Trnavské rybníky
reklama

Kniha nadčasových príbehov: Trnavskí literáti pokračujú v spolupráci s českými

RELAX - Tí sú naši | 1.3.2022, 07.29, prispievatelia

Vyšla kniha Ponad čas – nový poviedkový zborník slovenských a českých autorov.

Kniha nadčasových príbehov: Trnavskí literáti pokračujú v spolupráci s českými

Zbierka Ponad čas obsahuje aj príspevky autorov z Trnavy. Foto: Petra Radványiová 

reklama

 

Cezhraničná tvorivá spolupráca slovenských autorov s českými pokračuje aj v tomto roku. Knižná novinka s názvom Ponad čas je ďalším výsledkom spoločných činorodých aktivít trnavskej pobočky Spolku slovenských spisovateľov a Jihočeského klubu Obce spisovatelů so sídlom v Českých Budejoviciach.


Nový poviedkový zborník voľne nadväzuje na minuloročné vydanie knihy s názvom Sedm + sedem alebo 7 + 7. ktorej verejná prezentácia sa uskutočnila v lete v záhrade Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.

 

Aj tohtoročná novinka, podobne ako spomínaná predchádzajúca zbierka,  ponúka 14 poviedok od siedmich slovenských a rovnako siedmich českých autorov.

reklama

 

Medzi slovenskými dominujú Trnavčania, všetko známe osobnosti našej literárnej scény - Miroslav Danaj, Štefan Kuzma, Benjamín Škreko, Pavol Tomašovič a aby to nebola len pánska jazda, do zbierky ako jediná žena prispela poviedkou Hromová dolina aj poetka a publicistka Zlata Matláková.

 

Na českej strane zasa prevažujú ženy v pomere štyri ku trom, čo tak trochu vysvetľuje skutočnosť, že česká polovica knihy má o 4 či 5 strán viac.

 

Samozrejme, nejde tu o žiadnu hitparádu a súperenie v boji o to, ktorá polovica je lepšia a ktorá poviedka získa pomyselný veniec víťaza. Našťastie tým konečným víťazom je čitateľ.  


Ak by sme sa trochu pohrali so slovami a s titulom knihy, mohli by sme pokojne povedať, že témy jednotlivých poviedok sú nadčasové.

 

Už v úvode sa dočítame: „Každý príbeh nadobúda svoj nezameniteľný zmysel v kontexte vzťahov, v ktorých sa odvíja. Tie sú zárukou nielen jeho odznenia, ale aj garanciou pravdivosti, legitimity slova i samotného rozprávača.“

 

Tak sa vedľa seba hlásia o pozornosť čitateľa poviedky vtipné, veselé i smutné, hĺbavé i akčné. Trnavskí čitatelia nájdu na dôvažok v niektorých poviedkach aj známe reálie z Trnavy a okolia a samozrejme nechýba ani ešte stále aktuálna téma pandémie. 


O vydanie zbierky poviedok Ponad čas sa tento raz zaslúžila slovenská strana. Začiatkom februára ju vydala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave vo vydavateľstve Epika.

 

No cezhraničná tvorivá spolupráca potešiteľne funguje, lebo obálku vytvoril Jiří Hovorka, knihu vytlačili v Jindřichovom Hradci a v lete ju plánujú simultánne predstaviť nielen v Trnave ale aj v Českých Budejoviciach. 


Novinka je výstižným dôkazom, že knihy sa ešte stále čítajú aj v dobe zasieťovania celého sveta internetom. V tomto prípade dokonca aj bez potreby prekladu, keďže jazyková bariéra je minimálna. 


Na záver už len jedna poznámka. V novej knihe mi tak trochu chýbajú informácie o autoroch, lebo nie každý čitateľ má predchádzajúcu zbierku poviedok, ktorá ich uviedla.

 

Nepochybne by to poslúžilo viac k pochopeniu súvislostí, keby sa čitateľ dozvedel, že napríklad autorom poviedky z lekárskeho prostredia Vlasta a Filip je renomovaný trnavský chirurg Miroslav Danaj z Trnavy a pod.

 

Ale toto je len malá chybička krásy, ktorá vôbec neuberá na hodnote, zaujímavosti a príjemnej pestrosti novej knihy, o ktorej jeden z autorov, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho, prozaik, publicista a šéf činorodej trnavskej pobočky Spolku slovenských spisovateľov, Pavol Tomašovič v úvode píše:

 

„Kniha je odkazom pre tých, ktorí pochopili, že čítanie je dôležitým prvkom pri formovaní poznania i vlastného autentického príbehu. Príbehu, ktorý postupne prekračuje priestor i čas.“ 


PETER RADVÁNYI

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama