Trnavčania si v sobotu opäť vyčistia svoj Kamenný mlyn, pridať sa môže každý
AKTUALITY - Trnava | 22.3.2022, 08.06, prispievatelia
Pôjde o 15. ročník jarného čistenia Kamenáča. Dobrou správou je, že v posledných rokoch množstvo nájdených odpadkov v tejto lokalite klesá.

Ilustračné foto: Trnavská alternatíva
Trnavčania si v sobotu 26. marca opäť vyčistia svoju ešte stále zelenú lokalitu Kamenný mlyn. Zraz dobrovoľníkov, ktorí chcú prírode pomôcť, je o 13:00 pri tamojšom amfiteátri.
Igelitové vrecia a rukavice budú zabezpečené, odvoz odpadu tiež. Vrecia s vyzbieraným odpadom bude možné nechať na štyroch určených miestach.
Podľa jedného z organizátorov jarného čistenia Kamenáča Mateja Lančariča pôjde už o 15. ročník tejto akcie.
Odpadky sa budú zbierať v okolí amfiteátra, destského ihriska lužného lesa, lesoparku, okolí splavu, okolí cestičky pri záhradkách, depa, ako aj v časti medzi riečkou Parná a zadnými rybníkmi.
Pri tomto podujatí sa nepozerá na to, či ide o mestské alebo súkromné pozemky, cieľom je zbaviť ich toho, čo do prírody v žiadnom prípade nepatrí.
Na prvom ročníku jarného čistenia Kamenáča sa podľa Lančariča zúčastnilo presne päť ľudí, ktorým sa nepáčili divoké skládky s množstvom odpadu. V ďalších ročníkoch už prichádzalo ľudí viac a viac.
„Kým v prvom ročníku sme vyzbierali zopár mechov, postupne to narastalo a priemer sú asi dve tony odpadkov za jeden ročník. Rekord bol, keď sme prvýkrát upratovali za zadnými rybníkmi divoké skládky, vtedy sme odtiaľ odviezli cez štyri tony odpadu,“ priblížil tradičné podujatie Lančarič.
Dobrou správou je, že v ostatných rokoch množstvo vyzbieraného odpadu klesá, v posledných rokoch ho býva okolo jednej až 1,5 tony.
Počasie by v sobotu malo byť ideálne na takéto aktivity. Svoju obec si preto v sobotu 26. marca budú čistiť aj v Suchej nad Parnou a podobné aktivity pripravujú aj ďalšie obce v regióne.
Kam s vyzbieraným odpadom z Kamenáča?Vrecia s odpadom po vyzbieraní bude možné ponechať na štyroch stanovištiach: |
(pm)