Trnavské rybníky
reklama

Viete kolotočovať svoje dieťa? Psychológ radí: Na koňa!

RELAX - Fáma | 9.9.2011, 03.26, Benjamín Škreko

Sám som rodič aj dedo a absolvoval som so svojimi ratolesťami desiatky návštev lunaparkov a jarmočných atrakcií. Nikdy mi však ani len na um nezišlo, že posadiť dieťa na kolotoč len tak bez rozmyslu, mir nichts – dir nichts (mne nič – tebe nič), môže mať nedozerné následky pre jeho ďalší vývin.

Viete kolotočovať svoje dieťa? Psychológ radí: Na koňa!

Otras! Prof. Hans Trass sa správne pýta: Čo urobí so sebavedomím tohto dievčatka kolotočovanie v ponurom, vlečenom, predpotopnom vagóne? FOTO: Laco Šebák

Nový Hlohovec
reklama

Pred časom sa mi však dostala do ruky publikácia Carousel-Syndrom od nemeckého autora Hansa Trassa a bol som šokovaný, aké nezvratné škody na psychike svojich detí spôsobujeme ich nesprávnym kolotočovaním. Čírou náhodou som sa dozvedel, že prof. Trass zavítal so skupinou svojich študentov z Humboldtovej univerzity v Berlíne na trnavský jarmok, aby doplnil svoju vedeckú prácu o poznatky z východnej Európy. Okamžite som ho požiadal o rozhovor.

Pán profesor, v úvode knihy Carousel-Syndrom píšete, že spoločnosť nedovolí človeku sadnúť si za volant bez vodičského preukazu, ale vychovávať dieťa môže každý blbec. Čo ste tým mysleli?
- Odpoviem jednoducho, aby ste tomu rozumeli aj vy. Nikde na svete neexistuje pred splodením dieťaťa skúška spôsobilosti na rodičovstvo. Muž so ženou sa pomilujú a bum – sú z nich otec a matka. Zrazu majú pred sebou dieťa, o ktorom vedia akurát to, že keď je hladné, plače. Kým si uvedomia svoju zodpovednosť za to, čo z neho vyrastie, napáchajú na jeho psychike škody, ktoré už nikdy nikto nenapraví.
Musím vám oponovať. Väčšina slovenskej populácie má predsa vysoké mravné kvality a už aj murári končia u nás učilištia maturitou. Naše mamy a babky pritom neabsolvovali žiadne špeciálne kurzy...
- To je iba lacná útecha. Ten váš murár má v sebe potenciál možno aj na ministra, ale on bude celý život iba miešať maltu a lepiť obkladačky len preto, že jeho rodičia venovali viac času návodu na obsluhu mobilného telefónu, ako štúdiu detskej psychológie.
Ja som sa náhodou naučil ovládať mobil intuitívne, pretože už som mal nejaké skúsenosti s technikou. Nie je možné použiť túto paralelu aj v súvislosti s genetickou výbavou človeka na výchovu svojich potomkov?
- Už som to naznačil. Zo živočíšnej ríše sme prebrali akurát pudovú povinnosť hodiť im žvanec a uložiť ich bližšie k ohňu. Nikomu ani na um nezíde, že determinuje budúcnosť svojej ratolesti každým svojím ďalším rozhodnutím.
No, to by som v základných rysoch ešte zvládal... Ale ako mám chápať vyznenie vašej knihy Carousel-Syndrom, že kto nevie správne kolotočovať svoje deti, tomu by ich mali odobrať?
- Och, vy Ostie... Som tu v Trnave so svojou skupinou iba deň, ale čo vidím pri kolotočoch, to je jednoducho hrôza! Pozrite sa, ako rodičia deformujú svoje deti tým, na aké segmenty ich usádzajú. Čo môže vyrásť z dievčatka, zastrčeného do tmavého vagónika, ak nie submisívna puťka. Aká budúcnosť čaká chlapčeka, pichnutého do kačice?! Mám sto chutí brnknúť do Bruselu komisárovi pre práva nenarodených detí, veď toto je viac ako tuposť, to je zločin! Načo má vaša premiérka celú rotu poradcov, keď medzi nimi nie je Karussellführerberater? Herrgott… Pardon, to sa nedá ovládnuť... Ja by som do toho najradšej kopol. Pozrite sa na tie fotky, čo mi doniesli študenti z obchôdzky... Bicykel, vrtuľové lietadielko, dementná labuť... Ešteže sú tam tie koníky, ktoré evokujú túžbu po vodcovských postoch, ale aj tak by som tam radšej videl kožené kreslá generálnych riaditeľov, velíny atómových elektrární, makety vesmírnych staníc! Na vašich kolotočoch už chýba len bača s baranom, babka zelinkárka a drevorubač na pníku, ako si krája slaninu.
Fúha... To sa ťažko počúva. Dalo by sa s tým ešte niečo urobiť?
- Zavrieť! Vyplatiť kolotočiarom ušlý zisk a hnať ich z mesta svinským krokom!
Pán profesor, a to ste takýto prísny aj v tradičných krajinách Európskej únie?
- Dumme frage... To, čo je u vás znakom zaostalosti, sa u nás predsa volá úcta k tradíciám.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama