Trnavské rybníky
reklama

Do Cífera sa vrátili grófka Zichyová aj známy farár Ľudovít Pavetitš

AKTUALITY - Región | 31.12.2021, 11.38, prispievatelia

V uliciach obce možno nájsť aj sochu chýrnej výšivkárky Márie Hollósyovej alebo si sadnúť na lavičku k rabínovi Šalamúnovi Mahlerovi.

Do Cífera sa vrátili grófka Zichyová aj známy farár Ľudovít Pavetitš

Osobnosť Cífera 20. storočia, farár Ľudovít Pavetitš, stojí opäť pred cíferským kostolom. Autorom jeho sochy z dubového dreva je Erik Kalinka: FOTO: Pavol Machovič

reklama

 

V uliciach Cífera pribudli v tomto roku štyri drevené sochy významných osobností, ktorých život je spojený s touto obcou.

 

Vďaka šikovným rukám rezbárov sa tak v podobe umeleckých diel do Cífera opäť po rokoch vrátila výnimočná výšivkárka Mária Hollósyová, rabín Šalamún Mahler, pred kostol dlhoročný správca cíferskej farnosti Ľudovít Pavetitš a neďaleko malého kaštieľa si ľudia môžu sadnúť na lavičku vedľa grófky Šarloty Zichyovej.

 

Ich sochy vznikli po dohode s obcou počas augustového Cíferského rezbárskeho sympózia. O podujatí sme informovali TU.

Májový kvet
reklama

 

Okrem možnosti vidieť sochy skutočných osobností sa domáci, ale aj návštevníci obce, môžu viac dozvedieť tiež o ich živote.

 

V blízkosti sôch nájdu tabuľky so stručnými životopismi a QR kódmi, pomocou ktorých je možné zobraziť informácie o nich na mobilných telefónoch.

 

Autorom sochy výšivkárky Márie Hollósyovej (1858- 1945) je Marián Hutira z Vasiľova v okrese Námestovo. Viac o žene, ktorej výšivky poznala Európa, sa môžete dočítať TU.

 

Šaty zdobené výšivkami Márie Hollósyovej nosili aj príslušníci kráľovských rodín. FOTO: Pavol Machovič

 


Šarlotu Zichyovú (1855 - 1924), dvornú dámu rakúsko – uhorskej cisárovnej Alžbety – Sisi, stvárnil Milan Kuchták z Mútneho na Orave, Šalamúna Mahlera (1823 – 1895) Albert Šimrák z Ružomberka.

 

Úlohy nájsť v dubovom dreve postavu farára Ľudovíta Pavetitša (1886 - 1963), ktorý v obci pôsobil neuveriteľných 45 rokov a bol vyhlásený za osobnosť Cífera 20. storočia, sa zhostil Erik Kalinka z Fiľakova.

 

Bola to pre neho výzva, pretože v práci s motorovou pílou sa považuje za začiatočníka.

 

Šarlota Zichyová organizovala kultúrno - spoločenský život v Cíferi. FOTO: Pavol Machovič

 

 

„Bola to moja druhá socha v životnej veľkosti, ale popasoval som sa s tým, aj som sa veľa naučil. Mojím cieľom bolo čo najviac sa priblížiť podobe tejto osobnosti, keďže takáto práca je náročná na zachytenie čŕt tváre,“ povedal Kalinka.

 

Môže byť spokojný, jeho dielo dnes vidí každý, kto prechádza okolo cíferského kostola.

 

Socha bratislavského rabína Šalamúna Mahlera. FOTO: Pavol Machovič

 

 

Obec Cífer si určite zaslúži uznanie za to, že úctu osobnostiam svojej histórie vyjadrila aj ich umeleckým stvárnením.

 

Keďže najväčšia obec okresu Trnava mala osobností oveľa viac, je pravdepodobné, že sochy budú v jej uliciach v budúcnosti ešte pribúdať.

 

PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama