Trnavské rybníky
reklama

Tipy na výlety v Trnave a okolí

RELAX - Tipy na výlet | 14.4.2022, 07.00, reklamný článok

Trnava, siedme najväčšie mesto na Slovensku ležiace 45 kilometrov severovýchodne od Bratislavy, je známe aj ako mesto kostolov a chrámov nazývané tiež Slovenský Rím. Mesto ako dôležité sídlo ostrihomského arcibiskupa bolo oddávna jedným z najvýznamnejších centier rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku. Dnes je Trnava obľúbeným historickým mestom a cieľom romantických prechádzok ľudí z celého Slovenska ale aj zo zahraničia.

Tipy na výlety v Trnave a okolí

Pešiu zónu v Trnave počas letných mesiacov zvykne zdobiť nápis #TRNAVA.


Mesto Trnava a jeho okolie ponúka svojim návštevníkom skutočne veľké množstvo zaujímavých miest stojacich za objavenie. Jeden deň vám v tomto regióne určite stačiť nebude a tak spravíte najlepšie, ak sa v Trnave ubytujete.

 

Či už dávate prednosť hotelom, penziónom, romantickým chalupám alebo hľadáte lacné ubytovanie v Trnave či akýkoľvek typ ubytovania v súkromí, ubytovanie v Trnave je vždy dobrý nápad.

 

Teraz si poďme postupne predstaviť zaujímavosti mesta.

 


Po stopách histórie v romantických uličkách 

Samotné centrum mesta obklopujú historické uličky v ktorých sa môžete zastaviť a pokochať krásou viacerých sakrálnych stavieb. Jednou z nich je Dóm sv. Mikuláša, ktorý sa v roku 2008 vďaka povýšeniu pápeža Benedikta XVI na baziliku minor stal obľúbeným pútnickým miestom.

 

Prvá písomná zmienka o pôvodne románskom chráme pochádza z druhej polovice 11.storočia. Neskôr bol zasvätený Sv.Mikulášovi – patrónovi obchodníkov.

 

Kostol je 60 m dlhý, 31 m široký, hlavná loď je vysoká 18 m a hlavné priečelie tvoria dve veže. Severná veža sa stala domovom jedného z najväčších zvonov v Európe, ktorý nesie rovnaký názov ako samotný kostol – Sv.Mikuláš. 


Ďalším z majestátnych chrámov mesta Trnava je Katedrála sv. Jána Krstiteľa. Bola postavená ako prvá baroková stavba na Slovensku podľa predlohy Viedenského jezuitského kostola.

 

Pôvodne bol tento chrám postavený v 17.storočí ako súčasť univerzitného komplexu budov. Pod kostolom sa nachádzajú katakomby s hrobmi. Nástenné maľby a stropné fresky ako aj štukatúra sú dielom talianskych maliarskych majstrov.


Najvyššiu dominantu historickej časti mesta však tvorí renesančná 57 metrov vysoká Mestská veža pochádzajúca zo 16.storočia.

 

Slúžila ako rozhľadňa, z ktorej bolo možné zazrieť blížiaceho sa nepriateľa a plnila tiež obranný charakter mesta. Rožné časti a najvyššie podlažie sú zdobené diamantovým sgrafitom.

 

Priamo nad vchodom môžete vidieť kruhový reliéf so symbolikou Krista a na juhovýchodnej strane veže ukazujú čas bájne slnečné hodiny.

 


Zatúlajte sa do neďalekej prírody

Potom, čo sa dosýta pokocháte pohľadom na historické pamiatky mesta a doplníte si energiu pri výdatnom jedle, ktoré zakončíte šálkou lahodnej kávy a sladkou bodkou v podobe zmrzliny či iného dezertu, sa môžete vydať do okolitej prírody.

 

Trnavské rybníky.

 

Prvou zastávkou pre vás môžu byť romantické Trnavské rybníky. Ide o chránenú oblasť vodného a močiarneho biotopu lemovaného zvyškami lužného lesa.

 

Vašej pozornosti určite neunikne rozmanité vtáctvo, z ktorého sa tu vyskytuje až 150 chránených druhov.


Neďaleko rybníkov sa môžete osviežiť na prírodnom kúpalisku Kamenný mlyn. V prevádzke je od júna do konca augusta a okrem vodnej plochy tu nájdete reštauráciu, bufet s rýchlym občerstvením, ležadlá so slnečníkmi a malé ihrisko pre deti.

 

Môžete si tu tiež zahrať stolný tenis a petang. V prípade, že hľadáte celoročný vodný svet, určite vám ulahodí oddýchnuť si v aquaparku Relax Aqua & Spa Trnava.

 

Čaká tu na vás 25 metrový plavecký bazén, relaxačný a detský bazén, vonkajšie aj vnútorné vírivky a 2 tobogany.

 

 

Hrady a zámky v okolí

Z neďalekých atrakcií v okolí Trnavy stojí za zmienku určite Smolenický zámok a Hrad Červený Kameň. Na úpätí Malých Karpát bol v 14.storočí postavený stredoveký hrad.

 

Na konci 18.storočia spustol a o storočie neskôr vyhorel. Keďže z neho zostali len ruiny, jeho vtedajší majitelia, rod Pálfiovcov, mal pri jeho prestavbe skutočne neľahkú úlohu.

 

Zhostili sa jej však bravúrne, pretože na mieste hradu stál po rekonštrukcii zámok. Dnes je sídlom Slovenskej akadémie vied a verejnosti je prístupný výlučne v letných mesiacoch.

 

Neďaleko zámku vám dávame do pozornosti tiež návštevu jaskyne Driny, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou západného Slovenska.

 

Smolenický zámok. Foto: Kuzik, pixabay.com

 


Za krásami hradu Červený kameň sa budete musieť vydať ešte o kúsok ďalej smerom na Bratislavu a urobiť si z Modry malú odbočku do obce Častá.

 

Tu sa v obklopení Malých Karpát týči majestátny hrad datovaný do roku 1240, ktorý kedysi zastával dôležitú strážnu funkciu západného Uhorska.

 

Najviac ho preslávil už spomínaný rod Pálfiovcov. Dnes je hrad otvorený celoročne a na výber tu máte štyri prehliadkové okruhy.

 

V lete hradný život dotvárajú vystúpenia sokoliarov, detský festival, trhy starožitností či večerné prehliadky nehovoriac o tom, že hrad je v letných mesiacoch tiež obľúbeným dejiskom svadieb.

 

Naplánujte si dovolenku v Trnave a nájdite si ubytovanie prostredníctvom najväčšieho ubytovacieho portálu Hauzi.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama