možno riešiť zaobstaraním závesov, ale žalúzie a rolety budú možno vhodnejšie.

 

A to napríklad vtedy, keď je niekto z rodiny alergikom. V takom prípade je potrebné čo najviac obmedziť prítomnosť textílií v domácnosti. Na žalúzie či rolety taktiež padá prach, ale nevíri sa toľko ako na závesoch. 

 


Druhy žalúzií do okien

Pokiaľ ste sa rozhodli pre zaobstaranie si žalúzií, mali by sme si vysvetliť, aká je ich ponuka na trhu. Možno sa budete diviť, koľko druhov existuje.

 

Sú to nielen klasické horizontálne žalúzie, ktoré sa v bytovom interiéri využívajú najčastejšie, ale taktiež vertikálne žalúzie. Možno sa s nimi veľmi často stretávate v kanceláriách, no nie je to bezpodmienečne nutné, aby sa ich použitie zúžilo len na to.

 

Taktiež v domácnosti budú pôsobiť zaujímavo. Potom ešte žalúzie rozdeľujeme na interiérové a vonkajšie.

 


Drevené, hliníkové alebo látkové žalúzie

Na otázku, koľko stoja žalúzie, neexistuje jednoduchá odpoveď. Záleží na tom, z akého sú materiálu, či budú v interiéri alebo na okne zvonka.

 

Vertikálne interiérové žalúzie bývajú najčastejšie látkové, pričom je možné vyberať z mnohých odtieňov, a tým si ich zladiť s vybavením bytu.

 

Najdrahšie sú, pochopiteľne, drevené žalúzie, pretože drevo je prírodný materiál. Medzi najobľúbenejšie však patria hliníkové žalúzie, a to preto, že sú ľahké a ich ponuka je taktiež pomerne pestrá.

 

Vďaka žalúziám už nemusí byť zima v byte, pretože jednou z ich funkcií je taktiež tepelná izolácia. A pocítite to ihneď, len čo žalúzie namontujete na okná.

 


Vonkajšie žalúzie elektrické

Pokiaľ chcete mať dokonalé tienenie, aby vám do bytu neprešiel ani kúsok svetla, pretože sa potrebujete po nočnej smene vyspať, potom voľte vonkajšie žalúzie.

 

Aké sú výhody vonkajších žalúzií? Viete, že poskytujú taktiež ochranu pred vniknutím nevítaných návštev? Ich obstarávacie náklady sú o niečo vyššie než u interiérových žalúzií, ale na druhú stranu poskytujú výbornú ochranu pred ostrými slnečnými lúčmi.

 

Pevné vonkajšie žalúzie dokážu znížiť teplotu v miestnosti až o 9 °C, a to sa počíta. Najmä keď súčasné letá sa veľmi často podobajú svojimi teplotami tým stredomorským.

 

 

Žalúzie na mieru

U atypických okien je možné si nechať vyrobiť žalúzie na mieru presne podľa vašich potrieb a požiadaviek. Už ste niekedy počuli označenie Somfy?

 

Ide o inteligentné riešenie, keď potrebujete pripojiť svoje žalúzie k zabezpečovaciemu systému proti vkradnutiu, alebo chcete, aby sa žalúzie automaticky zatvárali, hneď keď príde súmrak.

 

Inteligentná domácnosť nie je hudbou budúcnosti, ale súčasnosti, a v jej duchu sa čoraz viac majiteľov nehnuteľností snaží zariadiť si svoje obydlia. Je to totiž pohodlné, praktické a moderné.

 

Zdroj obrázka: Lomax-brany.sk

 

 

Ovládanie žalúzií elektrickým pohonom je možné vykonať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie, pričom sa to netýka len vonkajších žalúzií.

 

Takto nastaviť môžete aj žalúzie v interiéri. K dispozícii je možné mať diaľkové ovládanie, nástenný ovládač, smartfón alebo hlasového asistenta - podľa toho, čo vám bude najviac vyhovovať.

 


Akú farbu žalúzií vybrať?

Pri voľbe odtieňa interiérových žalúzií je potrebné myslieť aj na to, ako ktorá farba dokáže odrážať, prípadne pohlcovať slnečné lúče.

 

Asi to poznáte sami, že v tmavom oblečení je vám v lete viac teplo. To isté platí aj pre žalúzie. Pokiaľ teda nechcete, aby bol interiér bytu v lete vyhriaty, voľte radšej svetlé odtiene žalúzií.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama