Spartak zanechal na Malte proti Olomoucu dobrý dojem, napokon však prehral

ŠPORT - Futbal - Spartak | 21.1.2022, 22.02, Ján Král

Spartak Trnava prehral v druhom zápase na Tipsport Malta Cup-e so Sigmou Olomouc 2:3. Andeli mali dobre rozbehnutý zápas, viedli dvojgólovým rozdielom, tím z českej najvyššej súťaže ale dokázal duel otočiť.

Veľmi dobrý výkon podal v strede obrany len 18-ročný Marek Ujlaky mladší. Foto: Lukáš Grinaj

Ako je známe, Trnavčania nemajú na Malte kompletný káder, niektorí hráči prichádzajú za mužstvom z rôznych dôvodov neskôr.

Na lavičke už boli Cabral a Bamidele, ktorí prileteli len v piatok, deň predtým sa k tímu pridali mladíci Kudlička a Kotlár. Vlasko naopak chýbal pre boľavý členok. S tímom ešte nie sú Grič, Bukata, Škrtel, Boateng ani Ramadan.

S výnimkou Koštrnu nastúpili spartakovci proti Olomoucu s tínedžerskou obranou. Stopéri Kóša a Ujlaky majú len osemnásť rokov, ľavý bek Bolaji oslávil iba v decembri devätnáste narodeniny.

V príprave je zvykom, že kapitánska páska medzi hráčmi putuje, na rukáv ju dostal v dueli so Sigmou novic Milosz Kozak. Poľský krídelník zahrával aj niektoré štandardné situácie, v mužstve si teda zjavne rýchlo buduje pozíciu.

Po jeho striedaní po hodine hry prevzal úlohu vodcu tímu Kyriakos Savvidis.

Na Malte futbalovo ožil trnavský krídelník Alex Iván. Gól strelil už v prvom duelu proti rakúskemu Tirolu, sieť napol aj v deviatej minúte proti Olomoucu, keď odrazenú loptu spoza šestnástky napálil nechytateľne k tyči.

V 19. minúte pridal rovnaký hráč ďalší gól. Pri rozohrávke Iván znepríjemňoval život brankárovi Trefilovi, tomu odkop nevyšiel podľa predstáv, Savvidis loptu pohotovo vrátil na šestnástku, Iván si ju prebral a poslal do siete.

Na dvojgólové vedenie andelov reagoval v 28. minúte Daněk. Po prihrávke Zmrzlého z ľavej strany poslal strelu po zemi k tyči za chrbát Rusova. Trnavský brankár pár minút predtým Daněka v podobnej šanci vychytal.

Tréner Spartaka Michal Gašparík poslal cez polčas na ihrisko štyroch čerstvých hráčov. Do prvej veľkej šance sa zapojili hneď dvaja z nich. Mikovič vysunul na ľavej strane Kozaka, jeho prihrávku posunul na zadnú žrď pätičkou Kudlička a Iván zblízka trafil do brvna.

Následne sa predviedol aj ďalší striedajúci Boledovič, centrom z pravej strany našiel Kozaka, jeho hlavičku ale skrotil Trefil.

Sigma vyrovnala v 68. minúte. Po rýchlej akcii dostal loptu do šestnástky Růsek a 22-ročný útočník Olomoucu si proti Rusovovi počínal ako starý mazák - v koncovke ho preloboval.

Hanákom sa napokon podarilo skóre otočiť. V 85. minúte kopal priamy kop z nebezpečnej vzdialenosti Zmrzlý a trafil výstavne k tyči - 2:3. To už hrali červeno-čierni vo výrazne prestriedanej zostave...

Olomouc si vďaka víťazstvu zabezpečil pred posledným zápasom triumf na tohtoročnom Tisport Malta Cup-e. Spartak môže skončiť druhý, v záverečnom dueli s Aalborgom (v pondelok 24. januára o 12:30) však nesmie prehrať.

Tipsport Malta Cup - druhý zápas:

Spartak Trnava - Sigma Olomouc 2:3 (2:1)
Góly: 9. a 19. Iván - 28. Daněk, 68. Růsek, 85. Zmrzlý
SPARTAK: Rusov - Koštrna (46. Boledovič), Kóša (73. Ferenčík), Ujlaky, Bolaji (46. Mikovič) - Savvidis (73. Kotlár) - Iván (61. Cabral), Procházka, Jendrek (46. Kudlička), Kozak (61. Bamidele Yusuf) - Ristovski (46. Olejník).
OLOMOUC: Trefil - Zahradníček, Poulolo, Sedlák, Jemelka, Zmrzlý - Navrátil, Slaměna, Daněk, Zifčák - Chytil
Striedali: Greššák, Matoušek, Breites, Beneš, Spáčil, Růsek, Uriča

Michal Gašparík (tréner Spartaka): „Do zápasu sme mali dobrý vstup, podarilo sa nám streliť prvý gól a následne aj pekný druhý po pressingovej situácii. V druhom polčase bolo kľúčové, že sme nezvýšili na 3:1 do prázdnej brány. Kým my sme potom dávali do hry dorastencov, súper poslal na ihrisko svojich najlepších hráčov. Tam už sa ukázala sila Olomouca a zápas rozhodla štandardná situácia. Na tých našich mladých bolo vidno, že je to na nich príliš rýchle, strácali lopty. Dostávali sme sa pod tlak a súper sa dostával do brejkových situácií. Pre nás to bol dobrý zápas, pre mladých dobrá škola futbalu. Bohužiaľ, súper to nakoniec zaslúžene otočil.“