Trnavské rybníky
reklama

Stopla ich pandémia, teraz čakajú na obnovu bazéna. Plavci ukazujú vnútornú silu

ŠPORT - Plávanie | 1.3.2022, 15.26, Ján Král

Tréner trnavských plavcov Rastislav Hlavatý jubiluje.

Stopla ich pandémia, teraz čakajú na obnovu bazéna. Plavci ukazujú vnútornú silu

Rastislav Hlavatý (v stred) na pretekoch v Grazi s Františkom Jablčníkom a Ninou Vadovičovou. Foto: archív RH

Púpavy pri aleji
reklama

 

Keď mal štyri roky, začal chodievať na plaváreň, ako osemročný už pretekal. V roku 1995 začal pracovať pre trnavský plavecký klub ako tréner.

 

Muž, ktorý sa podieľal na najväčších úspechoch plávania v slovenskom Ríme Rastislav Hlavatý v prvý marcový deň oslavuje životné jubileum - päťdesiatku.


Šport mu prináša radosť, v poslednom dobe však aj starosť. Koronavírus výrazne obmedzil mnohé oblasti života a plávanie patrilo medzi najviac zasiahnuté. 

ŠUPA technika
reklama


"Pandémia nás veľmi ovplyvnila, pretože tréning bol v podstate znemožnený. Boli obdobia, že sa nedalo vôbec nič robiť, ani vo vode, ani na suchu. Riešili sme to individuálne, neskôr sme sa pripravovali aspoň po skupinkách. V ďalšej vlne sme využívali karanténne tréningové centrum v Šamoríne, kde bola vytvorená tzv. bublina a chodili sme tam na sústredenia. Týkalo sa to však len najlepších plavcov a zároveň to bolo finančne veľmi náročné. Netrénovali sme tam zadarmo, náklady boli vysoké. Nemohli sme si tam preto dovoliť dlhodobý pobyt, využívali sme dvojtýždňové turnusy, aby deti úplne nezostali bez tréningu," rozhovoril sa o predošlých dvoch rokoch Rastislav Hlavatý.


PK STU Trnava momentálne pracuje s členskou základňou asi 70 detí. Stav padol na súčasný počas pandémie, keď plavecký šport opustilo markantne viac detí ako býva prirodzená migrácia súvisiaca s výkonnosťou či inými záujmami rastúcej mládeže. 


Za normálnych okolností klub ťaží z plaveckých kurzov, na ktorých sa každý rok zúčastňujú stovky detí. Z tých vyberajú postupne sitom tých najlepších a tak postupne nahrádzajú postupne odchádzajúcich plavcoch. To však posledné dva roky nebolo možné.


"Kurzy, ktoré nám prinášali nových plavcov sa cez koronavírus zrušili, v porovnaní s ostatnými klubmi na Slovensku nám ešte druhý rovnako silný úder zasadila skutočnosť, že bazén na Materiálovo-technologickej fakulte STU sa uzatvoril z dôvodu havarijného stavu. Pripravuje sa rekonštrukcia, beží verejné obstarávanie na dodávateľa prác, ešte minimálne rok však bude trvať, kým bude vynovený bazén k dispozícii. Chvalabohu máme v spolupráci s mestom priestor na plavárni na Zátvore. A keďže už aj pandemické opatrenia by sa mali úplne uvoľniť, chceme tam začať aspoň s nejakými kurzami, aby sme aspoň nejaké deti do celého systému dostali," pokračuje Hlavatý.

 

Na pretekoch v ďalekej cudzine s Tomášom Púchlym.

 


Trnavskí plavci sú vďační za možnosť pripravovať sa na plavárni na Zátvore za zvýhodnených podmienok, ktoré im stanovilo mesto Trnava.

 

Bazén však bol budovaný skôr pre plaveckú výučbu a nie je úplne uspôsobený na športový tréning, preto bude pre nich kľúčový návrat na fakultu.


"Bazén na MtF mal už takmer 60 rokov, pokiaľ sa podarí jeho rekonštrukcia, opäť by sme mali určitú istotu trénovania na ďalšie roky, aj priestor a zázemie pre malé deti, aby sa mohli naučiť plávať a tí, ktorým sa tento šport zapáči, mohli pokračovať s nami v tréningoch," želá si k päťdesiatinám skúsený kouč.

 

Rastislav Hlavatý. Foto: Martin Vaňo

 


Za bežných okolností sa deťom na rôznych úrovniach venuje v klube asi 20 trénerov, aktuálne len štyria - okrem Rastislava Hlavatého ešte jeho otec Ladislav, Ingrid Remišová a prezidentka klubu Tatiana Bergmannová.


Trnava má aktuálne štyroch plaveckých reprezentantov - dvoch seniorských Ninu Vadovičovú a Františka Jablčníka a dvoch juniorských Jakuba Gabriela a Patrika Böhmana.


V minulosti prešlo trnavskou plaveckou školu mnoho špičkových slovenských plavcov ako boli Marcel Géry, Miroslav Machovič, Tomáš Púchly či naposledy Adam Halas. 

 

"V klube máme veľmi dobre nastavený systém. Mám dojem, že ho postupne preberajú aj iné kluby. Deti vekom aj so zvýšenou výkonnosťou sa presúvajú od jedného trénera k druhému. Ja som na špičke ľadovca. Keď sa teda bavíme o reprezentantoch, nie je to len moja robota, ale treba za tým vidieť aj poctivú prácu mojich kolegov, z ktorých každý dal do toho vklad a výkonnostne posúvali plavcov hore," upriamil pozornosť na tímovú prácu v klube Rastislav Hlavatý.

 

Rodinná snímka rodiny Hlavatých.

 

K jubileu blahoželajú aj plavci a kolegovia

K životnému jubileu sa rozhodol trénerovi Hlavatému zablahoželať verejne aj kolektív plavcov a trénerov PK STU Trnava. 


"Ako bývalý plavec pracuje ako tréner v našom klube od roku 1995. Svoje skúsenosti z aktívnej športovej činnosti a hlavne vedomosti zo štúdia na FTVŠ v Bratislave preniesol do trénerskej činnosti. Za takmer 27 rokov svoje práce vychoval veľké množstvo reprezentantov SR v seniorských a juniorských kategóriách. Stal sa aj reprezentačným trénerom SR a členom realizačných tímov juniorov a seniorov v plávaní SR. Touto cestou mu chceme zablahoželať a poďakovať za výbornú prácu v našom klube. Prajeme mu hlavne pevné zdravie, spokojnosť a veľa úspechov vo výchove ďalších reprezentantov a mládeže," stojí vo vyjadrení, ktoré nám do redakcie zaslal PK STU Trnava.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama