Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Príbeh vzniku trnavského divadla: Ľudia robili zbierku, otvárali na Vianoce

RELAX - Trnavské pikošky | 26.12.2021, 09.24, prispievatelia

Stánok Tálie otvorili presne pred 190. rokmi, nápis na priečelí pripomína, že ho postavil magistrát a obyvatelia Trnavy.

Príbeh vzniku trnavského divadla: Ľudia robili zbierku, otvárali na Vianoce

Bol druhý sviatok vianočný roku 1831, na javisko nového divadla v Trnave sa prvýkrát postavili herci. Foto: pm

reklama

 

Divadelnú budovu v Trnave otvorili na druhý sviatok vianočný presne pred 190. rokmi, 26. decembra 1831.

 

Postavili ju pri hostinci U čierneho orla, nápis na priečelí dodnes pripomína, že „stánok Tálie postavil magistrát a obyvatelia Trnavy“. Otváracie predstavenie Pulz bolo odohrané v nemčine, išlo o veselohru so živou hudbou.

 

Divadlo v Trnave je najstaršou divadelnou budovou na Slovensku, ktorá dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu.

reklama

 

Mesto poskytlo na výstavbu divadla pozemok a financovalo aj jeho výstavbu. Obyvatelia Trnavy, Slováci, Nemci aj Maďari, podporili mestské divadlo vo verejnej zbierke svojimi finančnými príspevkami.

 

Viacerí vtedajší podnikatelia prispeli aj stavebným a iným materiálom. Vybavenie budovy, ale aj kulisy či nástroje pre divadelný orchester, financoval divadelný spolok. Za to dostal spolok právo dvadsať rokov riadiť divadlo.

 

Ladislav Čavojský vo svojej knihe Divadlo v Trnave napísal, že divadelná sála a javisko boli na svoju dobu a miestne pomery pozoruhodne veľké.

 

Trnava nemala v tom čase ani 10-tisíc obyvateľov. Divadlo bolo určené pre 548 divákov, viac ako polovica tejto kapacity bola určená na státie.

 

O divadelné predstavenia v Trnave sa starali zmluvné divadelné spoločnosti, v začiatkoch žala úspechy hlavne Mangoldova spoločnosť, ktorá nové divadlo aj otvárala.

 

Za 190. rokov mala budova divadla v Trnave viacerých vlastníkov aj prevádzkovateľov. Tým terajším je Trnavský samosprávny kraj, ktorý pravidelne do historickej budovy investuje nemalé čiastky peňazí.

 

Aktuálne prebieha v budove Divadla Jána Palárika rekonštrukcia Zrkadlovej sály, ktorá však nebola súčaasťou divadelnej budovy od začiatku.

 

Pôvodne mala byť jej obnova za viac ako pol milióna eur už dokončená, pre nedostupnosť niektorých materiálov sa dokončenie odkladá na prvé mesiace budúceho roku.

 

Trnavský samosprávny kraj ráta v rozpočte na rok 2022 s ďalšími investíciami do budovy divadla Pokračovať má obnova fasády, tentoraz zo strany od Divadelnej ulice. Stánok Tálie tak bude opäť o niečo krajší.

(pm)

 

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2023 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama