Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Novú jaskyňu zaevidovali pri Smoleniciach, nesie názov Alesska

AKTUALITY - Región | 14.3.2022, 13.21, prispievatelia

Skladá sa z menších útvarov, jaskyniari však nevylučujú pokračovanie jedného z nich do väčších priestorov.

Novú jaskyňu zaevidovali pri Smoleniciach, nesie názov Alesska

Najnovšia zaevidovaná jaskyňa. Foto: facebook.com/chkomalekarpaty

reklama

 

Do centrálnej evidencie s viac ako 7600 jaskyňami na Slovensku pribudne ďalšia. Nachádza sa neďaleko Smoleníc, skladá sa z menších jaskynných útvarov.

 

Jeden z nich presiahol dĺžku dva metre a tak podľa Alexandra Lačného zo Správy CHKO Malé Karpaty spĺňa podmienky na zápis do zoznamu.

 

Jej objaviteľ z obce Biely Kostol v okrese Trnava využil zaužívané právo a jaskyni dal meno Alesska, podľa jeho osemmesačnej dcére Alessii.

Zemiansky dvor
reklama

 

„Druhá jaskynná diera, ktorá je aktuálne kratšia, by po krátkej sondáži mohla pokračovať jaskynnou chodbičkou ďalej, možno aj do väčších priestorov. Obe jaskynky sú modelované korozívnou činnosťou vody a je predpoklad ich pokračovania,“ uviedol ďalej na sociálnej sieti Lačný, ktorý je aj predsedom jaskyniarskeho spolku Speleoklub Trnava.

 

Jaskyniari najnovšie objavené diery preskúmali v sobotu 12. marca.

 

Lačný zároveň upozornil, že do neprístupných jaskynných priestorov je verejnosti zakázané vstupovať. Dodal tiež, že väčšina jaskýň v Malých Karpatoch je už evidovaná.

 

V prípade pochybností, či je jaskynný útvar evidovaný, treba kontaktovať miestnych jaskyniarov, prípadne Správu slovenských jaskýň alebo Správu CHKO Malé Karpaty.

 

V Smoleniciach sa nachádza aj jaskyňa Driny, ktorá je jedinou pre verejnosť sprístupnenou jaskyňou v západnej časti Slovenska.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama