Trnavské rybníky
reklama

Pavel Minich robil ochrankára prezidentovi, behal maratóny a venoval sa včelárstvu

ŠPORT - Atletika | 27.1.2022, 09.00, prispievatelia

Nositeľ čestného titulu Majster športu absolvoval magických 42 195 metrov 105-krát.

Pavel Minich robil ochrankára prezidentovi, behal maratóny a venoval sa včelárstvu

Odštartované! Pavel Minich (vľavo s číslom 17) patril medzi tradičných účastníkov Behu priateľstva na trnavskom Prednádraží. Foto: Ján Slovinec

Púpavy pri aleji
reklama


Do telovýchovnej komunity v trnavskom regióne vstúpil nadlho aj JUDr. Ing. Pavel Minich, CSc., neprehliadnuteľná postava mnohých podujatí.


O rodákovi z Hornej Trnávky, dediny v okrese Žiar nad Hronom, sme vedeli pikantériu, že počas vojenčiny robil ochrankára československému prezidentovi Antonínovi Zápotockému. 


P. Minich bol súťaživý typ. Po odchode do civilu sa popri náročných pracovných povinnostiach naplno upísal športovým aktivitám.

ŠUPA technika
reklama


Darilo sa mu až do takej miery, že za vynikajúce výsledky v kedysi populárnych Duklianskych a Sokolovských pretekoch brannej zdatnosti získal čestný titul Majster športu.

 

 

Zabehol vyše sto maratónov

Známy obyvateľ Trnavy sa na telovýchovnom poli činil aj v pokročilom veku. Pódiové umiestnenia vo vytrvalostných behoch často obsadzoval ešte ako veterán. 


Mimochodom, maratónsku tortúru o dĺžke 42 195 metrov zvládol dovedna 105-krát, posledný raz ako 68-ročný na trnavskom okruhu pod Malými Karpatmi.


Tiež sa úspešne venoval letnému biatlonu a šachu. Navyše, doma mal záľubu vo včelárstve. Nečudo, že pri takom časovom nápore chodil na bežeckú prezentáciu medzi poslednými.

 

Pavel Minich v cieli Špačinského trojuholníka. Foto: Jozef Šelestiak

 


Ako moderátor si v pamäti uchovávam veselé prekáračky krátko pred začiatkom pretekov. To keď som do mikrofónu zahlásil: "Je tu už Pali Minich?" 


Jeho zdvihnutá pravica a úsmev na tvári boli zároveň pokynom pre hlavného rozhodcu k odštartovaniu pelotónu. 

 

 

Pätnásť rokov od úmrtia 

To všetko odvial neúprosný čas. Zostal už iba kopec všakových zážitkov z telovýchovných chvíľ v spoločnosti pohodového kamaráta. 


Smrť si poňho prišla pred pätnástimi rokmi, v sobotu 27. januára 2007. Pochovaný je na Evanjelickom cintoríne v Trnave. 


Jeho život predčasne ukončila vážna choroba vo veku 75 rokov. Na Paľka Minicha však stále myslíme. 


Svojou nekonfliktnou, bezstarostnou povahou si všestranný trnavský športovec získal veľa obdivovateľov a spriaznených ľudí.

 

JAROSLAV LIESKOVSKÝ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama