Toalety pre psy, salaš aj remeselné centrum. Koho podporíte vy?
AKTUALITY - Trnava | 20.12.2021, 10.17, prispievatelia
Trnavský samosprávny kraj dnes spustil online hlasovanie o peniaze z participatívneho rozpočtu. Uchádza sa o ne približne šesťdesiat projektov občianskych združení, neziskoviek a jednotlivcov zo všetkých okresov kraja.

Cieľom projektu v Červeníku je rozmiestnenie ekologických psích toaliet, ktoré obsahujú patentovanú zložku s feromónmi. Tie sa postupne uvoľňujú do prostredia a aktívne priťahujú psy na vykonanie potreby v rámci stanice. Foto: tvorimekraj.sk
Obyvatelia Trnavského samosprávneho kraja môžu od pondelka v online hlasovaní rozhodnúť o finančnej podpore z participatívneho rozpočtu pre projekty, ktoré zlepšia život v regióne.
Na podporu tých najlepších projektov občianskych združení, neziskových organizácií a jednotlivcov vyhradili krajskí poslanci 250-tisíc eur, na jeden projekt je určených naviac 5 000 eur.
Hlasovanie cez www.tvorimekraj.sk potrvá podľa koordinátora participatívneho rozpočtu Jakuba Sejnu do 9. januára.
Ľudia môžu hlasovaním podporiť napríklad projekt malého salaša s kamerunskými minikozičkami, zajacmi a sliepkami na hrade Dobrá Voda v okrese Trnava.
Kozičky by boli podľa plánov občianskeho združenia Renova, ktoré sa o zrúcaninu hradu dlhodobo stará, nielen atrakciou pre návštevníkov, ale postarali by sa aj o ekologické udržiavanie areálu. Súčasťou tohto projektu je aj vytvorenie vyhliadkovej terasy.
Vďaka finančnej podpore z participatívneho rozpočtu kraja by v Trnave mohlo vzniknúť verejné remeselné centrum so zázemím a technickým vybavením pre ľudí, ktorí si chcú niečo vytvoriť z dreva.
Templári z Galanty sa uchádzajú o peniaze na osadenie lavičiek, ktoré by pripomínali osobnosti spojené s Galantou.
V Červeníku v okrese Hlohovec chcú s pomocou peňazí z participatívneho rozpočtu vybudovať ekologické psie toalety, v Ružindole (okres Trnava) zasa verejný výbeh pre psy.
O peniaze z participatívneho rozpočtu sa uchádza spolu približne 60 projektov zo všetkých okresov Trnavského samosprávneho kraja.
Do tejto fázy sa dostali po hodnotení deliberatívnymi fórami, v ktorých rozhodovala udržateľnosť, originalita, inkluzívnosť, vplyv na životné prostredie, miera zapojenia komunity a veľkosť cieľovej skupiny.
Žiadatelia budú mať na uvedenie svojich projektov do praxe celý budúci rok.
SITA