Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

FOTO: Trnavčania podporili Ukrajinu pokojným zhromaždením pred radnicou

AKTUALITY - Trnava | 28.2.2022, 20.10, prispievatelia

"Sláva Ukrajine, hrdinom sláva," znelo pred trnavskou radnicou.

FOTO: Trnavčania podporili Ukrajinu pokojným zhromaždením pred radnicou

Viacerí ľudia si priniesli na zhromaždenie transparenty. Foto: Ján Král

reklama

 

Podporu vojnou skúšanej Ukrajine dnes pred budovou radnice vyjadrili stovky Trnavčanov. Bolo medzi nimi aj niekoľko obyvateľov Ukrajiny z Odesy, Ľvova či práve dnes bombardovaného Charkova.

 

Boli to študenti oboch trnavských univerzít, ale aj ľudia, ktorí prišli na Slovensko za prácou.

 

Andrej Bohorodecký prišiel na Slovensko z Charkova, práve v utorok 1. marca nastupuje do práce vo firme v Hlohovci.

reklama

 

O tom, že Trnava a Charkov sú partnerské mestá, ktoré majú podpísanú zmluvu o spolupráci vôbec nevedel.

 

„Som tu sám, všetci členovia mojej rodiny aj priatelia sú v Charkove. Manželka, syn aj vnučka,“ povedal na zhromaždení v Trnave.

 

Informácie z rodného mesta mal z prvej ruky. „Ruské jednotky zabíjajú u nás civilistov, situácia je veľmi zlá. Ale naša armáda kladie veľký odpor,“ dodal.

 

 

Malá skupinka Ukrajincov dala na zhromaždení o sebe hlasno vedieť pokrikmi Sláva Ukrajine, hrdinom sláva! Svoje však dostal aj ruský prezident Putin a neslávne známa ruská bojová loď.

 

Mesto Trnava svoj postoj k udalostiam na Ukrajine vyjadrilo vyvesením ukrajinskej vlajky na priečelí budovy radnice, ukrajinská vlajka visí aj na sídle Trnavského samosprávneho kraja.

 

Trnavčania sa zapojili aj do viacerých zbierok humanitárnej pomoci pre Ukrajinu. Jedna z dodávok vyrazila v pondelok večer na hraničný priechod s Ukrajinou.

 

Pohľad na časť zhromaždenia.

 

Červeno-čierna vlajka, ktorú mal na sebe Andrej (vpravo) je vlajkou ukrajinskej povstaleckej armády, ktorá bojovala ešte v minulosti proti nacistom. "Môj pradedko bojoval v tejto armáde," povedal Andrej z Ľvova, ktorý pol roka študuje na trnavskej UCM. Jeho kamarát, tiež Andrej (uprostred), ktorý pochádza z Odesy, ocenil ako ľudia zo Slovenska zbierajú pre Ukrajincov humanitárnu pomoc.

 

Trnavské študentky jasne vyjadrili svoj postoj.

 

Do Trnavy prichádzajú prví ľudia utekajúci pred vojnou

Mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila Vláda Slovenskej republiky od soboty 26. februára 2022, súvisí s očakávaným prílevom ľudí z Ukrajiny, ktorí hľadajú bezpečie pred vojnou. Mesto Trnava sa pripravuje na ich príchod.  


„Zariaďujeme núdzové ubytovanie pre matky s deťmi, niektoré z nich pochádzajú z nášho partnerského mesta Charkov, kde je situácia podľa dostupných informácií naozaj vážna. Prvé z nich sú už tu, ďalšie čakajú v kolóne na ukrajinskej strane hraničného priechodu Ubľa, kam ich pôjdeme zajtra vyzdvihnúť. Okrem toho vezieme zásoby, ktoré sú tam podľa charity potrebné,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka. 


„Naše aktivity koordinujeme s kompetentnými inštitúciami, sme v pohotovosti a pripravení pomôcť, ako bude v našich silách a možnostiach.“ 


Vojna na Ukrajine vyvolala aj veľkú vlnu solidarity a ochoty pomáhať. Každá pomoc sa cení, musí však byť adresná. Je dôležité nekonať na vlastnú päsť - nezbierať veci bez toho, aby bolo jasné, komu sú určené a necestovať na ukrajinské hranice, hoci s dobrým úmyslom.

 

Je treba sa skontaktovať s organizáciou, ktorá tieto aktivity zastrešuje a postupovať podľa ich inštrukcií, pretože jej pracovníci majú informácie o tom, aká forma pomoci je potrebná.  


Dobrovoľníci môžu s ponukami humanitárnej pomoci kontaktovať Ministerstvo vnútra SR na e-mailovej adrese uosppz@minv.sk. 


Na Slovensku vznikla aj iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, ktorá spája asi tridsiatku pomáhajúcich organizácií a zverejnila online formulár pre všetkých záujemcov. Iniciatíva zbiera cez platformu Donio aj finančné príspevky na potravinové balíčky, zdravotnícke pomôcky i odborníkov na ľuďom traumatizovaným vojnovými udalosťami.  

 

Tri odporúčania pre tých, ktorí chcú pomáhať:  

1. Nezbierajte šatstvo (pomáhajúce organizácie nemajú priestory na jeho skladovanie, zbierajú cielene len to, čo ľudia v núdzi využijú).  


2. Nechoďte na vlastnú päsť na hranice (na mieste sú humanitárne organizácie, ktoré situáciu s utečencami koordinujú. Každé ďalšie vozidlo prispieva k dopravných zápcham.)  


3. Ak chcete pomôcť, obráťte sa na niektorú z organizácií, ktorá sa pomoci venuje (v Trnave napr. Trnavská arcidiecézna charita a Baterkáreň). 

 

(TS)

 

Ľudia si želajú mier, vojnu dávajú za vinu Vladimírovi Putinovi.

 

Mestský kurátor Adrián Kobetič poďakoval ľuďom za účasť na pokojnom zhromaždení a spolupatričnosť s Ukrajinou.

 

Trnavčania Anton a Monika zvykli často cestovať na Ukrajinu na výlety. Krajinu si obľúbili, príbeh ich dvojročnej dcéry Agátky začali písať práve tam.

 

Veterné počasie skomplikovalo plánované zapaľovanie kahancov.

 

Na hranicu s Ukrajinou smeruje z Trnavy dodávka s humanitárnou pomocou, ktorú pomohli vyzbierať dobrovoľníci od ľudí.

 

Zhromaždenie bolo pokojné, hlavne občania Ukrajiny však dávali o sebe vedieť pokrikmi.

 

text: pm

foto: Ján Král

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama