Trnavské rybníky
reklama

Futbalová Kostarika ho miluje: Jozef Mišo strieľal góly, teraz trénuje

ŠPORT - Futbal - Spartak | 30.12.2021, 16.09, Ján Král

Po skončení hráčskej kariéry pracuje v Kostarike ako tréner.

Futbalová Kostarika ho miluje: Jozef Mišo strieľal góly, teraz trénuje

Jozef Mišo v lete viedol tréning mládežníckych futbalistov Horných Orešian. Foto (5x): Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

V trnavskom Spartaku neuspel, v Kostarike sa stal hviezdou. Slovenský futbalový útočník Jozef Mišo strelil v exotickej lige 88 gólov. Dnes má 48 rokov a bohaté hráčske skúsenosti odovzdáva ako tréner.


Na Slovensko sa pravidelne vracia. Koronavírus mu síce plány pred rokom skomplikoval, toto leto však zavítal domov opäť.

 

Okrem návštevy blízkych si vybavil aj nové doklady a vo voľnom čase sa venoval mladým futbalistom z rodných Horných Orešian.

ŠUPA technika
reklama


„Základom futbalu je presne prihrať a okamžite utekať do voľného priestoru, aby ste mohli loptu opäť dostať,“ upozorňoval pri tréningu mladé nádeje spod Malých Karpát.


Už to bude 26 rokov, čo odišiel zo Slovenska. Počas sústredenia na Slovensku upútal činovníkov popredného kostarického klubu LD Alajuelense. 


„Keď som bol mladý, sníval som, že budem hrávať za Spartak Trnava. Nedali mi však šancu. Keď prišlo Alajuelense na sústredenie, hrával som za Piešťany a tam si ma vyhliadli. Bolo to pre mňa obrovské šťastie. Som vďačný a hrdý, že som mohol hrávať za tak veľký klub, v strednej Amerike je to pojem,“ povedal Jozef Mišo.

 

Jozef Mišo.

 


„Kostarika je futbalová krajina, 80 percent obyvateľov tam drukuje futbalu, hráči sú známi po celej krajine. Na Slovensku si to ťažko aj predstavíte. Všetky zápasy sú vysielané v priamom prenose. Zažil som tam veľa veľmi silných momentov, aj slzy vyhrknú človeku do očí. Ľudia by vás po góloch v dôležitých zápasoch aj na rukách nosili. Prežívajú zápasy a vážia si hráčov. Keď sa však nedarí, dokážu byť na futbalistov aj tvrdí,“ vraví.


V Kostarike získal šesťkrát majstrovský titul. V tamojšej najvyššej súťaži strelil 88 gólov, na konte má približne rovnaký počet gólových asistencií. V jednej sezóne bol kráľom strelcom.


Krajina sa stala jeho druhým domovom, život v nej miluje. „Vládne tam väčšinu roka krásne počasie, asi tristo dní do roka je slnečno a teplo. Krásna príroda láka každoročne množstvo turistov najmä z Ameriky. Odporúčam cestovať do krajiny hlavne v zime. Od polovice apríla do začiatku novembra je  obdobie dažďov, vtedy hrozí horšie počasie.“

 

Pri tréningu mládežníkov.

 


Aj preto využíva na cesty na Slovensko mesiace, keď je na Slovensku leto. „Rád sa vždy zájdem pozrieť do Trnavy, láka ma to do Vysokých Tatier a do veľkých miesto ako sú Viedeň, Salzburg či Budapešť. Odkedy Spartak postavil nový štadión, ešte som tam nebol. Obvykle prichádzam na Slovensko, keď je letná prestávka a v tom čase nie je veľa súťažných zápasov.“


V mládežníckych kategóriách Spartaka vyrastá Jakub Mišo, ktorý je vzdialenou rodinou Jozefa Miša. Ďalší nositeľ tohto priezviska nedávno skončil mládežnícku kategóriu a hrá za Zvončín. „Chlapcov sledujem, držím im palce, aby sa im darilo.“


Sám má k mládežníckemu futbalu blízko, trénerskym remeslom si prešiel aj medzi mladíkmi. „Deti sú vďačné, je to radosť s nimi pracovať, vedia si trénerské rady vážiť viac ako dospelí.“

 

Rady odovzdal aj mladému brankárovi.

 


Aby sa futbalista stal kvalitným útočníkom, musí mať na to predpoklady a tie rozvíjať.

 

„Hrával som až do 19 rokov záložníka, svojho času dokonca stopéra. Potom som prešiel na post útočníka, sám som cítil, že mám na ten post najlepšie danosti. Dôležité je, aby chlapcov futbal bavil, aby v mladom veku veľa času trávili na ihriskách, pracovali na úrovni a mali pre futbalový rast predpoklady. Útočník musí byť rýchly, vedieť čítať hru, podržať loptu a byť dobrý v zakončení. Na tomto treba pracovať od mladého veku, tréneri by mali dbať na to, aby nezanedbával žiadnu činnosť, ktorá môže byť rozhodujúca vo vrcholovom futbale.“

 

Jozef Mišo (vľavo) s prípravkou Horných Orešian a jej trénerom Denisom Martonom (v zelenom).

 


Recept na góly jednoduchý nie je. Podľa Miša však treba klásť dôraz na tímovosť.


„Keď niekto chce byť dobrý strelec, musí mať správnu techniku a vedieť kopnúť do lopty správnym spôsobom. V hlave si to treba pred zakončením upratať, rozhodnúť sa rýchlo, kam chce zakončiť, pozorovať brankára, kde stojí brankár a rozhodnúť sa rýchlo, ako ho prekonať. Samozrejme, dôležité je dobré hlavičkovanie, nábeh do pozície, orientácia v šestnástke. Veľa trénerov hovorí, že útočník musí byť sebec a dávať góly. S tým nesúhlasím. Ak máte najlepšiu pozíciu, treba zakončiť. Ak však vidíte lepšie postaveného spoluhráča, nesmiete byť egoista a treba hľadať najlepšiu možnosť, aby profitovalo celé mužstvo.“

 

Penalta ho delila od súboja s Manchestrom

V roku 2000 sa v Brazílii uskutočnili prvé Majstrovstvá sveta futbalových klubov. Jozef Mišo s tímom LD Alajuelense neboli ďaleko od účasti na tomto prestížnom podujatí, kde štartovali aj také značky ako sú Real Madrid či Manchester United. 


„Kvalifikovať sme sa mohli z turnaja v Las Vegas, kde súperilo osem tímov zo severnej a strednej Ameriky. Dostali sme sa až do finále, kde sme prehrali s mexickou Necaxou 1:2, jeden gól som strelil z penalty, ďalšiu jedenástku som však nedal. Kebyže vyhráme, išli by sme na prvý klubový šampionát, ktorý napokon vyhral Corinthians. Doteraz si premietam v hlave, prečo som tú penaltu nekopol inak, mohli sme si zahrať proti slávnym klubovým značkám. To by bola čerešnička na mojej kariére,“ hovorí Jozef Mišo.


Spomínaný premožiteľ Mišovho tímu Necaxa sa neskôr v skupine stretla s Manchestrom United, austrálskym South Melbourne a brazílskym Vasco da Gama a v súboji o konečné tretie miesto na turnaj i po remíze 1:1 na penalty zdolala Real.

 

Dokument o Jozefovi Mišovi:

 

Znechutil ho hráčsky manažér

Do európskych líg dnes prichádza aj z Kostariky pomerne veľa kvalitných hráčov. Jozef Mišo však zavrhol myšlienku, že by sprostredkovával príchody talentov z tejto krajiny na Slovensko.


„Takéto plány som mal v roku 2009. Spojil som sa s jedným manažérom a v tom čase kostarická dvadsiatka skončila na šampionáte v Egypte na štvrtom mieste. Pýtal som sa toho manažéra, či mu skontaktujem niektorého hráča, no ten človek mi odvetil, že podľa jeho názoru, sú všetci kostarickí hráči slabí a nevidí v nich žiaden talent," spomína Jozef Mišo.

 

„Napokon brankár z toho výberu Esteban Alvarado časom chytával za AZ Alkmar, bek Bryan Oviedo hrával v anglickej lige za Everton či Sunderland a neskôr za Kodaň a napr. útočníka Marcosa Ureňu angažovali do Ruska. Viacerí ďalší hrali v Amerike. Pre toho manažéra však vtedy nik nebol zaujímavý... To ma rozladilo a už som to viac neriešil. A dnes? V krajine podpisujú manažéri hráčov, ktorí majú už 14 – 15 rokov...“

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama