Spartakovec Emil Brunovský si okrem futbalu obľúbil aj cestnú cyklistiku
ŠPORT - Cyklistika | 16.4.2022, 09.04, prispievatelia
Pri prvom federálnom titule Spartaka TAZ Trnava, v sezóne 1967/68, bol druhým najstarším hráčom majstrovského kolektívu.
Veterán Emil Brunovský na štartovej rampe masovej cyklistickej časovky Trnavských jarmočných 6666 metrov. Foto: Milan Tupý
reklama
Pochádza z Kaplny, obce vzdialenej štrnásť kilometrov od Trnavy. Reč je o Emilovi Brunovskom, futbalovom samoukovi z dedinského prostredia.
Až ako 22-ročný dostal šancu v Považskej Bystrici. Rýchlonohé pravé krídlo sa ani v 2. slovensko-moravskej lige nestratilo.
Na jar 1965 prichodilo Brunovskému zvykať si na trnavské farby. To už mal pomaly dvadsaťdeväť rokov.
reklama
Debut mu dožičil tréner Anton Malatinský v úvodnom kole odvetnej časti najvyššej federálnej súťaže. Išlo o šláger na štadióne bratislavského Slovana.
"Pre mňa to bola prvoligová premiéra ako hrom. Hľadisko na Tehelnom poli zaplnilo 45-tisíc divákov a my sme vyhrali nad domácim rivalom 2:1," uviedol príjemné chvíle v oddielových začiatkoch medzi elitou.
Úvodný gól v zápase s Kladnom
"Hneď v ďalšom stretnutí, doma proti SONP Kladno (1:1), som si v Spartaku otvoril svoj gólový účet na ligovej scéne," pokračoval Brunovský v oprašovaní spomienok.
Samozrejme, najkrajšie okamihy zažil v sezóne 1967/68. To keď sa aj on pričinil o získanie prvého majstrovského titulu trnavského Spartaka na trávnikoch vrcholnej československej konfrontácie.
Pre zaujímavosť, vo vtedajšom hráčskom kolektíve bílích andelov bol starší od E. Brunovského (* 4. 6. 1936) iba V. Švec (* 20. 7. 1935).
Počas zimnej prestávky v domácej súťaži 1968/69 odleteli spartakovci za more. Tréner Ján Hucko nominoval na zájazd 18 hráčov, vrátane Brunovského.
Trnavčania odohrali za veľkou mlákou deväť duelov, s priaznivou bilanciou 4-3-2 (skóre 15:11). Postupne sa predstavili v Kostarike, vo Venezuele, v Peru a Argentíne.
Do Trnavy sa koncom tohto leta opäť vráti podmanivá atmosféra medzinárodných etapových pretekov Okolo Slovenska. Foto: Marta Országhová
V sedle dvojkolesového tátoša
Po skončení futbalovej kariéry nezabudol Brunovský na telovýchovné aktivity zdravia. Spočiatku sa rekreačne venoval vytrvalostným behom a ako sedemdesiatnik si kúpil pretekársky bicykel.
Dlho jazdil kompletný program Trnavskej cyklistickej ligy, kde často mu výkonnostne nestačili ani konkurenti z kategórie šesťdesiatnikov.
S Emilom Brunovským, medzi kamarátmi s familiárnou prezývkou Bruni, sa pravidelne stretáme aj v diváckych radoch vrcholných cyklistických podujatí v Trnave.
Tiež nedávno, v druhý aprílový deň, sme spolu sledovali na Trojičnom námestí a v okolitých uliciach otváracie kritérium tohtoročnej cestnej sezóny Slovenského pohára.
Trnavský záver prvej etapy OS 2022
Pri našej debate o chystaných novinkách zo zákulisia úzkych galusiek nezostala bokom ani tohtoročná 66. edícia medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska.
Po bratislavskej časovke uvidíme koncom leta v malom Ríme dojazd prvej etapy atraktívneho podujatia s účasťou viacerých tímov z najvyššej kategórie World Tour.
"Veľmi sa teším, že Trnava bude v septembri opäť etapovým mestom. Ten vlaňajší ošiaľ po absolútnom prvenstve Peťa Sagana sa jednoducho nedá odložiť do ústrania," neskrýval Emil Brunovský svoje hlboké fanúšikovské pocity.
JAROSLAV LIESKOVSKÝ