Trnavské rybníky
reklama

Mostu cez Váh v Hlohovci hrozí zrútenie aj bez zaťaženia autami

AKTUALITY - Hlohovec | 31.3.2022, 12.03, prispievatelia

Primátor Hlohovca Miroslav Kollár dnes vyhlásil v meste mimoriadnu situáciu, ktorá mu okrem iného umožňuje požiadať o súčinnosť Ozbrojené sily SR, ministerstvá vnútra a obrany a ďalšie štátne inštitúcie. Obyvateľom mesta radí čo najviac využívať železničnú dopravu alebo bicykel.

Mostu cez Váh v Hlohovci hrozí zrútenie aj bez zaťaženia autami

Na  most sa nejaký čas nedostanú nielen autá, ale ani cyklisti a chodci. FOTO: pm

Cukrovar bývanie
reklama

 

Stavebno – technický stav mosta cez Váh v Hlohovci je v oveľa horšom stave, ako predpokladala projektová dokumentácia pripravená k jeho prebiehajúcej rekonštrukcii.

 

Už diagnostika z roku 2018 ukázala, že most je v zlom stave, ale odkrytie základov podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča odhalilo, že hrozí jeho zrútenie aj bez zaťaženia dopravou.

 

Preto bol most na ceste II/513 v stredu 30. marca neodkladne uzatvorený nielen pre automobilovú dopravu, ale aj pre chodcov.

Munipolis
reklama

 

Tí sa z jednej strany Hlohovca na druhú dostanú len cez lávku na železničnom moste, ale počet ľudí na nej je regulovaný. Viskupič pripomenul, že most nebol prakticky 40 rokov opravovaný a neexistuje k nemu ani pôvodná projektová dokumentácia.

 

O vážnosti situácie podľa Davida Čápa zo spoločnosti, ktorá zabezpečuje rekonštrukciu mosta, svedčí to, že ani stavbári sa momentálne nemôžu pohybovať po jeho hornej časti.

 

Primátor Hlohovca Miroslav Kollár dnes vyhlásil v meste mimoriadnu situáciu, ktorá mu okrem iného umožňuje požiadať o súčinnosť Ozbrojené sily SR, ministerstvá vnútra a obrany a ďalšie štátne inštitúcie.

 

Kollár obyvateľom mesta radí čo najviac využívať železničnú dopravu medzi Hlohovcom a Leopoldovom a podľa možností aj bicykel.

 

V Hlohovci funguje kyvadlová doprava medzi železničnou stanicou a centrom mesta, pri železničnej stanici sú aj zvýšené kapacity parkovania.

 

Aj takéto miesta našli na pilieroch mosta po odkrytí základov. Foto: TTSK

 

 

Podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča už dnes bola posilnená železničná doprava medzi Hlohovcom a Leopoldovom, v čo najkratšom čase budú zriadené záchytné parkoviská a prispôsobené budú aj cestovné poriadky prímestskej dopravy.

 

Stavebná firma by mala mať už na budúci týždeň k dispozícii dodatočnú projektovú dokumentáciu na spevnenie pilierov, potom začne so samotnými prácami.

 

Kedy by sa na most mohli vrátiť aspoň chodci, bude podľa Viskupiča závisieť od posudku statikov. Stále však podľa neho platí zmluva so zhotoviteľom, podľa ktorej má byť most uzavretý šesť mesiacov a celková rekonštrukcia mosta bude trvať najviac 18 mesiacov.


Počas úplnej uzávierky mosta cez Váh v Hlohovci majú vodiči k dispozícii obchádzky cez Sereď po južnej alebo cez Piešťany po severnej obchádzkovej trase. Každá obchádzková trasa má niekoľko alternatív, najkratšia meria takmer 41 kilometrov.

 

Polícia o dopravnej situácii a využívaní železničnej lávky

Policajné hliadky sú od uzavretia mostu stále k dispozícii. Výkon služby koordinujú aj podľa požiadaviek mesta, v úzkej spolupráci s mestskou políciou. Informovala o tom policajná hovorkyňa Mária Linkešová, ktorá pripojila nasledovné vyjadrenie:

 

"Do času kompletného osadenia dočasného dopravného značenia, bude polícia regulovať a usmerňovať dopravu. Situácia za posledných 24 h - bola zhoršená v doprave a to najmä v okrese Piešťany. 

 

Nápor a kolóny sa tvorili včera najmä v meste Piešťany a v križovatke na obec Ratnovce. Zhustená premávka nemala vplyv na zvýšený počet škodových udalostí ani dopravných nehôd.

 

Chodci môžu využiť na presun lávku na železničnom moste. Na základe statického posúdenia lávky pre peších je možné jej využívanie v núdzovom prevádzkovom režime iba za dodržania nasledovných pravidiel:

 

- Na lávku vstupujte jednotlivo

- Dodržujte vzájomnú vzdialenosť minimálne 2,6 metra

- Pohybujte sa po lávke iba voľným krokom, nebežte

- Jazda na bicykli po lávke je zakázaná - zosadnite z bicykla

- Ak sprevádzate deti do 12 rokov, môžete ísť v skupinke 1+3

 

V čase zníženej viditeľnosti a v noci je most bez osvetlenia. Vstup na most je pod dohľadom hliadok polície a mestských policajtov."

 

Z dôvodu zvýšenia bezpečnosti chodcov požiadala polícia Železnice SR o zníženie rýchlosti prepravovaných vlakov v danom úseku a to najmä v čase od 5:00 do 8:00 a od 13:00 do 15:00 a v noci od 21:30 do 23:00.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama