Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Cíferčania budú môcť po vyše roku chodiť k všeobecnému lekárovi priamo v obci

AKTUALITY - Región | 28.3.2022, 14.08, prispievatelia

Obec Cífer má približne 4 500 obyvateľov, všeobecná lekárka pre dospelých si pred rokom presťahovala ambulanciu do Trnavy.

Cíferčania budú môcť po vyše roku chodiť k všeobecnému lekárovi priamo v obci

Ilustračné foto: pixabay.com / orzalaga

reklama

 

Obyvatelia Cífera, najväčšej obce okresu Trnava, budú mať po viac ako roku opäť všeobecného lekára vo svojej obci.

 

Obecné zastupiteľstvo schválilo prenájom priestorov v zdravotnom stredisku za symbolické euro pre lekárku, ktorá momentálne pôsobí v susednej obci Báhoň.

 

V Cíferi by mala začať pôsobiť po získaní všetkých nevyhnutných povolení do dvoch – troch mesiacov.

Zemiansky dvor
reklama

 

Hľadanie všeobecného lekára pre Cífer bolo podľa starostu Maroša Sagana náročné nielen preto, že ich je málo, ale aj preto, že predchádzajúca lekárka si zobrala kmeň poistencov na svoje nové pôsobisko do Trnavy.

 

„Každý doktor, ktorý by tu prišiel, bude na začiatku úplne bez pacientov, a teda aj bez príjmu. Nejaký čas to bude musieť vydržať, veríme, že v priebehu niekoľkých mesiacov sa podarí vytvoriť tu silný kmeň poistencov, aby mohol všeobecný lekár aj po ekonomickej stránke slušne existovať,“ povedal Sagan.

 

Je predpoklad, že Cíferčania sa vrátia k lekárovi, ktorého budú mať priamo v obci. Obec pomôže v prvých mesiacoch novej všeobecnej lekárke štartovacou dotáciou.

 

Starosta v predchádzajúcich mesiacoch rokoval so štyrmi lekármi, ktorí prejavili ochotu pôsobiť v Cíferi, práve chýbajúci poistenci a s tým súvisiaca kapitácia ich napokon odradili.

 

Cífer má 4 500 obyvateľov, lekár v obci pôsobil nepretržite od konca 19. storočia. Legislatíva podľa Sagana nijako nerieši situáciu, ktorá tu nastala, keď lekár premiestni svoju ambulanciu aj s celým kmeňom poistenov.

 

Cíferčania tak musia dochádzať do Trnavy, s čím majú problém hlavne starší obyvatelia.

 

Problém s nedostatkom všeobecných lekárov budú zrejme čoskoro riešiť aj v ďalších obciach pri Trnave.

 

Priemerný vek všeobecných lekárov pre dospelých v Trnavskom kraji je okolo 55 rokov, niekde však pôsobia aj lekári vo vysokom seniorskom veku.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama