Trnavské rybníky
reklama

Lukáš Péchy si plní hádzanársky sen, môže si zahrať európsky šampionát

ŠPORT - Hádzaná | 21.12.2021, 07.00, Ján Král

Pre splnenie svojho sna sa vzdal aj zaujímavého angažmán v Nemecku, aktuálne strieľa góly za Hlohovec.

Lukáš Péchy si plní hádzanársky sen, môže si zahrať európsky šampionát

Lukáš Péchy (vľavo) si túži zahrať na majstrovstvách Európy. Foto: archív Lukáša Péchycho

Púpavy pri aleji
reklama

 

Blíži sa k splneniu svojho sna. Všetko nasvedčuje tomu, že hádzanár Lukáš Péchy (24) si zahrá na európskom šampionáte.

 

Nominácia na vrcholové podujatie, ktoré v januári organizuje Slovensko spoločne s Maďarskom, by trnavskému rodákovi nemala ujsť.


Zatiaľ je ľavé krídlo Sporty Hlohovec v širšej nominácii trénera národného tímu Petra Kukučku, z ktorej vzíde ešte finálny 18-členný káder pre majstrovstvá Európy. 

ŠUPA technika
reklama


V predbežnej nominácii figuruje aj ďalší trnavský rodák – Michal Martin Konečný, aktuálne brankár španielskeho Club Balonmano Puente Genil. S Péchym hrávali za žiakov v Trnave, neskôr spolu bojovali o body v Hlohovci.


Slováci sa v skupine F stretnú postupne vo štvrtok 13. januára od 20.30 s Nórskom, v sobotu 15. januára o 18:00 s Litvou a boj o postup uzavrú proti Rusom (17. januára o 18:00). Všetky duely sa odohrajú v košickej Steel Arene.

 

Otázne je, či pre epidemické opatrenia aj za prítomnosti divákov.


„Nóri sú asi jeden z najlepších súperov, Litva zrejme najschodnejší. Myslím si však, že sme nastavení tak, že by sme mohli poraziť úplne hocikoho. Určite chceme postúpiť zo základnej skupiny. To je hlavný cieľ. Potom sa chceme prezentovať tak, aby to zapálilo ľudí, strhli sme pozornosť na hádzanú a pozdvihli jej povedomie na Slovensku,“ vraví 190 centimetrov vysoký hádzanár.

 

V reprezentačnom drese. Foto: slovakhandball.sk

 


Lukáš Péchy začínal s hádzanou ako žiak, prvé kroky na palubovke robil pod vedením trénera Richarda Matúšeka. V mládežníckom veku hrával aj futbal za trnavskú Lokomotívu. Napokon súboj športov vyhrala u neho hádzaná.


„Dostal som šancu ísť do Hlohovca, vtedy bola Sporta druhá za Prešovom, hrali medzinárodnú pohárovú súťaž. Musel som sa rozhodnúť, riskol som to pre hádzanú.“


Športové gény má po otcovi Pavlovi, ktorý hrával futsal i futbal a aktuálne funkcionárči v klube z Modranky. 


V Hlohovci dostal Lukáš príležitosť ako mladý hráč, vypracoval sa a keď sa stal najlepším strelcom súťaže, prišla lákavá ponuka z druhej najvyššej nemeckej súťaže z TUS Ferndorf.

 

V koncovke. Foto: archív Lukáša Péchycho

 

 

V klube nastupoval, po roku sa však rozhodol pre odchod a momentálne opäť strieľa góly za Hlohovec. 


„V Nemecku je to po športovej stránke iný svet. Podmienky aj starostlivosť o hráčov je na oveľa vyššej úrovni. V Hlohovci nemôžem povedať krivé slovo, nemecká liga je však najlepšia na svete. Vo Ferndorfe sme mali kapacitu haly dopredu pred sezónou vypredanú permanentkármi. Išlo o menšiu obec, do hľadiska sa zmestilo 1500 divákov. Keď však ešte pred koronou hrali chalani zápas v Hamburgu, prišlo 11-tisíc ľudí na druhú ligu... Hádzaná je tam po futbale druhý najobľúbenejší šport.“


Nie všetko však bolo vo Ferndorfe ideálne. V polovici kontraktu sa dohodol s klubom na ukončení spolupráce.

 

 „Mojím snom bolo hrať na európskom šampionáte za slovenskú reprezentáciu, v klube počas koronavírusovej situácie však nesúhlasili s mojimi reprezentačnými štartami. Mohol som byť alibista, brať dobrý plat a hrať druhú Bundesligu. Tak som to však nechcel. Túžim po štarte na majstrovstvách Európy. Rozhodol som sa pre odchod, veľký priestor na hľadanie nového klubu nebol, našťastie mi vytvorili výborné podmienky pre prípravu na šampionát v Hlohovci. Za to som klubu veľmi vďačný,“ vysvetlil svoj návrat.

 

Hlohovec sa po rokoch stagnácie dvihol, v tabuľke je teraz štvrtý a pozerá sa na vyššie priečky. „Chceme zabojovať o medaily. Máme na to dobre zložený káder.“ 

 

S otcom Pavlom. Hoci je Lukáš hádzanár, svojho času si zahrali aj v jednom futbalovom tíme - za Modranku. Foto: Ján KrálZahraničnú kapitolu však ešte vnútorne nezabalil. „Nastavení sme tak s priateľkou, aj doma sme tak dohodnutí, že ak by prišla po majstrovstvách dobrá ponuka zo zahraničia, využil by som ju. Ak nie, chodieval by som do práce a hrával v Hlohovci. Hádzaná nie je futbal, aby som si dokázal za kariéru zarobiť do konca života... Mám ambície ísť ešte von, ak sa to však nepodarí, nebudem vešať hlavu.“


V predsviatočnom období trénuje individuálne pod dohľadom kondičného trénera Michala Kukučku. Štedrý deň strávi v spoločnosti rodiny a priateľky Terézie Máčalovej, ktorá je tiež športovkyňa a venuje sa atletike.


Na druhý sviatok vianočný odchádza Lukáš Péchy na reprezentačný zraz. V rámci prípravy na šampionát odohrajú Slováci aj súboj s Rakúskom, hrať sa bude 7. januára v športovej hale v Hlohovci.


A o šesť dní neskôr to všetko vypukne!

 

Program zápasov Slovenska v F-skupine (Košice) na ME 2022:
štvrtok 13. 1. o 20:30: Slovensko – Nórsko
sobota 15. 1. o 18:00: Slovensko – Litva
pondelok 17. 1. o 18:00: Slovensko  – Rusko

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama