Trnavské rybníky
reklama

Internet grátis. Fičí alebo nie?

AKTUALITY - Trnava | 9.9.2011, 23.35, Katarína Rosinová

TRNAVA – O bezplatnom bezdrôtovom internete už tri roky informujú modro-žlté tabuľky v centre mesta.

Internet grátis. Fičí alebo nie?

V máji a júni ich dokonca vymenili za nové a hotspoty s voľným wi-fi pripojením rozšírili okrem centrálnej mestskej zóny a amfiteátra aj na Univerzitné námestie, do Ružového parku, areálu Slávie či škôlky na Limbovej. Náš prieskum však ukázal, že voľné pripojenie nefunguje vždy a všade. Trnavčan Tomáš Köppl na Facebooku Trnavského hlasu napísal, že sa mu ešte v meste nepodarilo pripojiť na internet a ostáva mu využívať wi-fi v kaviarňach a reštauráciách. Michal Slivka mal zase problém s pripojením v amfiteátri pri fontáne. Vybrali sme sa na obe miesta. Pripojiť do siete free tt-it sa nám podarilo na prvý pokus. Neuspeli sme však v Ružovom parku, kde ju buď vôbec nenašlo, alebo hlásila obmedzené, resp. žiadne pripojenie. Podobná situácia bola aj pri Evanjelickom dome.
Vysielač ukradli
V čom je problém a čo na to prevádzkovateľ spoločnosť TT-IT, ktorej stopercentným vlastníkom je Mesto? „Táto služba je zadarmo, preto nie sme povinní garantovať pravidelný prísun dát. Na druhej strane sa snažíme, aby dostupnosť bola maximálna možná,“ konštatuje konateľ spoločnosti TT-IT Rastislav Mráz. Do zlepšenia tejto služby investovali začiatkom leta asi tritisíc eur. V minulosti podľa neho pretrvávali problémy s wi-fi na Trojičnom námestí, pretože neznámy páchateľ opakovane ukradol zariadenie umiestnené na streche Prachárne a nakoniec celý optický kábel. Podľa Rastislava Mráza je dnes problém vyriešený. Námestie a jeho okolie pokrývajú vysielače na streche pošty a Zeleného domu. Problémy však podľa neho môžu pretrvávať v Ružovom parku, keďže vysielač je umiestnený vo vnútri budovy Kalokagatie, čo signál oslabuje. Nedostupnosť pri Evanjelickom dome odôvodnil vzdialenosťou najbližšieho vysielača, v amfiteátri zase mohli prekážať stromy. „Pripojenie ovplyvňujú viaceré faktory: počasie, blízkosť vysokých budov alebo stromov, ale aj samotné prijímacie zariadenie. V prípade, že je staršie, nemusí signál zachytiť.“
Aby sa poistili proti neoprávneným sťažnostiam a mohli argumentovať, v júni zaviedli nový profesionálny monitorovací systém. „Vieme zistiť, ktoré zariadenie je funkčné a koľko pripojení na ňom je v danom čase,“ hovorí. Mestský internet ľudia využívajú, počet prístupov je podľa štatistík TT–IT v priemere 150 denne.
Film si nestiahnete
Používateľov voľného internetu trápi aj trvanie pripojenia. Po hodine sa totiž preruší a znovu pripojiť sa môžete až o tridsať minút. Rastislav Mráz tvrdí, že podnetov na zrušenie časového obmedzenia prišlo viacero, ale nevyhovejú im. „Prišli by sme do konfliktu so štandardnými poskytovateľmi služieb. Po nasadení hotspotov začali niektorí ľudia uvažovať o zrušení svojho internetu doma. Služba by na to navyše svojím výkonom nestačila. Čím viac ľudí ju využíva, tým je prístup pomalší.“ Mestský internet je podľa neho prispôsobený na základné prehliadanie stránok a pozeranie pošty. „Rozhodne nie je koncipovaný na sťahovanie filmov alebo hudby,“ upozorňuje.
 

Cukrovar Trnava
reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama